AKO VZNIKLI: Ottawa Senators

S prebiehajúcou offseason vám prinášame dvadsiaty druhý diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

Mesto Ottawa bolo na prelome 19. a 20. storočia domovom pôvodnej organizácie Senators, ktorá bola aj jednou zo zakladajúcich klubov NHL a získala až 11 Stanleyho pohárov. Po rozšírení NHL do viacerých miest Ameriky prinútil nedostatok financií pôvodných „senátorov“ sa v roku 1934 presťahovať do St. Louis. V Ottawe tak ostal hrať aspoň amatérsky tím. V St. Louis bol tím neúspešný, a tak sa plánoval veľký návrat do Ottawy. Ten nevyšiel a organizácia musela hráčov presunúť do iných tímov v NHL.

O 54 rokov neskôr, keď NHL oznámila možnú expanziu, sa realitný developer Ottawy Bruce Firestone spolu s kolegami rozhodol, že opäť prinesú do Ottawy najlepšiu ligu sveta. Uvedomovali si, že sú schopní financovať NHL tím pomocou stratégie na rozvoj pôdy, a tak im v ceste nič nestálo. V roku 1989 sa im podarilo nájsť aj miesto vhodné na výstavbu arény a následne oznámili svoj zámer založiť organizáciu. Aj vďaka úspešnej kampani „Bring Back the Senators“ NHL schválila 12. decembra 1990 vstup Senators do ligy.

Prvé podpisy

Do realizačného tímu majitelia podpísali na miesto generálneho manažéra Mela Bridgmana a na pozíciu hlavného trénera Ricka Bownessa, ktorý predtým pôsobil v Bostone Bruins alebo Winnipegu Jets.

Do NHL Ottawa vstupovala v sezóne 1992/93, kedy pred začiatkom absolvovali expanzívny draft. Prvým výberom sa stal brankár Hartfordu Whalers Peter Sidorkiewicz. Prvým výberom vo vstupnom drafte nováčikov sa stal z druhého miesta dnes už legendárny ruský útočník Alexei Yashin. Z vtedajšieho Československa si vybrali Senators Jaroslava Miklendu a Tomáša Jelínka.

Zdroj: NHL.com

Zostava zo sezóny 1992/93

Brankári: Peter Sidorkiewicz, Steve Weeks, Darrin Madeley, Daniel Berthiaume

Obrancovia: Brad Miller, Kent Paynter, Radek Hamr, Jim Kyte, Dominic Lavoie, Brad Marsh, Mark Osiecki, Gord Dineen, Ken Hammond, Chris Luongo, Darren Rumble, Brad Shaw, Norm Maciver

Útočníci: Tony Cimellaro, Marc Fortier, Rob Murphy, Neil Brady, Mark Freer, Mark Lamb, Bob Kudelski, Jamie Baker, Doug Smail, Loonie Loach, Martin St. Amour, Darcy Loewen, Laurie Boschman, Mike Peluso, Sylvain Turgeon, Jim Thompson, Blair Atcheyum, Jeff Lazaro, Tomáš Jelínek, Dave Archibald, Andrew McBain, Jody Hull

Dresy

Ottawa Senators absolvovala prvú sezónu v čierno-červeno-bielej farebnej kombinácii.

Zdroj: nhluniforms.com

Prvá sezóna

„Senátori“ v predsezónnom období absolvovali so svojím novým tímom tréningový kemp v Robert Guertin Aréne v Quebecu. Prvý zápas odohrali v Hartforde proti Hartfordu Whalers, zápas skončil remízou 1:1 a prvý gól v histórii organizácie vstrelil Neil Brady. V domovskom stánku Ottawa Civic Centre odohrali Senators prvý zápas proti Washingtonu Capitals, s ktorými prehrali 3:4. Prvú výhru zaznamenali na konci septembra proti New Yorku Islanders v pomere 4:3, víťazný gól zaznamenal obranca Brad Shaw. Po predsezónnom období oznámila Ottawa aj kapitána, ktorým sa stal Laurie Boschman. Začiatok sezóny bol pre fanúšikov Senators ako z rozprávky. Prvý zápas odohrali v domácej vypredanej hale, kde čelili vtedajšiemu favoritovi na zisk Stanley cupu Montrealu Canadiens a podarilo sa im vyhrať v pomere 5:3. Na konci sezóny však Ottawa skončila na poslednom mieste v divízii aj v konferencii so ziskom 24 bodov za 10 víťazstiev, 70 prehier a 4 remízy. Najlepším v kanadskom bodovaní tímu sa stal obranca Norm Maciver, ktorý odohral 80 zápasov a získal v nich 63 bodov.

Autor: Ján Koštial

Foto: senshot.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *