Individuálne trofeje NHL sú rozdané: McDavid s najcennejšou trofejou!

 Len najlepší z najlepších! Bridgestone Aréna v Nashville sa včera (26.6) naplnila hokejovou smotánkou. Kto sa napokon tešil zo zisku prestížných trofejí za sezónu 2022/23?

Hart Memorial Trophy

Mnohými považovaný za najlepšieho hokejistu súčasnosti. Connor McDavid počas celej sezóny povrdzoval svoju extratriedu, a teraz si do Kanady právom odnáša, už po tretíkrát v kariére, trofej pre najužitočnejšieho hráča. Trofej vyhral suverénne: Jeho meno sa objavilo u hlasujúcich na prvom mieste až 195-krát. Celkovo získal až 1951 bodov, za ním nasledovala česká superstar David Pastrňák (1053b) a na treťom mieste zo ziskom 741 bodov skončila mašina na víťazné góly – Matthew Tkachuk.

James Norris Memorial Trophy

Erik Karlsson (celkovo šiesty obranca v histórii NHL, ktorý má na konte minimálne 100 bodov v jednej sezóne) bol po tretíkrát zvolený za najlepšieho obrancu NHL, keď získal 123 zo 196 možných hlasov na prvom mieste a celkovo 1585 hlasovacích bodov. Za ním skončili Adam Fox (New York Rangers), víťaz Norrisovej trofeje v roku 2021, s 1125 bodmi a Cale Makar z Colorado Avalanche, ktorý získal toto ocenenie v minulej sezóne.

Erik Karlsson (foto: TASR/AP)

Vezina Trophy

Linus Ullmark sa stal po Henrikovi Lundqvistovi a Pellovi Lindberghovi iba tretím brankárom narodeným vo Švédsku, ktorý získal trofej pre najlepšieho brankára a úplne zaslúžene. Počas celej sezóny nastúpil do brány v 49 prípadoch, kedy si udržal 2-krát čisté konto, priemerne dostal iba 1,89 gólu na zápas a úspešnosť zákrokov si udržal na neskutočných 93.8%.

Linus Ullmark (foto: TASR/AP)

Ted Lindsay Award

Okrem Hart Trophy sa stal Connor McDavid držiteľom aj Ceny Teda Lindsaya, ktorá sa každoročne udeľuje najvýraznejšiemu hráčovi NHL podľa hlasovania členov hráčskej asociácie NHL.

Po zisku tejto ceny neskrýval McDavid nadšenie:

Mám naozaj pocit, že je to najprestížnejšie ocenenie, ktoré sa udeľuje. Ak vás vyzdvihnú hráči, s ktorými hráte, je to naozaj výnimočné. Rovnako mohol stáť na pódiu aj Leon Draisaitl, pretože je rovnako dobrý.“ 

Calder Memorial Trophy

Trofej pre najlepšieho nováčika NHL si odnáša útočník Seattlu Kraken Matty Beniers. Bol najlepším nováčikom v kanadskom bodovaní, konkrétne nazbieral v 80 zápasoch úctihodných 57 bodov (24+33).

Beniers však po zisku tejto trofeje ostáva nohami na zemi:

„Myslím si, že som mal aj veľké šťastie. Viem, že to tak nebude v každej sezóne, ale určite je to dobrý začiatok. Som veľmi šťastný za túto sezónu.“

Ďalsie trofeje a ceny

Frank J. Selke Trophy (najlepší defenzívny útočník) – Patrice Bergeron

Lady Byng Memorial Trophy (hráč, s najlepším typom športového správania a džentlmenským správaním v kombinácii s vysokou úrovňou herných schopností) – Anze Kopitar

King Clancy Memorial Trophy (za najlepšie vodcovstvo a humanitárny počin) – Mikael Backlund

Bill Masterton Memorial Trophy (za príkladnú oddanosť a vernosť hokeju) – Kris Letang

Mark Messier NHL Leadership Award (najlepší líder) – Steven Stamkos

Jack Adams Award (najlepší tréner) – Jim Montgomery

Autor: Matúš Kružliak

Foto: NHL.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *