Iné mesto, rovnaký tím? Dallas Stars čaká v roku 2031 nový začiatok…

Organizácia Dallas Stars sa bude sťahovať. Po rokoch debát a plánovania sa jej predstavitelia rozhodli pristúpiť k ráznemu kroku a v roku 2031 tak natrvalo opustia svoj súčasný domov v podobe American Airlanes Center.

Tím Dallas Stars pôsobí v NHL pod svojím súčasným menom od roku 1993, keď sa presťahoval zo svojho predošlého zázemia v Minnesote. Počas svojich prvých ôsmich sezón hrali hviezdy svoje domáce zápasy pod strechou tzv. Reunion arény, no všetko sa zmenilo v roku 2001, keď sa tím zo štátu Texas presunul do American Airlanes Center, kde pôsobí dodnes. Na svoje domáce zápasy tu okrem Stars nastupuje aj basketbalový tím zámorskej NBA Dallas Mavericks, ktorý má podobne ako jeho hokejový náprotivok s predstaviteľmi mesta podpísanú nájomnú zmluvu do roku 2031. Práve ten sa má stať pre organizáciu NHL osudným, keďže podľa informácií dallaskej novinárky Payton May majú jej kroky smerovať na sever od Dallasu, konkrétne do mesta Plano, kde má byť postavená celkom nová aréna: „Organizácia Dallas Stars podpísala s mestom Plano nezáväzný list o úmysle vybudovať novú hokejovú arénu a zábavnú štvrť v celkovej hodnote 1 miliardy dolárov. Po skončení súčasnej nájomnej zmluvy s American Airlanes Center, ktorá je platná do roku 2031, sa klub plánuje presťahovať do blízkosti obchodov nákupného centra Willow Bend v Plane.“

Po prvotných zisteniach sa rozhodol túto informáciu potvrdiť aj majiteľ Stars Tom Gaglardi, ktorý na sociálnej sieti X uverejnil krátke vyhlásenie nasledujúceho znenia: „Chcel by som sa poďakovať starostovi Plana Johnovi Munsovi, ako aj celému mestskému zastupiteľstvu za ich podporu a schválenie dokumentov spojených s obnovou obchodov pri Willow Bend. Tešíme sa na ďalšie spoločné kroky na ceste urobiť z Plana v roku 2031 náš nový domov.“

Pozadu nezostal ani prezident klubu Brad Alberts, ktorý okrem iného priblížil, prečo už nie je American Airlanes Center pre potreby fanúšikov v súčasnosti dostačujúce a kde vidí jeho hlavné nedostatky: „Myslím si, že som to už spomínal, ale poviem to znova, skúsenosť fanúšikov so vstupom a odchodom zo štadiónu musí byť lepšia ako tá, ktorú momentálne zažívajú v American Airlanes Center, inak budem sklamaný. Urobíme teda všetko pre to, aby sme im v novej aréne pripravili fantastický zážitok.“

Alberts však nezostal iba pri týchto slovách a vo svojej odpovedi tiež ozrejmil, v čom vidí hlavné príčiny celého problému, ale aj aká je jeho predstava o novej aréne: „Podľa mňa je jedna z vecí, ktorá nám to momentálne nedovoľuje, zdieľanie haly s ďalším tímom, no pomôcť nám v tomto smere môže práve vybudovanie úplne nového štadióna slúžiaceho výlučne hokeju, ktorý si fanúšikovia zamilujú. Budúca aréna bude preto venovaná našim farbám a našej histórii. Bude to testament nášmu klubu a hokeju – niečo podobné ako majú Wild v Minnesote alebo Canadiens v Montreale – a to nám umožní zabezpečiť, že fanúšikovský zážitok z príchodu a odchodu z budovy bude na celkom inej úrovni.“

Prezident Stars na záver ešte dodal, že celý proces bude vyžadovať veľa práce a prirovnal ho k svadbe: Keby použijem analógiu so svadbou, tak momentálne máme za sebou zásnuby a pracujeme na tom, aby sme sa jedného dňa šťastne zosobášili. Za plánovaním dokonalej svadby však vždy stojí množstvo úsilia.

Autor: Martin Bojsa

Zdroj ilustračnej fotografie: nytimes.com