Brankársky veterán Thomas Greiss oficiálne oznámil ukončenie kariéry po 14-tich sezónach v NHL!

37-ročný brankár, ktorý naposledy pôsobil v St. Louis Blues a bol neobmedzeným voľným hráčom, končí kariéru ako jeden z najúspešnejších nemeckých brankárov.

Greiss v sezóne 2022/2023 dosiahol s Blues bilanciu 7-10-0, pričom zaznamenal úspešnosť zákrokov 0,896 – mierne zlepšenie oproti hodnote 0,891 dosiahnutej rok predtým v Detroite.

Boli tam nejaké úvahy o hraní, ale pointa je, že som sa pozrel na niekoľko ponúk, ktoré ma naozaj nelákali. V dôsledku toho, som bol pripravený urobiť tento krok a teším sa na nové veci v mojom živote. Naša práca je spojená s veľkou slobodou, ale teraz sa môžem pustiť do nových výziev.

Povedal Greiss.

Jeho najvýraznejšie pôsobenie bolo v tíme New York Islanders, kde zažil svoje štatisticky najlepšie sezóny. Greissovi patrí piate miesto v klubovom rebríčku so 193 odohranými zápasmi, piate so 101 víťazstvami (101-60-17), tretie s úspešnosťou zákrokov 0,915 a siedme s priemerom 2,70 inkasovaného gólu na zápas.

Bol tiež mužom v bránkovisku, ktorý podržal Islanders pri ich prvom víťazstve v sérii po 23 rokoch, keď v prvom kole play-off Stanleyho pohára zdolali v šiestich zápasoch Floridu Panthers.

Spolu s Robinom Lehnerom získal v roku 2019 William Jennings Trophy, ktorá sa každoročne udeľuje brankárovi (prípadne dvom alebo trom z jedného tímu), s najmenším počtom inkasovaných gólov v základnej časti.

Rok s Islanders, keď sme vyhrali v prvom kole play-off, a samozrejme zisk Jenningsovej trofeje boli výnimočné roky. Bolo to pre mňa pekné miesto, kde som mohol hrať. Dobré prostredie a páčilo sa mi tam žiť. Určite to bol pre mňa jeden z vrcholov.

Pokračoval Greiss.

Greissa si v roku 2004 v treťom kole draftu NHL vybralo mužstvo San José Sharks. Pred príchodom do Islanders pred sezónou 2015/2016 absolvoval zastávky v tímoch Arizona Coyotes a Pittsburgh Penguins. Pred sezónou 2020/2021 podpísal ako voľný hráč zmluvu s Detroitom Red Wings, kde zotrval dva roky a posledný rok kariéry odohral v St. Louis Blues.

Stojí však za zmienku, že Greiss dostal zákaz reprezentovať Nemecko na medzinárodnej úrovni v roku 2021 po aktivitách na sociálnych sieťach, ktoré spochybnili jeho postoj k hodnotám národného tímu.

Bolo oprávnené uvažovať, či Greiss odohrá aspoň ďalšiu sezónu doma, ak neprídu ponuky z NHL, keďže zákaz reprezentácie mu nebránil v profesionálnom pôsobení v DEL, ale zdá sa, že to tak nie je. Jeho odchod zo St. Louis oficiálne nechal otvorené dvere mladíkovi Joelovi Hoferovi, aby v budúcej sezóne zaujal miesto plnohodnotnej posily za Jordanom Binningtonom.

Autor: Adrián Glett

Foto: Christopher Hanewinc

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *