Koniec jednej éry. Ukončí kariéru? Alebo bude pokračovať?

Ich cesty sa rozišli. Dlhoročný kapitán Jonathan Toews odohral vo štvrtok večer svoj posledný zápas za Chicago Blackhawks.

Koniec jednej éry Chicaga sa končí. Jonathan Toews nastúpil na svoj posledný zápas v drese Blackhawks. V noci z 13.4. na 14.4. privítalo Chicago doma v United Center Philadelphiu Flyers. Napriek tomu, že Toews dokázal streliť gól, Blackhawks aj tak ťahali za kratší koniec a podľahli Flyers 5:4 po predĺžení. V aktuálnej sezóne nazbieral 31 kanadských bodov za 15 gólov a 16 asistencií v 53 zápasoch, celkovo odohral 1067 duelov základnej časti s bilanciou 372 gólov a 511 asistencií. V play-off odohral 139 stretnutí so ziskom 119 bodov za 45 gólov a 74 asistencií.

Toews je už posledné sezóny ďaleko od takých čísel, aké dosahoval vo svojich najlepších rokoch. No aj napriek tomu, to bol gól, na ktorý sa nezabúda. Generálny manažér Chicaga Kyle Davidson už oznámil, že tím neplánuje v lete Toewsa opätovne podpísať.

S Jonathanom som sa počas sezóny viackrát rozprával o jeho budúcnosti v Blackhawks a nedávno sme mali náročnú konverzáciu o tom, že s ním po sezóne nepredĺžime zmluvu. Dnes večer to bude jeho posledný zápas v drese Blackhawks a bude pre nás veľmi dôležité, aby sme Jonathanovi a našim fanúšikom poskytli náležité rozlúčenie. Pre túto organizáciu toho urobil veľmi veľa a bez ohľadu na to, kde bude hrať ďalej, sme nadšení, že naši fanúšikovia budú mať možnosť ukázať Jonathanovi, ako veľa pre nich znamená.

Uviedol generálny manažér Blackhawks Kyle Davidson.

Toews pomohol Blackhawks k zisku trom Stanley Cupom v priebehu šiestich rokov a to v rokoch 2010, 2013, 2015, ale od posledného víťazstva sa Chicago nedostalo ani cez prvé kolo play-off.

V roku 2010 sa vo veku 22 rokov stal druhým najmladším hráčom v histórii ligy po Patrickovi Royovi, ktorý získal Conn Smythe Trophy ako najužitočnejší hráč play-off. V 22 zápasoch nazbieral 29 bodov.

V jeho bohatej kariére v drese Blackhawks sa v roku 2013 stal víťazom Selke trophy, ktorá sa každoročne udeľuje najlepšie brániacemu útočníkovi v NHL. Okrem toho získal pre Kanadu dve zlaté olympijské medaily z Vancouveru 2010 a Sochi 2014. Je jedným z mála členov Triple Gold Clubu, nakoľko sa mu v jeden rok podarilo získať zlato z majstrovstiev sveta aj majstrovstiev sveta juniorov. Majstrovstvá sveta juniorov sa mu podarilo vyhrať dokonca 2-krát.

V tíme Blackhawks strávil celú svoju 16-ročnú kariéru, z toho 15 rokov ako kapitán, čím sa stal najdlhšie slúžiacim kapitánom v histórii organizácie.

Toews je v histórii klubu na 5. mieste v počte odohraných zápasov, na 6. mieste v počte gólov v kariére, na 8. mieste v počte asistencií v kariére, na 6. mieste v počte bodov v kariére, na 7. mieste v počte gólov v presilovkách, na 8. mieste v počte gólov v oslabeniach a na 3. mieste v počte víťazných gólov v kariére.

Toewsove štatistiky mohli byť na tom ešte lepšie. Bohužiaľ sa v posledných rokoch trápil, z veľkej časti kvôli svojmu zdraviu. S príznakmi syndrómu chronickej imunitnej reakcie musel vynechal celú sezónu 2020/21. Táto choroba mu spôsobovala, že jeho imunitný systém nadmerne reagoval na akúkoľvek formu stresu.

Je však otázne či uvidíme Jonathana Toewsa v NHL aj v ďalšej sezóne. Záujem o neho určite bude, ale je na ňom ako sa rozhodne.

Momentálne je pokračovanie v inom tíme jedna z posledných vecí, na ktorú myslím. Vždy som si myslel, že ukončím kariéru ako hráč Blackhawks. Čiastočne tomu stále verím, ale uvidíme. Tento klub budem vždy milovať a navždy mu budem vďačný,

Povedal Toews.

Autor: Adrián Glett

Foto: nbcsports.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *