Patrick Hörnqvist po 15 letech končí

Švédský šestatřicetiletý forvard se rozhodl ukončit svojí kariéru. Hned dvakrát vyhrál s Pittsburgem Stanley Cup a radoval se i ze zlata na Mistrovství světa.

Do NHL byl Patrick draftován v roce 2005 jako 230. celkově. Ačkoliv se mohl rozrůstat na farmě, rozhodl se zůstat v Djurgårdenu, a to i přesto, že s Nashvillem podepsal roku 2007 tříletou smlouvu. O rok později se však rozhodl ze Švédska odejít a začít si plnit svůj sen.

V této sezoně si zahrál v AHL, kde nasbíral za 49 zápasů 35 bodů. Možná právě to mu pomohlo k tomu, že už o rok později se stal pevným článkem Predators. A není se čemu divit, právě přelom roku 2009/10 byl pro Patricka skvělý. Za 80 zápasů si připsal 51 bodů, a byl tak jedním z největších tahounů. Právě u Nashvillu zůstal až do vypršení smlouvy a hned tentýž rok podepsal smlouvu novou, a to na 5 let. Nemělo to ale dlouhé trvání a v roce 2014 byl vyměněn do Pittsburghu.

V Pittsburgu se mu dařilo, téměř okamžitě byl zařazen do 1. formace se Sidney Crosbym, tahle spolupráce opravdu fungovala a svůj první gól vstřelil hned v prvním zápase. Hned o dva roky později už nad hlavou držel Stanley Cup ke kterému výrazně pomohl. O rok později trofej zvedl znovu, ale ta „chutnala“ přeci jen líp, protože ji vyhrála jeho střela v rozhodujícím zápase. Roku 2018 podepsal pětiletou smlouvu na 26,5 milionu dolarů. V roce 2020 se konalo jeho poslední stěhování po 6 letech působení, a to do Floridy.

Ve Floridě jeho první dva roky nebyly vůbec špatné, nebyl to ale ani zázrak. V sezoně 2022/23 utrpěl hned dvakrát během měsíce otřes mozku, a právě to ho přimělo k ukončení kariéry. Za Floridu si dohromady připsal 63 bodů ve 131 zápasech.

„Hokej je obrovskou součástí mého života už od dětství, takže je to samozřejmě těžké rozhodnutí, ale mám za sebou zranění a nechci v budoucnu nic riskovat. Proto jsem skončil s hraním.“ 

Patrick Hörnqvist

V reprezentaci nepůsobil často, dalo by se říct, že skoro vůbec. I přesto si ale na krk mohl v roce 2018 zavěsit zlatou medaili z Mistrovství světa.

Autor: Tereza Schillerová

Foto: Thomas Salus

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *