Najväčší objav MS do 18 rokov? Slováci na drafte 2023 #5

Slovenský talentovaný útočník Juraj Pekarčík je dôkazom toho, že stačí jeden vydarený turnaj a z pomerne neznámeho hráča sa môže stať žhavý adept na 3. kolo draftu.

Svoju hokejovú kariéru započal v tíme HK Altis Orava, ktorý sa nachádza v Námestove. Neskôr hral aj za Dolný Kubín, Žilinu či Martin. V sezóne 2020/21 sa vrátil do Námestova, no kvôli covidu odohral len 3 ligové zápasy. Avšak dostal pozvánku do juniorky HK Nitra. Na konci sezóny mal ponuky aj zo severu Európy, ale rozhodol sa pre Nitru.

​„Volal mi jeho tréner z Námestova pán Jaško, že má šikovného chalana a či by sme sa na neho nepozreli. Počas covidu sme ho zavolali do Nitry, kde ako deviatak začal trénovať s našou juniorkou. Vyzeral veľmi dobre, upútal svojou postavou, šikovnými rukami, a tak je odvtedy u nás,“

povedal pre tvnoviny.sk generálny manažér HK Nitra Tomáš Chrenko

V následujúcej sezóne odohral najviac zápasov v slovenskej lige do 20 rokov, kde sa držal približne okolo 1 bodu na zápas. Zahral si aj v lige do 18 rokov, niekoľko zápasov odohral aj v druhej najvyššej sútaži v projekte slovenskej osemnástky. 6. februára si vo veku 16 rokov pripísal aj debut v slovenskej extralige a do konca roka pridal ešte ďalšie 4 štarty v našej najvyššej súťaži. V slovenskej juniorke sa mu v drese Nitry podarilo získať bronzové medaily.

Po tejto vydarenej sezóne dostal Juraj v lete pozvánku na Hlinka Gretzky Cup. Nastupoval v 3. formácií, v základnej časti nebodoval. V zápase o 5. miesto dokázal proti USA streliť gól, no len upravil výsledok na konečných 2:4.

Juraj Pekarčík v extraligovom zápase proti Prešovu (zdroj: sportky.sk)

V priebehu sezóny 2021/22 si zahral na rôznych miestach. Začal v prvom tíme Nitry, ale postupne sa jeho čas zmenšoval. Jedným z dôvodov boli nepriaznivé výsledky klubu v lige. Aj keď podľa štatistík má 30 štartov v extralige, jeho priemerný čas na ľade bol len niečo málo cez 7 a pól minúty na zápas. V najvyššej súťaži gól nestrelil ale pripísal si 3 asistencie. Ďalej odohral 8 zápasov v Slovenskej Hokejovej Lige, kde si udržal priemer bod na zápas, a taktiež sa ukázal v slovenskej lige do 20 rokov, kde dokopy odohral 21 zápasov a získal 25 kanadských bodov.

V januári sa tešil aj zo získanej trofeje. Nitra dokázala zvíťaziť v Continental Cupe a Juraj odohral všetkých 6 zápasov na turnaji s bilanciou 1+1.

Pred každým zápasom praktizuje Juraj veľmi špeciálny rituál. Okrem toho, že ako prvú si obúva ľavú korčuľu, vykonáva aj veľmi zaujímavú dýchaciu metódu.

„Po rozcvičke praktizujem metódu Wima Hofa. Ide o dychové cvičenie. Človek 30 sekúnd dýcha, potom sa poslednýkrát nadýchne, minútu drží, a potom vydýchne. Toto opakujem trikrát. Lepšie ma to koncentruje na zápas,“

vysvetlil svoj rituál Juraj Pekarčík pre tvnoviny.sk

Na konci sezóny dostal Juraj pozvánku na majstrovstvá sveta do 18 rokov. Tento turnaj bol preňho prelomový. V základnej časti hrával v druhom útoku a za 4 odohrané zápasy si pripísal až 7 kanadských bodov, z toho 4 získal v zápase proti Nemecku, kde naozaj exceloval. Oprávnene ho teda trenéri na playoff presunuli do prvého útoku k Dvorskému a Cedzovi.

Po skvelej výhre nad Fínskom v štvrťfinále prišla najprv prehra proti USA v semifinále a v zápase o bronz Slovákom utiekla medaila 70 sekúnd pred koncom. Skutočne vydarený turnaj mal tak veľmi trpký koniec. Juraj však svojími výkonmi doslova uchvátil skautov. Bol označovaný za najväčšie prekvapenia a objavy šampionátu.

„Počas šampionátu ma kontaktovalo viacero klubov, taktiež aj môjho agenta. Za posledné mesiace som komunikoval s asi 18 tímami NHL, teraz počas šampionátu ešte nejaké pribudli. Najviac hovorov a dotazníkov som riešil s Floridou, ale veľmi často komunikujem aj s New Jersey, NY Rangers a s Columbusom,“

priblížil Juraj situáciu ohľadom draftu pre tvnoviny.sk

Juraj patrí k najmladším hráčom na tohtoročnom drafte. Ak by sa narodil o 4 dni neskôr, mohol by sa zúčastniť draftu až v roku 2024. Má dobrú postavu, 187cm a 83kg, výbornú rýchlosť a korčuľovanie, vie bez problémov hrať vo vysokom tempe. Tieto atribúty využíva na výborný backcheck aj forecheck. So svojími šikovnými rukami si vie poradiť v súboji 1 na 1 a nebojí sa hrať aj do tela.

Kde bude pôsobiť budúcu sezónu je ešte nejasné. Pekarčík sa v Nitre cíti dobre a rád by pokračoval tam, ale nebráni sa ani možnosti pôsobenia v zámorskej juniorke. Všetko bude závisieť od rozhodnutia klubu, ktorý ho draftuje.

Autor: Alex Höger

Foto: sportnet.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *