Jonathan Huberdeau môže stanoviť nový rekord v NHL. Bohužiaľ bude negatívny.

Keď minulá sezóna bola ako z rozprávky, táto bola ako zo zlého sna. 29-ročný kanadský krídeľník po tom čo hviezdil v minulej sezóne, keď zaznamenal v základnej časti 115 kanadských bodov, prežíva suverénne svoju najhoršiu sezónu v najprestížnejšej hokejovej lige sveta.

Huberdeauovi sa v minulej sezóne podarilo stanoviť nový klubový rekord v počte bodov v jednej sezóne a zároveň sa stal prvým hráčom v histórii Panthers, ktorý v sezóne nazbieral 100 bodov.

V počte kanadských bodov Huberdeau zaostal v tomto smere len za Connorom McDavidom. Jeho 85 asistencií prekonalo rekord v počte asistencií na ľavom krídle, čím sa stal jedným z najlepších nahrávačov v celej NHL. Okrem toho sa Huberdeau stal 14. hráčom v histórii NHL, ktorý zaznamenal svoju prvú 100-bodovú sezónu vo svojej 10. sezóne NHL alebo neskôr.

22. júla Panthers a Flames z ničoho nič uzavreli absolútny trhák. Jonathan Huberdeau a obranca MacKenzie Weegar boli poslaní do Calgary výmenou za ďalšieho hviezdneho krídelníka Matthewa Tkachuka.

Aj keď je to z hľadiska jeho kariéry vo Flames ešte „skoro“, keďže ide len o prvú sezónu v drese Flames, Huberdeau nebol ani zďaleka taký dobrý, ako sme všetci očakávali. Po 115 bodoch v minulej sezóne z toho 30 gólov a rekordných 85 asistencií, sa Huberdeau k tomuto číslu tento rok ani nepriblíži.

Huberdeau zaznamenal v 75 zápasoch len 55 kanadských bodov, čím pravdepodobne zaznamená najväčší bodový prepad v histórií NHL. V minulom roku zaznamenal 1,44 bodu na zápas. V tejto sezóne? Je na úrovni 0,71 bodu. Táto matematika nevychádza dobre pre tím, ktorý mu bude nasledujúcich osem rokov platiť 10,5 milióna dolárov za sezónu.

Čo teda stojí za jeho obrovským poklesom?

Často sa stáva, že hráč má problémy s prispôsobením sa novému mestu. Videli sme už veľa prípadov, keď sa hráč na začiatku pôsobenia v novom meste trápil a potreboval obdobie na prispôsobenie, kým sa vrátil do formy. Táto výmena je prvým prípadom v Huberdeauovej kariére.

Huberdeau sa musí prispôsobiť nielen novému mestu, ale aj úplne novej krajine. Nehovoriac o výrazne odlišných klimatických podmienkach v Calgary a na Floride. Všetky tieto zmeny preňho môžu byť ťažké, aby si okamžite zvykol.

Ďalším hlavným dôvodom okamžitého poklesu Huberdeaua môže byť nový systém, v ktorom hrá. Práve vďaka často defenzívnemu štýlu hry Darryla Suttera zaznamenalo Calgary väčšinu svojich minuloročných úspechov. Je to však úplne odlišný štýl hry, ako je ten, ktorý hrávali Panthers v sezóne 2021/22.

Jedným z dôvodov slabej sezóny Jonathana Huberdeaua môže byť aj nedostatočná súhra s novými spoluhráčmi. Huberdeau nedokázal nájsť žiadnu konzistentnú chémiu so žiadnym hráčom Flames. Tento nedostatok chémie prinútil Suttera, aby neustále menil formácie a hľadal pre Huberdeaua vhodných spoluhráčov.

Prispôsobiť sa novým spoluhráčom nie je vždy jednoduché a Flames nemajú k dispozícii takú útočnú silu, akou disponuje práve Florida.

Sezóna Jonathana Huberdeaua vyvoláva u mnohých fanúšikov Flames obavy o budúcnosť, najmä keď sa im sen o postupe do play-off rozplynul. Avšak Huberdeau sa tento rok musel vysporiadať s mnohými faktormi. Mimosezónne obdobie a čas na prispôsobenie sa mestu môže byť práve to, čo hviezdny krídelník potrebuje, aby sa vrátil do elitnej formy.

Autor: Adrián Glett

Foto: Icon Sportswire/Getty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *