AKO VZNIKLI: Los Angeles Kings

S prebiehajúcou offseason vám prinášame pätnásty diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

Organizácia Kings sa stala jednou zo šiestich, ktoré začali hrať v rámci rozšírenia NHL v roku 1967. Jack Kent Cooke získal licenciu do mesta Los Angeles a zaplatil poplatok vo výške 50 miliónov dolárov na vstup do ligy. Tento kanadsko-americký podnikateľ sa pohyboval predovšetkým v oblasti športu, to nasvedčuje aj tomu, že vlastnil basketbalový klub Los Angeles Lakers a Washington Redskins, klub amerického futbalu. Ich domovom sa mala stať nová aréna The Forum, ale tým, že plánované dokončenie tohto projektu bolo na december 1967, dovtedy odohrávali svoje domáce zápasy až na troch miestach.

V roku 1995, teda po 28 rokoch existencie klubu sa dostali do finančných problémov a vyhlásili bankrot, ktorí vyriešili až Philip Anschutz a Edward Roski odkúpou licencie. Títo dvaja miliardári oživili hokej na kalifornskom pobreží a tým, že obaja boli prevádzkovatelia arény Crypto.com, Kings čakalo sťahovanie. Do novej arény sa presťahovali počnúc sezónou 1999/2000.

Draft a prvé podpisy

Kings sa zúčastnili rozširovacieho aj amatérskeho draftu. Prvým výberom v rozširujúcom drafte 1967 si Kings vybrali brankára Terryho Sawkucha, oporou Detroitu v 50. rokoch, čerstvého víťaza Stanley Cupu s Torontom Maple Leafs a momentálne členom Siene slávy. Môžeme povedať, že najlepším výberom bol center Eddie Joyal, ktorý sa za prvé dve sezóny Kings stal najproduktívnejším hráčom s najväčším počtom bodov.

Deň na to, 7. júna 1967 sa zúčastnili amatérskeho draftu v Montreali. Vyberalo sa z troch kôl celkovo osemnásť hráčov, Kings získali len jedného. Prvým draftovým výberom Kings bol obranca Rick Pagnutti, ktorý si však v NHL nikdy nezahral. Bol to tiež najvyšší výber, aký kedy Los Angele draftovalo.

Zostava zo sezóny 1967/68

Brankári: Jacques Caron, Wayne Rutledge, Terry Sawchuk

Obrancovia: Dave Amadio, Brent Hughes, Larry Johnston, Jacques Lemieux, Jim Murray, Poul Popiel, Dale Rolfe, Bill White, Bob Wall (C)

Útočníci: Jim Anderson, Bryan Campbell, Mike Corbett, Mike Corrigan, Bill Flett, Terry Gray, Howie Hughes, Billy Inglis, Ted Irvine, Eddie Joyal, Brian Kilrea, Gord Labossiere, Real Lemieux, Lowell MacDonald, Howie Menard, Doug Robinson, Brian Smith

Dresy

Los Angeles Kings nastupovali v sezóne 1967/68 v žlto-fialovej farebnej kombinácii.

Zdroj: nhluniforms.com

Prvá sezóna

Pod vedením trénera Leonarda Patricka Kellyho si Kings obsadili druhé miesto v západnej divízii. Jeho zverenci nastúpili na prvý zápas víťazne, kedy na domácom ľade porazili Philadelphiu Flyers 4:2. I keď tím nemal stálu arénu, snažili sa na štadión prilákať čo najviac divákov, pričom vypredané boli len zápasy, kedy na ľade mali privítať tímy z „Original Six“. Ich stála Forum aréna bola otvorená 30. decembra 1967, no prvý zápas ich v novom domove prehrali 0:2 s Philadelphiou pred ich dovtedy najväčším publikom 14 366 divákov. Vo svojej prvej play-off sérii sa streli s Minesotou North Stars. Séria sa niesla až do siedmeho zápasu a hoci mali Kings výhodu domáceho prostredia, Minnesota ich zdolala vysoko 9:4 a tým sa ich cesta za Stanely Cupom končí.

Kings získali ocenenie za dva najrýchlejšie góly s odstupom 6 sekúnd, Bill Flett v čase 9:14 prvej tretiny a Eddie Joyal v čase 9:20. Stalo sa tak 10. marca 1968 proti New York Rangers, zápas Kings vyhrali 4:3.

Zdroj: rinkroyalty.com

Autor: Petra Franeková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *