Niklas Hjalmarsson zavesil korčule na klinec!

Niklas Hjalmarsson oficiálne ukončil svoju hokejovú kariéru vo veku 36 rokov. Hjalmarsson bol vždy defenzívnym obrancom a svoju úlohu plnil veľmi dobre, keď hral v najlepšej dvojici Blackhawks s Duncanom Keithom pri zisku troch Stanleyho pohárov.

Niklas Hjalmarsson naposledy nastúpil v zápase NHL 5. mája 2021 v tíme Coyotes. V ten večer odkorčuľoval 13:40 min. a pri prehre zablokoval dve strely.

V Sobotu večer prišla správa, že Hjalmarsson definitívne a úplne končí kariéru. Oznámil, že jeho profesionálne hokejové dni sa skončili po tom, čo sa pokúsil o návrat do tímu HV71 Jönköping v SHL.

Hjalmarsson bol vybraný vo štvrtom kole a celkovo na 108. mieste draftu v roku 2005, čo bol dosť nejasný začiatok a stal sa jedným z najlepších obrancov v lige. Počas svojej 14-ročnej kariéry odohral 821 zápasov, v ktorých zaznamenal 172 bodov. Bol kľúčovou súčasťou pohárovej série Blackhawks v rokoch 2010, 2013 a 2015 a pomohol im vybudovať dynastiu. So Švédkou reprezentáciou získal aj striebornú medailu na zimných olympijských hrách v Sochi 2014

Will the Chicago Blackhawks Be Remembered as a Dynasty? | News, Scores,  Highlights, Stats, and Rumors | Bleacher Report
Zdroj: bleacherreport.com

Časť z dvoch rokov strávil v tíme Rockford IceHogs, kde sa zdokonaľoval v svojom remesle. Jeho prvá celá sezóna v Blackhawks bola 2009/2010 a zapadol do tímu od úvodného puku až po prehliadku pred dvoma miliónmi fanúšikov. Hjalmarsson vyrastal v malej dedinke Russnäs vo Švédsku, kde žije len veľmi málo ľudí, a potom odišiel, aby sa stal špičkovým hokejistom.

Po šampionáte v roku 2010 po Hjalmarssonovi túžilo viacero klubov NHL. Podpísal ponuku so San José Sharks. Mohol odísť, ale Blackhawks si nevedeli predstaviť, že by prišli o talent, ktorý objavili a vychovali.

Múdro sa prispôsobili ponuke „žralokov“. Fanúšikovia Chicaga mohli oslavovať. Bol silou na modrej čiare, inou ako Duncan Keith či Brent Seabrook, ale vždy spoľahlivou, či už na ľavej alebo pravej strane.

V roku 2017 odišiel z Blackhawks do tímu Coyotes, v ktorom strávil štyri sezóny. V roku 2021 prvýkrát ukončil kariéru a nehral. Z dôchodku sa však vrátil a odohral ešte 17 zápasov v SHL, než sa definitívne rozhodol ukončiť kariéru.

Švédskeho obrancu sme mali možnosť vidieť pred mesiacom na Slovenku, kde bol súčasťou rozlúčky ďalšieho bývalého hráča Blackhawks Mariána Hossu.

Autor: Adrián Glett

Foto: NHL.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *