AKO VZNIKLI: Dallas Stars

S prebiehajúcou offseason vám prinášame jedenásty diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

V roku 1967 sa NHL rozhodla po 25 rokoch pridať ku „The Original Six“ šesť franšíz. Stars získali vytúženú franšízu a vstúpili do NHL v roku 1967 ako Minnesota North Stars so sídlom v Bloomingtone. Pôvodný názov tímu bol odvodený z francúzskeho príslovia „L’Etoile du Nord“, čo znamená „Hviezda severu“.

Problémy nastali v roku 1978, kedy bol tím na pokraji bankrotu. Liga umožnila spojenie s Cleveland Barons, ktorý vlastnili bratia Gordon a George Gund. Zlúčený tím pokračoval ako Minnesota North Stars.


Kvôli trpkej návštevnosti bolo 10. marca 1993 oznámené, že sa organizácia sťahuje na juh Spojených štátov, do Dallasu. Rozhodli sa vzdať prívlastku „North“ a ponechali si iba „Stars“, ktorá sa vo svojej skrátenej forme rýchlo stala populárnou.

Vstupný a rozširujúci draft

Stars sa zúčastnili amatérskeho draftu v roku 1967. Počas 3 kôl bolo vybratých 18 záujemcov, z toho dvaja boli vybratý Minnesotou. Prvým výberom Stars bol Wayne Cheesman ako štvrtý celkovo. Druhým výberom bol Larry Mick ako trinásty celkovo. Faktom je, že aj keď boli vybratí ako dobrí adepti na debutovú sezónu Stars, nikdy si za tím nezahrali.

Počas rozširujúceho draftu Stars získali 20 hráčov, prvým podpísaným hráčom bol brankár Cesare Maniago z New Yorku Rangers. Práve spomínaný brankár odchytal v prvej sezóne 53 stretnutí s bilanciou 21 víťazstiev, 17 prehier a 2.77 gólov na zápas. Taktiež si pripísal skvelých 6 čistých kont.

Zdroj: dglsports.ca

Zostava na sezónu 1967/68

Brankári: Garry Bauman, Cesare Maniago, Carl Wetzel

Obrancovia: Pete Goegan, Don Johns, Marshall Johnston, Bob McCord, Mike McMahon, Lou Nanne, Bill Plager, Jean-Guy Talbot, Moose Vasko, Bob Woytowich (C)

Útočníci: Dave Balon, André Boudrias, Bob Charlebois, Bill Collins, Wayne Connelly, Ray Cullen, Sandy Fitzpatrick, Bill Goldsworthy, Murray Hall, Duke Harris, Bronco Horvath, Len Lunde, Parker MacDonald, Milan Marcetta, Bill Masterton, Ted McCaskill, Barrie Meissner, J.P. Parise, André Pronovost, George Standing, Ted Taylor, Leo Thiffault

Dresy

Minnesota North Stars sa v sezóne 1967/68 prezentovala farebnou kombináciou zelená, biela, žltá.

Zdroj: nhluniforms.com

Prvá sezóna

Vo svojej debutovej sezóne odohrali prvý zápas 11. októbra 1967 proti St. Louis Blues, v ktorom zápas skončil 2:2 po riadnom hracom čase. Po základnej časti skončili štvrtý v západnej divízii a tým sa dostali do play-off. Prvú sériu vyhrali 4:3 na zápasy nad Los Angeles Kings, ďalšiemu expanzívnemu tímu, ktorý debutuje v NHL. Druhá séria proti St. Louis Blues sa niesla až do siedmeho zápasu, kedy ich o finále Stanley Cupu delil jediný zápas, no šťastie im neprialo a Blues vyhrali zápas v dvojnásobnom predĺžení.

Prvú sezónu môžeme zhodnotiť úspešne, pretože sa dostali až do samotného semifinále. Avšak, tím ukončil sezónu s tragédiou. 13. januára 1968 v zápase proti Oakland Seals sa center Bill Masterton stal prvým hráčom NHL, ktorý zomrel na následky zranenia spôsobené počas zápasu. Bill si narazil zadnú časť hlavy po páde na ľad (bez prilby) a spôsobil si vážne krvácanie do mozgu a krvácanie z nosa, úst a uší. Bol prevezený do nemocnice, kde o dva dni neskôr vo veku 29 rokov zomrel. Zvláštnosťou je, že rozhodca to označil ako čistý zákrok a nikto nebol vylúčený. Po jeho smrti bola okamžite vyvolaná diskusia o tom, že používanie prilieb má byť povinné. Trvalo 11 rokov, kým NHL zaviedla povinné prilby pre všetkých hráčov, počnúc sezónu 1979/1980.

Zdroj: Hannah Foslien/Getty Images

Autor: Petra Franeková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *