AKO VZNIKLI: Carolina Hurricanes

S prebiehajúcou offseason vám prinášame siedmy diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

Momentálna organizácia Hurricanes bola založená v Bostone v roku 1971 a odvtedy si prešla veľkými zmenami. Vznikla pod názvom New England Whalers a bola súčasťou Svetovej hokejovej asociácie (WHA). Počiatočné sezóny v Bostone hrávali v známej Boston aréne, ale vzhľadom na ťažkosti s plánovaním zápasov aj pre rivala NHL Boston Bruins sa majitelia rozhodli presunúť tím do Hartfordu, počnúc sezónu 1974/75.

V roku 1979 prišiel zlomový bod, konkurenčné ligy NHL a WHA sa spojili. Týmto rozhodnutím boli Whalers, ako jeden z najstabilnejších klubov vo WHA, prijatí do NHL. Debutovú sezónu v NHL začali oficiálne pod názvom Hartford Whalers.
V marci 1997 majiteľ klubu Peter Karmanos oznámil, že sa klub presunie do Severnej Karolíny. Dôvodom bol malý balík peňazí na výstavbu novej arény v Hartforde, keďže Hartford Civic Center bola najmenšia hokejová aréna v lige s kapacitou 16 000 divákov. Po presunutí sa klub premenoval na Carolina Hurricanes, ako ich teraz poznáme. Po premiestnení sa zmenili aj niektoré prvky dizajnu, vrátane pridania červenej farby do svojho loga a na dresy. Pomenovanie Hurricanes dostali kvôli spojeniu so Severnou Karolínou a jej častými výskytmi hurikánov.

Prvé podpisy

Prvým podpisom pre New England Whalers bol bývala hviezda Detroitu Red Wings, Tom Webster, ktorý za Whalers odohral 6 sezón a nastúpil do 352 stretnutí. V debutovej sezóne Webster zažiaril, v 77 zápasoch strelil 53 gólov a taktiež si pripísal 50 asistencií, so ziskom 103 bodov sa stal najproduktívnejším hráčom. Niet divu, že ho prezývali „hawk-eyed“.

Zdroj: detroitnews.com

Zostava zo sezóny 1972/73

Brankári: Al Smith, Bruce Landon

Obrancovia: Jim Dorey, Ted Green, Paul Hurley, Ric Jordan, Rick Ley, Brad Selwood

Útočníci: Kevin Ahearn, Mike Byers, Terry Caffery, John Cunniff, John Danby, Tom Earl, John French, Mike Hyndman, Larry Pleau, Dick Sarrazin, Brit Shelby, Tim Sheehy, Guy Smith, Tom Webster, Tommy Williams

Dresy

New England Whalers nastúpili v sezóne 1972/73 s farebnou kombináciou zelená a biela.

Zdroj: whauniforms.com

Prvá sezóna

Whalers do prvej sezóny nastúpili vo východnej divízii v už spomínanej WHA, ktorú po základnej časti úplne ovládli. Pod vedením hlavného trénera Jacka Kelleyho si pripísali 46 výhier, 30 prehier so ziskom 94 bodov, tým si zabezpečili prvé miesto v tabuľke. Počas play-off sa dostali až do finále, v ktorom sa stretli s Winnipeg Jets (dnešná Arizona). New England Whalers porazili Winnipeg 4:1 na zápasy. V rozhodujúcom zápase, ktorý sa odohral 6. mája 1973 v Boston aréne Whalers vyhrali 9:6, pričom Larry Pleau zaznamenal hattrick a stal sa hráčom zápasu. Kuriozitou je, že po ich víťazstve ešte nebola dokončená Avco World Trophy, ktorá je udelená víťazovi WHA, takže Whalers ukončili sezónu len s trofejou za víťaza východnej divízie.

Zdroj: canescountry.com

Autor: Petra Franeková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *