Čerstvý víťaz Stanley Cupu má problémy. V hre je aj ukončenie jeho kariéry!

Mark Stone práve píše nádherný príbeh. Bol kapitánom Vegas Golden Knights a získal ich prvý Stanleyho pohár v histórii klubu, pričom v rozhodujúcom piatom zápase série zaznamenal hattrick. Stone tvrdo pracoval, aby sa po dvoch operáciách chrbta v priebehu deviatich mesiacov vrátil na vrchol. Avšak každý príbeh sa raz skončí, bohužiaľ v prípade Stonea možno predčasne.

Po prehre Floridy Panthers vo finále Stanleyho pohára sme sa dozvedeli, že niekoľko hráčov hralo so zranením, tak ako to býva v prípade všetkých tímov, ktoré sa dostanú v play-off ďaleko. Je známe, že napríklad taký Matthew Tkachuk hral so zlomenou hrudnou kosťou a Aaron Ekblad s vykĺbeným ramenom.

Medzi „rytiermi“ boli zranenia tiež citeľné. To je prípad kapitána Marka Stonea, ktorý je momentálne vo veľmi zlom stave. V skutočnosti je taký zmrzačený, že jeho kariéra môže byť ohrozená.

V priebehu deviatich mesiacov išiel Stone dvakrát pod nôž. Problémy mu robí chrbát a mnohí sa domnievali, že jeho kariéra sa čoskoro skončí. Nakoniec však získal svoj prvý Stanleyho pohár v kariére a prispel k nemu aj v play-off. V 22 zápasoch nazbieral 24 kanadských bodov vrátane 11-tich gólov.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Je obdivuhodné, akú úroveň hry dokázal počas série predviesť napriek zraneniu, ktoré ho bude ovplyvňovať do konca kariéry. Je to určite šokujúca správa pre fanúšikov Golden Knights, ktorí sa v najbližších rokoch možno budú musieť viackrát zaobísť bez jeho služieb.

Stone of Golden Knights out indefinitely after back surgery
Zdroj: NHL.com

V play-off odovzdal pre svoj tím všetko, ale bohužiaľ, všetko nasvedčuje tomu, že nebude môcť hrať na 100% počas celej sezóny. Tridsaťjeden ročný útočník nie je najmladší, ale nemusí byť nevyhnutne blízko dôchodku. Faktom je, že ak sa mu zhorší stav chrbta, možno bude musieť ukončiť kariéru skôr, ako sa očakávalo. Bola by to určite veľká škoda, pretože Mark Stone je stále veľmi talentovaný a jeho najlepšie roky sa určite ešte neskončili.


Vo svojej kariére v NHL ešte nikdy neodohral všetkých 82 zápasov. V skutočnosti okrem sezón 2014/2015, 2015/2016 a 2016/2017, v ktorých odohral 80, 75 a 71 zápasov, nikdy neodohral viac ako 65 zápasov. Výnimkou nie sú ani jeho posledné dve sezóny, v ktorých odohral len 80 zápasov, z toho 43 v ročníku 2022/2023. Aj napriek jeho dlhej absencii v každej sezóne, stále produkuje takmer bod na zápas.

Pevne dúfame, že mu zdravie vydrží čo najdlhšie, pretože keď je schopný hrať naplno, patrí bezpochyby k najlepším útočníkom NHL.

Autor: Adrián Glett

Foto: John Locher

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *