AKO VZNIKLI: New York Islanders

S prebiehajúcou offseason vám prinášame dvadsiaty diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

Spoločnosť Islanders, založená v roku 1972 bola pomenovaná podľa umiestnenia na Long Islande. William Shea bol poverený, aby na Long Island priviedol nový tím a získal druhú licenciu pre New York. V týchto rokoch sa začala vytvárať konkurenčná liga WHA, a vďaka tomu, prezident NHL Clarence Campbell nebol proti tomu, aby sa v New Yorku vytvoril druhý klub. Dúfal, že to zníži vyhliadky na vytvorenie konkurenčnej ligy a novej fanúšikovskej základne. Napriek tomu, organizácia Islanders čelila odporu zo strany Rangers, ktorí nechceli v oblasti New Yorku novú licenciu. Organizácie si prehodnotili pre a proti a nakoniec NHL udelila licenciu na Long Island s podmienkou zaplatiť Rangers 5 miliónov dolárov ako územný poplatok.

Prvé podpisy a vstupný draft

Vo februári 1972 bol vymenovaný Bill Torrey za generálneho manažéra, ktorý sa snažil vybudovať mladý tím prostredníctvom vstupného draftu, ktorý sa konal 8. júna toho roku. Na spomínanom drafte mali Islanders prvý výber celkovo a ich výberom sa stal útočník Billy Harris, ktorý neskôr pomohol Islanders dostať sa až štyrikrát do semifinále play-off. V tom istom drafte si vybrali napríklad aj brankára Billyho Smitha, obrancu Gerryho Harta alebo útočníka Eda Westfalla. Spomínaný Westfall sa stal prvým kapitánom tímu a posledných 7 sezón svojej kariéry odohral v New Yorku. Nazbieral 286 bodov vďaka 105 gólom a 181 asistenciám.

Krátko po drafte bol Phil Goyette vymenovaný za prvého hlavného trénera, ale v polovici sezóny bol prepustený a nahradený Earlom Ingarfieldom. Po odídení z tímu sa k trénovaniu už nikdy nevrátil.

Zostava zo sezóny 1972/73

Brankári: Billy Smith, Gerry Gray, Gerry Desjardins

Obrancovia: Arnie Brown, Gerry Hart, Bryan Lefley, Jim Mair, Bill Mikkelson, Ken Murray, Neil Nicholson, Jean Potvin, Dave Pulkkinen, Ron Smith

Útočníci: Don Blackburn, Craig Cameron, Bob Cook, Terry Crips, Germain Gagnon, Richard Grenier, Billy Harris, Lorne Henning, Ernie Hicke, Garry Howatt, Dave Hudson, Brian Lavender, Brian Marchinko, Tom Miller, Bob Nystrom, Brian Spencer, Ralph Stewart, Ron Stewart, Ed Westfall (C)

Dresy

Organizácia Islanders sa v sezóne 1972/73 prezentovala farebnou kombináciou biela, modrá, oranžová.

Zdroj: nhluniforms.com

Prvá sezóna

Islanders odohrali svoj prvý oficiálny zápas 7. októbra 1972 proti Atlanta Flames. Kapitán tímu Ed Westfall strelil prvý gól v histórii Islanders v čase 19:29 druhej tretiny a vyrovnal tým na 1:1. Oslavy netrvali dlho a klub si pripísal prvú prehru. 12. októbra 1972 Islanders oslavovali prvé víťazstvo 3:2 nad Los Angeles, obidva góly strelil Billy Harris, ktorý sa do histórie zapísal aj tým, že sa pokúsil o prvé trestné strieľanie, ktoré však bolo neúspešné. Mladý a neskúsený rozširujúci tím však zaznamenal rekord 12 výhier 60 prehier a 6 prehier po predĺžení, čím vytvorili rekord NHL v počte prehier a najhorší celkový rekord v sezóne, tým si pripísali posledné miesto v tabuľke a právo vybrať si ako prvý na drafte 1973.

New York Islanders vyhrali zatiaľ 4 Stanelyho poháre za sebou v rokoch 1980, 1981, 1982, 1983. Islanders z 80. rokov sú stále posledným tímom NHL, ktorý vyhral viac ako dva po sebe idúce Stanleyho poháre, a jediným tímom, ktorý vyhral 19 sérií play-off za sebou.

Zdroj: nyihockeynow.com

Autor: Petra Franeková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *