Budeme vídať Fehérváryho v národnom tíme? Vo Washingtone začína prestavba tímu

Tím z hlavného mesta Spojených Štátov sa neprebojoval do playoff prvýkrát od sezóny 2013/2014. Znamená to teda koniec jednej veľkej éry alebo naberie tento klub druhý nádych a postará sa o neuveriteľnú senzáciu?

Počas svojich osemročných úspechov, Capitals štyrikrát zakopli v konferenčnom štvrťfinále, trikrát to dotiahli do konferenčného semifinále a pamätným rokom ostal rok 2018, kedy tím vyhral svoj prvý a doposiaľ jediný Stanleyho pohár.

V sezóne 2022/2023 však zakopli o svoje vlastné ùspechy. A dôvodov je hneď niekoľko.

Starnúci káder

Nie je to žiadnou novinkou, že Washington Capitals už niekoľko rokov nemenil jadro svojho základu. Od Sezóny v ktorej vyhrali jedinečný Stanley Cup, sa ich priemerný vek pohyboval v rozmedzí od 27 do 29 rokov, pričom každý rok patrili k minimálne pätici najstarších tímov.

Starnutie v tomto tíme nechválne pokračuje. Alex Ovechkin má 37, Nicklas Bäckström 35, T.J. Oshie 36, John Carlson 33, Jevgenij Kuznetsov 31. Aby toho nebolo málo, na minuloročnom trhu s voľnými hráčmi podpísali Darcyho Kuempera, ktorý má 33. Tohto roku zas podpísali Maxa Paciorettyho, ktorý má 34. Samozrejme nájdu sa tu aj mladíci ktorý v budúcnosti nahradia staršie mašiny. Medzi tých najmladších sa radí aj Martin Fehérváry či Alex Alexeyev, ktorým je obom sviežich 23.

Zdroj: NHL.com

Vekový Priemer tohto tímu sa zastavil na čísle 30. Spĺňa to podmienky, nakoľko v prvom tíme sú doposiaľ traja hráči, ktorý majú 25 rokov alebo menej. Ak chce ísť Washington do prestavby, je viac než pochopiteľné, že káder bude zložený z hráčov ktorý sa už v lige dlho neohrejú. Symbolicky si takto Washington poisťuje spodné priečky ligy, hoci aj vek je len číslo a z histórie vieme, že nie jeden káder vyhral niekoľko Stanley Cupov aj so starším a teda skúsenejším kádrom.

Zranenia

Masívnym aspektom neúspechu boli bez pochýb mnohé zranenia, ktoré zasiahli veľkú väčšinu tímu.

Carl Hagelin mal po operácií ľavého bedrového kĺbu potiaže navyše, keď na tréningu v Marci 2022 dostal hokejkou do oka, čo ho vynútilo vynechať celú následujúcu sezónu. Connor Brown, dnes už súčastným hráčom Edmontonu Oilers, podstúpil operáciu na rekonštrukciu roztrhnutého predného krížneho väzu v pravom kolene. Za Washington odohral 4 zápasy v ktorých nebodoval

Zdroj: NHL.com

John Carlson bol odstavený na niekoľko mesiacov, kedy bol 23. decembra zostrelený pukom do hlavy. Našťastie, puk ho trafil iba do ucha a preto na sa objavil ľade na konci marca. Za presné dva mesiace bola ale strata kľúčového obrancu vidieť, Washington medzi týmto obdobím neprodukoval o nič viac výhier ako prehier.

Nicklas Bäckström urtpel rovnako ako Connor Brown zranenie bedrového bedrového kĺbu a vynechal tak značnú časť sezóny. Aj napriek neistému návratu a možnom konci kariéry sa švédsky center vrátil na ľad v januári 2023. Zraneniam sa taktiež nevyhol ani T.J. Oshie alebo Tom Wilson. Obaja mali zranenia v dolnej časti tela.

Mnoho hráčov absolvovalo náročné operácie a je až neuveriteľné koľko z nich sa úspešne zotavilo a objavili sa na ľade. Faktom ale zostáva, že takéto zranenia hráčov dosť často poznamenajú a v mnohých prípadoch je výsledkom predčasný koniec kariéry.

Zdroj: The Hockey News

Odchod Petra Lavioletta

Ďalší krok do ukážkovej prestavby je vyhodenie dobrého trénera, medzi ktorých sa Laviolette radí. V NHL pôsobí aktívne ako coach od sezóny 2000/2001 kedy nastúpil ako asistent trénera Bostonu Bruins. Od sezóny 2001/2002 pôsobil ako hlavný tréner v mnohých kluboch po celej severnej amerike.

Zdroj: NHL.com

V sezóne 2005/2006 vyhral svoj jediný Stanleyho pohár s Carolinou Hurricanes a v sezónach 2009/2010 a 2016/2017 sa prebojoval do veľkolepého finále Stanleyho Cupu s Philadelphiou Flyers a Nashvillom Predators. Obe podujatia však prehral. S Washingtonom Capitals pôsobil tri sezóny. V prvých dvoch sezónach sa dostal s tímom do konferenčného štvrťfinále. V nich ale podľahol proti Bostonu Bruins a Floride Panthers.

Po menej úspešnej sezóne s Washingtonom bol vyhodený a následne menovaný novým coachom New Yorku Rangers. Petra Lavioletta nahradil Spencer Carbery, muž ktorý minulé zastával pozíciu asistenta trénera Toronta Maple Leafs. Carbery je skúsený tréner v nižších súťažiach v AHL a v juniorských ligách, avšak nikdy nepôsobil ako hlavný tréner NHL tímu.

Zdroj: The Washington Post

Medzi ďalšie dôvody patria aj odchody mnohých skvelých mien ako Erik Gustafsson, Dmitry Orlov, Lars Eller alebo Marcus Johansson. Ich protihodnoty boli najmä výbery na drafte ale sem tam sa našli aj zaujímavé mená ako Rasmus Sandin ktorý predtým pôsobil v Toronte. Ten bol zahrnutý do trejdu s Erikom Gustafssonom.

V kombinácií s novým trénerom a s podpismi, ktoré tvoria najmä starší hráči, je jasné že najlepšie Časy Washingtonu Capitals končia a začína sa éra prestavby. Sústrediť sa budú na mladých hráčov na drafte a popri tom ich jediný cieľ, mimo najvyšších priečok, bude prekonanie rekordu Wayna Gretzkyho v počte celkových strelených gólov v základnej časti. Na to sa pomaly ale isto približuje Alex Ovechkin.

Ak teda uvidíme Washington v prestavbe, mnohí hráči budú mať príležitosť hrať aj na medzinárodnej úrovni za svoje rodné krajiny. Vyskytuje sa tu teda možnosť, že v blízkej budúcnosti uvidíme Martina Fehérváryho v národnom drese. Rodák z Bratislavy sa naposledy objavil v reprezentácií na majstrovstvách sveta 2022 vo Fínsku. Odohral päť zápasov a pripísal si jeden gól.

ZDROJ: NHL.com

Autor: Matúš Gordiak

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *