Na farmě září, povolání ale v nedohlednu. Galvas by měl zamířit do Švédska

Po letech, kdy česká líheň talentů neprodukovala prakticky žádné kvalitní obránce pro zámoří, se na scéně objevili nové mladé naděje, které tento trendy měly změnit. Řeč je o Liboru Hájkovi, Filipu Královi, ale také Jakubu Galvasovi. Opěvovaná trojice však NHL zatím nedobyla, v případě Galvase to navíc vypadá na návrat na evropská kluziště.

Odchovanec Olomouce měl přitom ze zmiňované trojice našlápnuto nejlépe. Draftovalo ho Chicago, které už v minulém roce zahájilo masivní přestavbu. Řekli byste si, kde jinde se mladý hráč může prosadit, než právě v Blackhawks? Vždyť výsledky jsou jim ukradené a soustředí se na hledání nové identity. Jenomže, je to prostě Chicago. Potřebuje to vůbec další komentář?

Přestavba je v případě Blackhawks logickým krokem, ovšem jejich tahy nejsou absolutně promyšlené. Dokazují to i výměny před loňským draftem, když byl prodán dost možná budoucí lídr ofenzivních řad – Alexander DeBrincat. Prodej starších hráčů dává v jejich situaci smysl, ale prodat 25-letého hráče, který navíc v sezóně nasázel více než čtyřicet branek. Nad tím zůstává rozum stát. A rozhodně nejde jen o tento přešlap…

Galvas navíc zažívá na farmě v Rockfordu výbornou sezónu. V AHL letos naskočil do 60 střetnutí a na své konto připsal parádních 28 kanadských bodů. Gólovou sirénu sice rozezněl pouze ve třech případech, ovšem u obránců o gólovou produkci příliš nejde a tento „nedostatek“ tak lze naprosto s klidem přehlédnout.

I přes tohle všechno Galvas nedostal v letošní sezóně jedinou šanci v hlavním týmu Blackhawks. Ve hře tak byly dvě varianty. Chicago nechce s mladým českým obráncem nic uspěchat a chtějí mu dát prostor na farmě plně vyzrát. Druhou možností pak bylo, že Galvasovi zkrátka nevěří a už nyní je odstrkován na druhou kolej. Druhá možnost se nakonec ukázala nejspíše jako ta pravdivá.

Českému bekovi v letošní sezóně končí smlouva a zdá se, že organizace nemá zájem o její prodloužení. Švédský deník expressen.se navíc nyní přišel se spekulací, že by se měl Galvas vrátit zpět na evropské kluziště, obléct by měl dres Malmö Redhawks. Nejde jen o nějaké plácnutí do větru, spekulace od Expressenu jsou většinou založené na pravdě, i v letošní sezóně už správně odhalili hned několik přestupů.

Je to konec Galvase v zámoří? Zdá se, že ano. Je to definitivní konec? Nemusí být. Galvasovi je stále pouze 23 let a celá hokejová kariéra je před ním. Pokud se bude skutečně stěhovat do Švédska, může se zámořským skautům opět ukázat a vybojovat si novou smlouvu.

Hned několik českých hráčů v týmu, který jej draftoval, vůbec nedostalo šanci. Skvělým příkladem je třeba Dominik Kubalík nebo Matěj Blümel. Napodobí je i Galvas nebo se spokojí s hokejem v Evropě?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *