NHL All-Star Game tento rok trochu inak

Zápas hviezd National Hockey League 2024 sa tento rok konal 3. februára v kanadskom Toronte. Narozdiel od minuloročného sa tento rok nerozdeľovali hviezdy NHL do tímov podľa divízie v ktorej hrali ich tímy ale liga vybrala štyroch kapitánov, ktorí si mohli draftovať hráčov 1. februára 2024.

Rovnako ako v Zápase hviezd v roku 2023 bude proces výberu hráčov prebiehať v dvoch fázach, pričom liga najprv vyberie 32 hráčov, jedného za každý tím, a potom o zvyšných 12 hráčoch rozhodne hlasovanie fanúšikov.

Auston Matthews z tímu Maple Leafs, ktorý usporiadal Zápas hviezd, bol kapitánom prvého tímu, Connor McDavid z Edmonton Oilers bol kapitánom druhého tímu, Nathan MacKinnon z Colorado Avalanche bol kapitánom tretieho tímu a bratia Jack Hughes z New Jersey Devils a Quinn Hughes z Vancouveru Canucks boli spolu kapitánmi štvrtého tímu. Ku každému tímu sa pripojí aj spolukapitán celebrít, ktorý im pomôže vybrať súpisku: spevák Justin Bieber z tímu Matthews, herec a komik Will Arnett z tímu McDavid, spevák Tate McRae z tímu MacKinnon a spevák Michael Buble z tímu Team Hughes.

Zhrnutie tímov:

• Tím Matthews: Justin Bieber (kapitán celebrít), Auston Matthews (kapitán), Morgan Rielly, William Nylander, Mitch Marner, Jake Oettinger, Clayton Keller, Matúš Barzal, Igor Šesterkin, Filip Forsberg, Alex DeBrincat a Vincent Trocheck.
  • Tím McDavid: Will Arnett (kapitán celebrít), Connor McDavid (kapitán), Leon Draisaitl, Connor Hellebuyck, Dávid Pastrňák, Rasmus Dahlin, Robert Thomas, Sam Reinhart, Sergej Bobrovskij, Boone Jenner, Nick Suzuki a Tomáš Hertl.
  • Tím MacKinnon: Tate McRae (kapitán celebrít), Nathan MacKinnon (kapitán), Cale Makar, Sidney Crosby, Alexandra Georgieva, Kirill Kaprizov, Sebastian Aho, Tom Wilson, Jeremy Swayman, Travis Konečný, Elias Lindholm a Oliver Bjorkstrand.
  • Tím Hughes: Michael Buble (kapitán celebrít), Quinn Hughes (kapitán), Jack Hughes (spolukapitán – nemôže hrať, ale stále sa podieľal na výbere hráčov na drafte), Elias Pettersson, Nikita Kučerov, Thatcher Demko, Kyle Connor, Brady Tkachuk, Jesper Bratt, Cam Talbot, Brock Boeser, JT Miller a Frank Vatrano.

Súťaž zručností NHL All-Star sa konala 2. februára a bola prepracovaná. Namiesto individuálnych víťazov pre každú kvalifikačnú udalosť, dvanásť konkrétnych hráčov súťažilo vo viacerých udalostiach, aby určili celkového víťaza. Každý hráč najskôr súťažil v štyroch z nasledujúcich šiestich podujatí: Najrýchlejší korčuliar, Najťažšia strela, manipulácia s hokejkou, Časomiery, Výzva prihrávok a Presná streľba, pričom body sa prideľovali na základe výsledkov hráčov. Osem najlepších postúpi do rozstrelu každý s každým. Odtiaľ postúpilo šesť najlepších na záverečné podujatie Prekážková dráha, pričom víťaz súťaže získal trofej a 1 milión dolárov. Na rozdiel od bežného herného scenára, puky používané v súťaži zručností neboli zmrazené. Hráčov, ktorí sa zúčastnili súťaže zručností, určilo hlasovanie fanúšikov, ktoré sa konalo súčasne s hlavným hlasovaním fanúšikov All-Star, ktoré prebiehalo od 4. januára do 11. januára. Súťaž zručností vyhral Connor McDavid.

V prvom zápase sa proti sebe postavili Tím MC Davida a Tím MacKinnona. Kapitán MacKinnon otvoril skóre na 0:1 v 4. minúte po prihrávke Crosbyho a Makara, o necelé 4 minúty nato reagoval Jenner gólom na 1:1 po prihrávke Suzukiho a Hertla. Na začiatku druhej tretiny vymenili oba tímy brankárov. Dlho však nezostalo skóre nezmenené, v 6. minúte druhej tretiny strelil gól Bjorkstrand po prihrávke Konecneho a Lindholma zvýšili tak stav na 1:2. Minútu nato strelila trojica hráčov prvého gólu znovu gól a tak stav zvýšili na 3:1 ale Tím MC Davida sa nevzdával a tak v poslednej minúte zápasu strelila trojica McDavid, Pasternák a Draisaitl dva góly v rozmedzí 30 sekúnd. Po druhej tretine bol stav 4:4 a tak išli nájazdy. Začínal Tím MC Davida a konkrétne McDavid, ktorý strelil gól, odpovedať nato mu išiel Crosby, ktorý však gól nestrelil. Nasledoval Draisaitl, ktorý tiež gól nestrelil, v nádeji streliť gól išiel na ľad MacKinnon ten tiež neskóroval. Ďalši na rade bol Pasternak, ktorý gól strelil a zabezpečil víťazstvo Tímu McDavida 5:4.

V druhom zápase sa proti sebe postavili Tím Matthewsa a Tím Hughesa. Skóre otvoril Kucherov necelé dve minuty od začiatku zápasu na 0:1. Druhý tím ale odpovedá gólom DeBrincata na 1:1 po prihrávke od Forsberga a Barzala. Po necelej minúte Vatrano triafia bránku po prihrávke Talbota a Hughesa a dáva gól na 1:2. Na 2:2 strieľa DeBrincat v 6. minúte zápasu. Na začiatku druhej tretiny sa takisto ako v prvom zápase menia brankári. V 3. minúte otáča skóre na 3:2 Marner pihrávkou od Keller a Matthewsa, 2 minuty potom im Pettersson spolu s Vatranom a Kucherovom dáva gól a znižujú na 3:3. Forsbergich ich nenechá dlho v nadšení a tak zvyšuje na 4:3 po prihrávke Trochecka a Barzala. Situáciu zamieša gól Tkachunga v 8. minúte zápasu po prihrávke Hughesa a Connora na 4:4. Pár sekúnd po nej strieľa gól Vatrano a zvyšuje na 4:5, ale Forsberg mu nato reaguje gólom a vyrovnáva tak na 5:5. Po druhej tretine nasledujú nájazdy, začína Tím Matthewsa konkrétne Forsberg ale neúspešne. Druhý na rade je Connor, ktorý však tiež nedáva gól. Kapitán Matthews sa pokúsi situáciu zmeniť v prospech jeho tímu ale neúspešne, po ňom nasleduje Kucherov, ktorý tiež nepremieňa. Nylander je tiež ako hráči pred ním neúspešný, další na rade je Pettersson avšak tiež neúspešne. Strelec dvoch gólov DeBrincata už úspešný je a tak Tím Matthewsa dúfa že ich protihráči nedajú gól. A tak sa aj stalo. Miller nepremenil nájazd a tak Tím Matthewsa postupuje do finále s Tímom McDavida.

Finálový zápas hrali proti sebe Tím Matthewsa a Tím McDavida. Skóre otvára Keller po prihrávke od Matthewsa a Riellyho, v 6. minúte zápasu vyrovnáva Jenner po prihávke Suzukiho na 1:1. Po dvoch minutách strieľa Marner gól a zvyšuje tak na 1:2, Pasterňák nenechá dlho čakať a necelú minútu strieľa gól po prihrávke Draisaitla. Matthews však 5 sekúnd nato dáva gól a zvyšuje tak na 3:2, Draisaitl po prihrávke od McDavida a Pasternáka strieľa gól a vyrovnáva na 3:3. Na začiatku druhej tretiny sa vynenia obaja brankári čo značne pocíti najmä Tím McDavida, v 2. minúte strieľa Forsberg gól na 3:4 po prihrávke Barzala a DeBrincata, Matthews tiež zvyšuje skóre svojho tímu v 5. minúte na 5:3. DeBrincat strieľa gól do prázdnej brány po odvolaní brankára, náskok sa snaží znížiť Hertl prihrávkou od Draisaitla a Suzukiho. Gólovú prestrelku ukončil Barzal gólom na 7:4, a tak Tím Matthewsa vyhráva 1. milión dolárov.

Tento zápas hviezd bol posledný, ktorý sa uskutoční do roku 2026, pretože NHL namiesto toho v roku 2025 usporiada nový turnaj štyroch národov, po ktorom bude nasledovať návrat k olympijskej účasti v roku 2026 , pričom zápas hviezd bude umiestnený pred olympijskými hrami ako v roku 2022.

Autor článku: Kristína Martáková

Zdroj titulnej fotky: twitter/NHL