Jeho návrat bol veľkolepý! Zranenie takmer ukončilo kariéru legendárnej 87-čky!

Je to už dvanásť rokov, ale každý fanúšik Národnej hokejovej ligy si na ten deň stále pamätá. Bol to deň, kedy by hokej stratil jedného z najlepších hráčov všetkých čias.

Sidney „Sid The Kid“ Crosby je považovaný za jedného z najlepších hráčov, ktorí kedy hrali hokej, a od svojho vstupu do NHL v roku 2005 sa s 550 gólmi a 952 asistenciami nachádza na 29. mieste v rebríčku strelcov NHL. Aj keď 29. miesto v celkovom poradí s najlepšími hráčmi všetkých čias okolo neho nie je zlé miesto na zozname, existuje smutná možnosť, že by bol na tomto zozname oveľa vyššie, nebyť obrovského počtu otrasov mozgu, ktoré utrpel počas svojej kariéry.

Dá sa povedať, že súčasný Pittsburgh Penguins by bez Sidneyho Crosbyho nebol ani zďaleka taký úspešný. Víťazstvo v draftovej lotérii v roku 2005 bolo pre Penguins tým najlepším, čo sa stalo od čias Maria Lemieuxa. Crosbyho príchod do NHL však mal pre centra katastrofálne následky. Počas svojej kariéry vynechal 114 zápasov kvôli zraneniam súvisiacich s otrasom mozgu.

Väčšinu z nich vynechal v rokoch 2011 a 2012, teda v čase svojej najväčšej slávy. Crosby vynechal 48 zápasov v sezóne 2010/2011 a 20 zápasov na začiatku sezóny 2011/2012. Po návrate odohral osem zápasov a potom v tej sezóne vynechal ďalších 40 zápasov kvôli príznakom podobným otrasu mozgu.

Prvého januára 2011 utrpel kapitán Pittsburghu Penguins Sidney Crosby zatiaľ najhorší otras mozgu vo svojej kariére, keď ho v jednej desivej scéne na ľade zasiahol David Steckel z Washingtonu Capitals, udrel ho ramenom do hlavy a spadol na ľad.

A ďalej to bolo ešte horšie. Po tomto Winter Classic na štadióne Heinz Field hral Crosby zápas, do ktorého sa nemal ani obliecť. Švédsky obranca v službách Tampy Bay Lightnings Victor Hedman ho trafil zozadu na mantinel, pričom Crosby sa opäť ťažko zdvíhal z ľadu. Bol to posledný zápas, ktorý Crosby odohral v sezóne 2010/2011. Tento otras mozgu Crosbyho nielenže nepustil do konca sezóny, ale oddialili aj jeho štart v nasledujúcej sezóne.

Sidney Crosby's concussion 10 years later and the NHL's progress since:  Yohe - The Athletic
Zdroj: theathletic.com

Crosby mal za sebou celkom vydarenú sezónu, v prvých 41 zápasoch sezóny strelil 32 gólov a zaznamenal 66 bodov, čo mu dávalo nádej vytvoriť si nové kariérne maximum, keď v sezóne 2006/2007 nazbieral 120 bodov. V tom momente však bola jeho kariéra v NHL ohrozená a incident zmenil veľa vecí v hre.

Už sa nestretávame s tým, že by tréneri a tímy označovali otrasy mozgu ako „ľahký otras mozgu“. Pretože je všeobecne známe, že otrasy mozgu sú veľmi nepredvídateľné. Vtedy bývalý tréner „tučniakov“ Dan Bylsma použil tieto slová a povedal, že Sid by mal vynechať približne týždeň. Dobre, že sa slovník zmenil, pretože tento „mierny otras mozgu“ takmer ukončil kariéru legendárneho hráča.

Crosby sa vrátil do zostavy Pittsburghu až 21. novembra 2011 proti New Yorku Islanders. V ten večer zaznamenal štvorbodový zápas. Po návrate po zásahoch Steckela a Hedmana odohral Crosby v období od 21. novembra do 5. decembra 2011 len osem zápasov, pretože bol opäť vyradený zo zostavy s príznakmi otrasu mozgu. Najskôr išlo o preventívne opatrenie po tom, čo ho v zápase proti Bostonu Bruins zasiahol pravdepodobne lakťom David Krejčí. Počas štyroch sezón po Krejčího zákroku bol Crosby relatívne zdravý.

Sezóny 2015/2016 a 2016/2017 boli pre Crosbyho fantastické. Bol finalistom Hartovej trofeje, dvakrát po sebe získal Conn Smythe Trophy, keď Penguins zdvihli dvakrát po sebe nad hlavu Stanleyho pohár, a doviedol Kanadu k víťazstvu na Svetovom pohári.

Aj jeho príbeh návratu je to, čo robí Crosbyho veľkým hráčom. Vydržal veľa nocí s minimálnym spánkom a takmer 15 mesiacov nehral hokej. Ale vrátil sa a viac sa netrápi úrazmi hlavy a zraneniami.

Autor: Adrián Glett

Foto: dailyfaceoff.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *