Kto z Čechov a Slovákov zažil úspešný vstup do novej sezóny NHL?

Po predsezónnej príprave sa postupne rozbehol zápasový cyklus všetkých tímov najprestížnejšej hokejovej ligy. V mnohých z týchto zápasov zanechali „stopu“ aj českí a slovenskí hráči, ktorým sa podarilo prejsť cez tréningové kempy a postrážili si tak miesto v hlavnom tíme.

Prípravu sa najlepšie podarilo pretaviť do sezóny českému útočníkovi Davidovi Pastrňákovi. V službách Bostonu Bruins nastúpil už tradične v úlohe asistenta kapitána do dvoch zápasov, počas ktorých strelil tri góly a na ďalší prihral, čo mu nateraz v štatistikách zaistilo v priemere dva získané body na zápas. Výrazne tak dopomohol svojmu tímu, ktorý sa momentálne s dvomi vyhratými zápasmi nachádza na prvej pozícii v Atlantickej divízii.

Vo výkonoch však nezaostáva ani ďalší útočník, tentoraz slovenskej národnosti, Adam Ružička. Po minuloročnom fiasku, kedy aj napriek svojej skvelej forme hrával predovšetkým v nižších formáciách, sa svojej príležitosti v podobe nového trénera chytil ukážkovo. Doteraz nastúpil do troch stretnutí, počas ktorých si na svoj účet pripísal tri body za gól a dve asistencie, a je tak pre tento moment najúspešnejším slovenským zástupcom na zámorských klziskách.

„Stále je pred ním kus cesty. On sám musí ukázať, že dokáže mať konzistentné výkony. Vieme, že má veľa dobrých vecí, vrátane kontroly puku. Niekedy je to na hráčovi aby nám ukázal, ako dobrý vlastne chce byť.“

Tréner Calgary Flames Ryan Huska pre oficiálny klubový web (zdroj: calgaryflames.com)

Za Carolinu Hurricanes si v troch zápasoch obliekol dres Čech Martin Nečas, ktorému sa z pozície pravého krídla podarilo zaznamenať dva body. Rovnaký počet bodov má na svojom konte aj jeho krajan Filip Hronek, ktorého tím Vancouver Canucks je v tejto sezóne zatiaľ príjemným prekvapením. Z dvoch zápasov s papierovo silnejším Edmontonom Oilers vyšli s plným bodovým ziskom, čo im pomohlo zaradiť sa na druhú priečku v Pacifickej divízii.

Vo farbách Montrealu Canadiens stihla do dvoch zápasov nastúpiť aj minuloročná draftová jednotka Juraj Slafkovský. Ten sa po takmer trištvrteročnej nútenej pauze už stihol prezentovať aj jedným bodom, ktorý získal v zápase proti Torontu Maple Leafs. Ostáva však otázne, ako bude vyzerať jeho najbližšia cesta v tíme, keďže sa na dlhšiu dobu zranil jeden z jeho spoluhráčov z formácie Kirby Dach.

V drese Columbusu Blue Jackets sa expresne rýchlo podarilo odohrať prvé zápasy aj českému obrancovi Davidovi Jiříčkovi, ktorý bol povolaný z AHL po tom, ako sa zranil Zach Werenski. Trénerovi dôveru splatil gólom hneď v druhom zápase, kedy aj s jeho pomocou porazil Columbus na domácom ľade New York Rangers v pomere 5:3. Zaznamenal tak jeho prvý bod a gól v zámorskej profilige.

So zlou formou z predsezónnej prípravy stále pokračuje Tomáš Tatar. Ten v príprave nijak neoslnil, a tak boli fanúšikovia Colorada na vážkach, či bolo jeho angažovanie pre tím tým správnym riešením. Jeho slabé výkony však pokračujú aj po štarte základnej časti NHL a nezmenil ich ani fakt, že sa mu doposiaľ podarilo získať jednu asistenciu. Preto sa stále naskytá otázka, či sa počas jeho ročného pôsobenia dokáže v novom tíme adaptovať alebo dá po sezóne zbohom NHL.

Bod na svoje konto si pripísali aj Filip Zadina, Tomáš Hertl (obaja San José Sharks), Jakub Vrána (St. Louis Blues), Filip Chytil (New York Rangers) a Ondřej Palát (New Jersey Devils).

Z brankárov sa výraznejšie ukázal len český brankár pôsobiaci v Chicagu Blackhawks Petr Mrázek. Za 2 zápasy, z ktorých si pripísal jednu výhru a jednu prehru, obdržal v priemere iba 2,54 gólu na zápas a jeho percentuálna úspešnosť zákrokov sa zastavila na čísle 93,5.

Autor: Ján Koštial

Foto: Facebook/Boston Bruins, Richard T Gagnon/Getty Images

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *