AKO VZNIKLI: Detroit Red Wings

S prebiehajúcou offseason vám prinášame dvanásty diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

Ako jeden z pôvodných tímov „Original Six“ má Detroit Red Wings dlhú a bohatú históriu. Tím bol založený 25. septembra 1926 a do roku 1930 bol známy ako Detroit Cougars. Nasledujúce dve sezóny sa volal Detroit Falcons a nakoniec v roku 1932 bol premenovaný na Red Wings.

Red Wings mali počas svojej dlhej histórie veľa úspechov, ale aj neúspechov. Vo svojich prvých sezónach boli známi ako priemerný tím, ktorý sa len zriedka dostal do boja o play-off, to sa však zmenilo, keď Jack Adams prevzal v rokoch 1930-1947 funkciu hlavného trénera – počas svojho pôsobenia ich priviedol k siedmim titulom majstrov Stanley Cupu! 

Tím vyhral 11 Stanley Cupov, čo je najviac zo všektých franšíz NHL so sídlom v Spojených štátoch, celkovo by sme ich zaradili na tretie miesto za Montreal Canadiens (24 titulov) a Toronto Maple Leafs (13 titulov). Môžu sa pochváliť aj s niektorými z najlepších hráčov, ktorí kedy hrali hokej, vrátane Gordieho Howea, Steva Yzermana a Nicklasa Lidstroma.

Zdroj: Twitter/Detroit Red Wings

Prvé podpisy

Po rozpade WHL v roku 1926 Detroit odkúpil väčšinu hráčov práve zo zaniknutého tímu Victoria Cougars. Novovzniknutý tím si ako poctu zachoval prezývku „Cougars“. Klub sa najviac tešil z príchodu brankára Hapa Holmesa, ktorý práve v spomínanej WHL hviezdil medzi brankármi. Skvelým podpisom bol aj útočník John Sheppard, ktorý v prvej sezóne strelil za klub najviac gólov (13), taktiež si pripísal najviac asistencií (8) a nakoniec mal najviac bodov pomedzi všetkými hráčmi tímu (21).

Zostava na sezónu 1926/27

Brankári: Hap Holmes, Herb Stuart

Obrancovia: Jack Arbour, Art Duncan (C), Harold Halderson, Hobie Kitchen, Clem Loughlin (C)

Útočníci: Pete Bellefeuille, Archie Briden, Frank Foyston, Frank Fredrickson, Fred Gordon, Gizzy Hart, Duke Keats, Harry Meeking, Russell Oatman, Jim Riley, Johnny Sheppard, Jack Walker

Zaujímavosť: Na sezónu boli zvolení až dvaja kapitáni.

Dresy

Detroit Cougars sa v sezóne 1926/27 prezentovali farebnou kombináciou červená a biela.

Zdroj: nhluniforms.com

Prvá sezóna

Mesto Detroit nemalo dokončenú mestskú arénu, takže Cougars museli prvú sezónu odohrať v Border Cities aréne vo Windsore. Prvý „domáci“ zápas tímu vo Windsore sa hral 18. novembra pred vypredaným štadiónom. Brankár Hap Holmes ochorel dve hodiny pred zápasom a jeho náhradník Herb Stuart inkasoval dva góly v prvých troch minútach od hráčov Bostonu. Detroit tak nedokázal skórovať a zápas sa skončil 0:2. Sezónu ukončili na poslednom, piatom mieste s bilanciou 12 výhier, 28 prehier, 4 prehry po predĺžení a dlhom vyše 80 000 amerických dolárov. Celkový počet 28 bodov je najnižší počet bodov za sezónu v histórii franšízy Detroitu Red Wings.

Zdroj: detroitnews.com

Autor: Petra Franeková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *