Hráči, ktorí dokázali svetu, že hendikep nie je prekážkou.

Hokej je veľmi náročný šport. Vyžaduje si špecifické atribúty, znalosti, či fyzickú zdatnosť. Aj tí najlepší z najlepších sa potrebujú neustále rozvíjať, aby nezačali zaostávať za svojimi súpermi. Medzi profesionálmi sa však nájdu aj takí, ktorí sú oproti ostatným značne znevýhodnení.

Anthony Mantha – Farbosleposť

29-ročný kanadský útočník hrajúci v tíme Vegas Golden Knights má od narodenia vrodenú poruchu farebného videnia. Na túto skutočnosť upozornil počas MS 2019, vtedy si fanúšikovia všimli bielu čepeľ hokejky oblepenú bielou páskou. Mladého kanadského útočníka konfrontovali zmätení novinári otázkou, prečo to tak je. Na to im Anthony odpovedal: „Som farboslepý. Hokejku si preto obmotávam bielou páskou, aby som lepšie videl puk.“ Pre rodáka z Longueuil však toto postihnutie nie je veľkou prekážkou. Na otázku, či ho vrodená vada nejako nelimituje žartovne odpovedal: „Vôbec. Som farboslepý, nie slepý.“ Na MS 2019 svoje slová potvrdil a stal sa jedným z najproduktívnejších hráčov turnaja, podarilo sa mu získať 14 bodov a svojimi výkonmi sa zaslúžil o triumf Kanady. Zámorské tímy sú si vedomé jeho nepopierateľných kvalít. V tohtoročnej sezóne ho draftoval tím Washington Capitals do Las Vegas, kde dokazuje svoju zdatnosť. Doteraz v 64 zápasoch zaznamenal 21 gólov a 15 asistencií.

Robin Lehner – Bipolárna porucha

Oveľa vážnejšia je choroba, ktorou trpí brankár Vegas Robin Lehner. Bipolárna porucha patrí do skupiny duševných chorôb. Vyznačuje sa rýchlymi a nepredvídateľnými zmenami nálad a úzko súvisí s depresiou. Choroba ovplyvňovala nie len jeho súkromný ale aj profesijný život. Jeden inkasovaný gól mohol spôsobiť úplné zničenie psychiky a poslať Lehnera na lavičku. O svojej poruche sa vyjadril ešte v dobe, kedy hájil farby Bufala. Lehner otvorene priznal, že jeho stav sa narastajúcim tlakom, ktorý na neho okolie neustále kládlo, zhoršoval. „Bol som opitý. Chcel som sa zabiť. Niekoľkokrát som bol k tomu veľmi blízko. Hokejové bitky neboli nič proti tomu, čo sa odohrávalo v mojom mozgu. Bolo to šialené,“ povedal v rozhovore pre The Athletic. Brankár Bufala okomentoval aj otázku ako to ovplyvňuje jeho súkromný život. „Uvedomil som si, čo všetko museli moji blízki prežívať. Ale naštartovalo ma to, pretože chcem byť dobrým manželom a otcom.“ Skrz všetky ťažkosti je Robin stále aktívnym brankárom vo Vegas Golden Knights, kariéru mu však nateraz dočasne pozastavilo zranenie bedra. Je teda otázne, či sa po vyše roku dlhej absencii vráti späť na ľad.

Bryan Berard – Slepota na pravé oko

Vady nemusia byť len vrodené. Niektoré sa objavia po dlhšom čase vďaka  genetickej predispozícii, či nečakaným zraneniam. Svoje by o tom vedel povedať aj bývalý obranca Toronta Maple Leafs Bryan Berard. V roku 2000 sa talentovanému hráčovi Toronta navždy zmenil život. Len 6 dní pred jeho 22. narodeninami ho takmer pripravil o pravé oko slovenský útočník Marián Hossa v drese Otawy. Slovenský krídelník sa snažil z otočky prekvapiť gólmana pohotovou strelou, no puk netrafil ideálne. Pri dostrele jeho čepeľ zasiahla približujúceho sa zadáka Bryana Berarda priamo do pravého oka. Hossova čepeľ prenikla priamo do oka mladého obrancu. Privolaní ošetrovatelia sa na mieste zhodli o potrebe chirurgického zákroku. Z ľadu ho urgentne previezli do najbližšej nemocnice a presunuli na operačnú sálu. Doktori boli po operácii skeptickí, očakávali, že Bryan bude do konca života na pravé oko úplne slepý. O to viac boli prekvapení, keď oko mladého obrancu reagovalo na svetlo z baterky. Vtedajší kouč Maple Leafs Brent Smith si túto situáciu pamätá veľmi presne: „Všetkým doktorom padla sánka na podlahu, pretože bol schopný podať informácie o impulzoch na oku, ktoré bolo poškodené. Bol som v miestnosti a bolo to ako: Wow. On vidí svetlo! Bolo to skvelé!“ opisuje spomienky niekdajšieho trénera tímu  espn.go.com. Po niekoľkých operáciách sa zotavoval viac ako rok, no napriek tomu sa na ľad vrátil. Po ročnej pauze s ním podpísali kontrakt predstavitelia New Yorku Rangers. V NHL odohral ešte 6 ďalších sezón a kariéru ukončil po ročníku 2008/2009.

Všetci títo hráči sú žijúcim dôkazom, že snaha a vytrvalosť prekoná aj tie najťažšie prekážky. A aj príkladom, že ak naozaj chceme, dokážeme čokoľvek.

zdroj titulnej fotky: Getty Images

autor článku: Róbert Zachar

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *