České legendy: Dominik Hašek, legendární hráč a mizerný podnikatel

Jméno Dominik Hašek netřeba představovat. Tento muž se stal na nemalou chvíli hlavní postavou českého hokeje. Celou hráčskou kariéru sbíral úspěchy a to i přes to, že se mu všichni smáli.

Pardubice – začátky

Dominik Hašek, dříve Kaštánek (asi do deseti let věku), dostal první velké příležitosti v týmu Tesla Pardubice. V Pardubicích se do A týmu dostal již ve svých 16 letech.

Poprvé do brány nastoupil během zápasu se Spartou, sám si však tento okamžik moc nepamatuje. Mnohem více si vzpomíná na svou první velkou příležitost, kdy odchytal celé utkání proti Zlínu. Tenkrát inkasoval pouhý jeden gól. Nejvíce Hašek vzpomíná na rok 1987, kdy Pardubice porazily každého, kdo jim vešel do cesty a mohly tak slavit titul.

Draft do NHL

V roce 1983 byl draftovaný do zámořské NHL. Tam si ho ze 199. místa vybralo Chicago. Hašek o tom však vůbec nevěděl. Zjistil do až v trafice ve Francii ze sportovního časopisu. Dominik tak do NHL nenastoupil, ale nelitoval. S Pardubicemi se mu dařilo a na domácí půdě se z něj stala hvězda. Je ale pravda, že se odcestovat bál, a to kvůli režimu, který v Československu byl. Kdyby odcestoval, nemohl by se již nikdy vrátit.

Vše se změnilo po pádu režimu. Do Prahy ihned po revoluci přijel agent Ritch Winter, který jej do zámoří přeci jen dostal.

Začátky v zámoří

Začátky byly pro Dominika neskutečně těžké. Z domácí Evropy, kde se z něj stala uznávaná hvězda, se dostal do nehostinné NHL, kde byl odpadlíkem společnosti. Moc tomu nepomohl ani styl chytání, kterým Hašek exceloval a kterému se každý smál. Hašek měl však výhodu v tom, že posměšným poznámkám nerozuměl, neuměl totiž anglicky. Dominik byl později poslán do Indiana polis, aby si zvyknul na hru v severní Americe.

Šance přišla v roce 1992, kdy nastoupil do rozehraného zápasu ve finále play-off. Chicago tehdy dostalo dva góly v rychlém sledu a tak dostal šanci právě Dominik Hašek, který inkasoval čtyři góly, ale celkově chytal velice dobře. Chicago sice čtvrtý zápas prohrálo a Stanleyho pohár získal Pittsburgh s mladým Jardou Jágrem, ale Dominik se tak ukázal na světové scéně i mimo Evropu.

Přestup do Buffala

A tak se zrodil přestup do Buffala, které během svého devítiletého působení neskutečně držel. Po dvou letech si upevnil msto týmové jedničky a pak se již mohl stoprocentně věnovat hře. Buffalo mu dalo něco, co Chicago ne – a to důvěru trenéra i spoluhráčů. Ovšem s Buffalem nikdy nedošli až na samotný vrchol. Proto se rozhodl, že Buffalo se slzami v očích opustí.

Zdroj: nbcsports.com

„Hašek na hrad!“ aneb zlato z Nagana

Českou výpravu na olympijských hrách v Naganu vedl legendární trenér Ivan Hlinka. Tomu se povedlo složit mužstvo, které později dokázalo získat zlatou medaili a zapsat se tak do historie. Na cestě za zlatem dokázal Dominik vyřadit Spojené státy, úspěšnou Kanadu a ve finále i Rusko.

Přestup do Detroitu

Hašek se po Buffalu dostal do týmu s nejvyššími ambicemi a vidina Stanleyova poháru nebyla nic nereálného. Dominik se s Detroitem radoval se Stanley Cupu hned první sezónu a mohl si tak odškrtnout další pohár na svém seznamu ocenění. s Detroitem se mu to však povedlo znovu, v roce 2008.

Zdroj: The Hockey Writers

Odchod do důchodu?

Hašek se rozhodl skončit hned dvakrát. V roce 2002 a 2008 z důvodu, že mu chyběla motivace. Jenže láska k hokeji byla silnější. Nutno dodat, že toho nikdy nelitoval.

Návrat do Pardubic

Ještě před úplným koncem si Hašek opět zahrál za Pardubice. Místo 16 let mu teď bylo 45, ale ani to ho neodradilo a s Pardubicemi opět slavil titul.

Zkouška KHL

A jako úplně poslední věc před důchodem si Hašek chtěl vyzkoušet i život v KHL, nastoupil tedy do Spartaku Moskva a poté přišlo ukončení kariéry znovu. Tentokrát již definitivně.

Síň slávy

Po veškerých úspěších byl Hašek zapsán do síně slávy jako první Čech v historii.

Podnikatelské záměry

Po ukončení kariéry začal Hašek podnikat. Zkoušel to v různých odvětvích. Jako jeho nejznámější počin patří rozhodně oblečení „Dominátor“, které skončilo poměrným propadákem. Zkusil tedy spíše potravinářský průmysl se svou Colou nebo nápoje Smarty. Ani tyto nápady se však moc neuchytily.

Evropská Unie

Dominik Hašek je aktuálně velice aktivní v oblasti kritizování účasti Rusů na všech světových soutěžích. Nesouhlasí taktéž s tím, že by hráči hrající v KHL mohli na těchto soutěžích taktéž vystupovat. Mohli by jedině v případě, že jednoznačně ruskou agresi vůči Ukrajině odsoudí.

Tohle byl zkrácený život jednoho z nejlepších světových brankářů, Dominiku Haškovi, majiteli téměř všech významných ocenění, které lze v životě získat.

Autor: Šimon Polena

Foto: olympijskytym.cz

Zdroj: Hokej.cz, Livesport.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *