AKO VZNIKLI: Edmonton Oilers

S prebiehajúcou offseason vám prinášame trinásty diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

Klub založili v novembri 1971 William Dickenson Hunter a Chuck Allard, debutovú sezónu odohrali až v roku 1972 ako jeden z klubov Svetovej hokejovej asociácie (WHA). Pred začiatkom sezóny boli pomenovaný Alberta Oilers, no v nasledujúcom roku sa premenovali na jeho súčasné znenie, Edmonton Oilers.

Oilers sa následne pripojili k NHL v roku 1979 v dôsledku spojenia WHA a NHL. Po vstupe do najprestížnejšej ligy sveta sa hneď etablovali a podarilo sa im päťkrát vyhrať Stanley Cup – 1984, 1985, 1987, 1988 a 1990. Tiež im bolo pridelených množstvo divíznych titulov a individuálnych titulov pre hráčov ako Wayne Gretzky. Ako jeden z dominantných tímov NHL 80. rokov bol tím Oilers tejto éry poctený štatútom „dynastie“ v Hokejovej siene slávy.

Zdroj: Jayne Kamin-Oncea/Getty Images

Názov „Oilers“ vymyslel práve vlastník klubu W.D. Hunter, ktorý bol nadšeným poľovníkom. Vysvetlil, že počas poľovačiek sa často využívali ropné plošiny a taktiež, že Alberta je známa svojimi bohatými zásobami ropy.

Rozširujúci a amatérsky draft

Po vzniknutí WHA sa tímy automaticky museli vyzbrojiť na sezónu. Konal sa rozširujúci draft, na ktorom si kluby vyberali hráčov z rôznych kanadsko-amerických líg. Prvým výberom Oilers bol center Norman Ullman z Toronta. Za Oilers nastúpil až v roku 1975, kde si v 77 zápasoch pripísal 87 bodov za 31 gólov a 56 asistencií.

V amatérskom drafte si vybrali celkovo zo šiestej pozície útočníka Johna Rogersa, ktorý rovnako nastúpil za Oilers až v roku 1975, po tom čo pôsobil v NHL v tíme Minnesoty North Stars, ktorá ho dokonca draftovala v roku 1973 z 25. pozície druhého kola.

Zostava zo sezóny 1972/73

Brankári: Ken Brown, Jack Norris

Obrancovia: Ken Baird, Doug Barrie, Steve Carlyle, Roger Cote, Bob Falkenberg, Al Hamilton (C), Derek Harker, Bob Wall

Útočníci: Ron Anderson, Jim Benzelock, Bernie Blanchette, Brian Carlin, John Fisher, Val Fonteyne, Jim Harrison, Bill Hicke, Eddie Joyal, Dennis Kassian, Bob McAneeley, Rusty Patenaude, Ross Perkins, Ron Walters

Dresy

Oilers nastupovali v sezóne 1972/73 s farebnou kombináciou biela, oranžová a modrá.

Zdroj: whauniforms.com

Zaujímavosť: Už celých 51 rokov existencie klubu používajú jedno a to isté logo.

Prvá sezóna

Víťazstvo Oilers nad Ottawou Nationals 11. októbra bolo prvým zápasom v histórii ligy a prvým zápasom Oilers. Ukázalo sa, že tím začínal byť obľúbený medzi fanúšikmi, pretože hráči sa zakaždým mohli tešiť na vypredaný štadión. Nakoniec sa ale z postupu do play-off netešili, pretože v rozhodujúcom zápase proti Minnesote Fighting Saints Oilers prehrali a Minnesota sa tešila z postupu do play-off. Tieto dva tímy mali na konci základnej časti rovnaký počet víťazstiev a bodov, taktiež obaja vyhrali štyri vzájomné zápasy. Následne vedenie WHA rozhodlo, že si zahrajú jednozápasové play-off a víťaz postupuje do štvrťfinále.

Zdroj: globalnews.ca

Autor: Petra Franeková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *