AKO VZNIKLI: Tampa Bay Lightning

S prebiehajúcou offseason vám prinášame piaty diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

Tampa Bay Lightning má dlhú a slávnu históriu NHL. Klub bol založený v roku 1992 ako expanzná franšíza spolu s Ottawou a rýchlo sa stali jednou z najúspešnejších franšíz v histórii NHL. Klub založili bratia Phil a Tony Espositovci spolu s Kokusai Greenom, ktorý mal na starosť japonské firmy a bol prevádzkovateľom golfového ihriska a rezortu. Spojenie bratov s Kokusai Greenom tvorili jednu z mála skupín, ktoré boli ochotné vopred zaplatiť poplatok vo výške 50 miliónov dolárov na vstup do ligy.

Názov tímu nesie zaujímavý príbeh. Keď bolo oznámené, že Tampa získala franšízu, vo fanúšikoch to vzbudilo veľké nadšenie. Práve počas tohto obdobia boli na území Floridy časté búrky s bleskami a to prinútilo fanúšikov pomenovať klub po tomto prírodnom fenoméne, ktorý predstavuje rýchlosť a silu.

Rozširujúci a vstupný draft

Rozširujúci draft v roku 1992 bol rozdelený na brankárov, obrancov a útočníkov. Prvé štyri kolá boli vyhradené pre brankárov, ďalších štrnásť pre obrancov a zvyšných 24 čisto pre útočníkov. Každý tím si musel vybrať dvoch brankárov, sedem obrancov a dvanásť útočníkov. NHL sa týmto snažila zaistiť, aby kluby získali niekoľko kvalitných hráčov. Prvým výberom na rozširujúcom drafte pre Tampu bol brankár Wendell Young, čím sa stal oficiálne prvým hráčom v histórii Lightning a nosil dres s číslom 1.

Zdroj: nhl.com

Na vstupnom drafte 1992, ktorý sa konal v Montreale mala Tampa prvý výber celkovo. Ich prvým výberom bol český obranca Roman Hamrlík, ktorý predstavuje druhého Európana v histórii NHL ako jednotku draftu a taktiež prvého Čecha. V Tampe odohral 5 sezón, keď v roku 1998 odišiel do Edmontonu po sporoch s hlavným trénerom Terry Cripsom.

Tampa si na drafte vybrala celkovo 11 hráčov, no na ich prvú sezónu v NHL podpísali iba spomínaného českého beka.

Zostava zo sezóny 1992/93

Brankári: Wendell Young, Pat Jablonski, Jean-Claude Bergeron

Obrancovia: Roman Hamrlik, Chris Lipuma, Stephane Richer, Peter Taglianetti, Alain Cote, Shawn Chambers, Matthew Block, Marc Bergevin, Doug Crossman, Rob Ramage, Shawn Rivers, Bob Beers

Útočníci: Mikael Andersson, Chris Kontos, Basil Mc Rae, Michael Mongeau, Herb Raglan, Mike Hartman, Adam Creighton, Brian Bradley, Dave Capuano, Danton Cole, Rob DiMaio, Stan Drulia, Randy Gilhen, Rob Zamuner, Keith Osborne, Anatoli Semenov, Shayne Stevenson, John Trucker, Jason Ruff, Jason Lafreniere

Zaujímavosť: Tím bol bez kapitána celé 3 sezóny, prvým kapitánom bol Paul Ysebaert v sezóne 1995/96.

Dresy

Tampa Bay Lightning sa počas sezóny 1992/93 a nasledujúce dve prezentovali farebnou kombináciou čierna, modrá, biela. Dresy v úvodnej sezóne mali nášivku Stanley Cupu v ľavom rohu.

Zdroj: nhluniforms.com

Prvá sezóna

Do prvej sezóny nastúpili v Norrisovej divízii a domáce zápasy odohrávali v domácej Expo aréne s kapacitou 11 000 miest. Prvý zápas základnej časti odohrali na domácom štadióne 7. októbra 1992 proti Chicagu Blackhawks, kedy protihráčov šokujúco prekvapili a v domácej aréne zdolali Chicago 7:3. Štyri góly strelil Chris Kontos, a tým sa zapísal prvý hattrick v histórii Lightning. I keď sa tím v prvých mesiacoch dostal na vrchol Norrisovej divízie na konci sezóny obsadili posledné, šieste miesto s bilanciou 23 výhier a 54 prehier so ziskom 53 bodov. Hoci Lightning skončili na konečnom mieste v tabuľke, ich 53 bodov bol zďaleka najlepší výkon pomedzi všetkými začínajúcimi tímami v lige.

Zdroj: nhl.com

Autor: Petra Franeková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *