AKO VZNIKLI: New York Rangers

S prebiehajúcou offseason vám prinášame dvadsiaty prvý diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

História tímu New York Rangers začala takmer pred 100 rokmi, v roku 1926, keď NHL udelila licenciu Texovi Rickardovi, zakladateľovi tímu, a boli súčasťou „Original six“. Množstvo ľudí nevie, že Rangers bol prvý klub na území Spojených štátov, ktorý vyhral Stanleyho pohár. Organizácia mala pôvodne nosiť meno New York Giants, no napokon oznámil, že oficiálny názov bude Rangers.

Od začiatku sa Rangers stáli veľmi úspešní a obľúbení medzi fanúšikmi. Od ich existencie získali štyri Stanleyho poháre, no prvý si nad hlavu zdvihli hneď v ich druhej sezóne!

Prvé podpisy

V tom čase neexistoval v NHL žiadny rozširovací draft, ktorý by pomohol novým tímom pripraviť súpisky. Rok 1926 bol však rokom, kedy sa veľký rival NHL (Western Hockey League) rozpadol, takže množstvo hokejových talentov hľadalo nové pôsobisko. Rangers sa spolu s Detroitom a Chicagom Blackhawks rozhodli kúpiť celé súpisky dvoch tímov rozpadnutej WHL.

Celú súpisku zostavil Constantine Smythe, ktorý bol manažérom a hlavným trénerom zároveň. Avšak, večer pred začiatkom sezóny došlo k hádke a Smythe bol prepustený z funkcie, dokonca mu bolo zaplatených 10 000 dolárov za odchod. Na jeho pozíciu prišiel Lester Patrick, ktorý si ponechal celú súpisku, ktorú Smythe zostavil, pretože bolo irelevantné hľadať nových hráčov.

Zostava zo sezóny 1926/27

Brankári: Lorne Chabot, Hal Winkler

Obrancovia: Clarence Abel, Stan Brown, Ching Johnson, Reg Mackey, Lester Patrick

Útočníci: Leo Bourgeault, Bill Boyd, Bill Cook (C), Bun Cook, Murray Murdoch, Ollie Reinikka, Paul Thompson

Dresy

Rangers sa v sezóne 1926/27 prezentovali dresmi v modro-bielo-červenej kombinácii spolu s hnedými nohavicami.

Zdroj: nhluniforms.com

Prvá sezóna

Premiérový večer sa uskutočnil 16. novembra, kde na domácom ľade privítali Montreal Maroons. Slávnostné vhadzovanie uskutočnila americká filmová a divadelná herečka Lois Moran. Zápas vyhrali Rangers v pomere 1:0. V prvej sezóne Rangers ovládli americkú divíziu v pomere 25 výhier, 13 prehier a 6 prehier po predĺžení, čím sa kvalifikovali do play-off, v ktorom nešťastne prehrali s Boston Bruins v semifinále. V prvej formácii sa nachádzali bratia Bill a Bun Cookovi, ktorý boli veľkou oporou tímu, prvý spomínaný z dvojice sa stal historicky prvým kapitánom organizácie a taktiež najproduktívnejším hráčom tímu s 33 bodmi.

Kuriozitou je, že ich domáca Madison Square Garden aréna bola jedinou arénou, ktorá bola vykurovaná. Teplota na štadióne bola tak vysoká, že sa hráči začali sťažovať na topenie ľadu. No Tex Rickard, ktorý na vykurovaní trval, povedal: „verejnosť je všetko a účinkujúci nič“.

Zdroj: stage.mgsnetworks.com

Autor: Petra Franeková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *