Po 2 historických draftoch prichádza slabší ročník!

5
1

Posledné dva drafty do NHL patrili medzi tie najlepšie v histórií Slovenska. V roku 2022 prekonali rekord Mariána Gáborika, ktorý bol vybraný z 3. miesta v roku 2000 Minnesotou Wild, hneď dvaja Slováci. Jednotkou sa stal Juraj Slafkovský a dvojkou Šimon Nemec. Tento rok si tímy NHL vybrali až 8 slovenských hokejistov, čo sa naposledy stalo v roku 2004. Následujúci ročník však takto úspešný nebude!

Najlepším slovenským hráčom sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane obranca Jakub Chromiak. Hokejovo vyrastal v Trenčíne, kde pôsobil až do sezóny 2022/23, v ktorej sa presunul do tímu Sudbury Wolves v OHL. Väčšinu sezóny odohral v 3. obrannom páre a sezónu zakončil s 19 kanadskými bodmi v 65 zápasoch, ak rátame aj playoff. V ďalšej sezóne by mal dostať priestor v prvých dvoch obranných pároch.

Jeho brat Martin bol v roku 2020 draftovaný zo 128. miesta, aj keď v rebríčkoch skautov sa nachádzal často aj v 2. kole. Jakub sa v rankingoch nachádza na konci prvého, respektíve začiatku druhého kola. Snáď sa mu nestane to, čo sa stalo bratovi a presvedčí svojími výkonmi kluby natoľko, že si ho vyberú už v prvom kole, pretože talent na to určite má.

Jakub Chromiak v reprezentačnom drese (zdroj: hockeyslovakia.sk)

Mimo Jakuba Chromiaka by sme však nejaký väčší talent do prvého či druhého kola hľadali márne. Samozrejme berieme do úvahy momentálnu situáciu, výkony hráčov a ligy v ktorých hráči pôsobia.

Za veľký talent bol považovaný aj Theo Kiss. Už tretiu sezónu hraje v USA, kde si postupne zahral v najlepšej lige do 14, 15 a 16 rokov. Čísla mal v každej sezóne naozaj výborne, vždy mal v priemere viac ako bod na zápas. Pri Theovi je však veľkým problémom jeho útla postava, výška 177cm a váha 68kg je naozaj málo.

Ďalším problémom je to, že aj keď pôsobil v kvalitných ligách, v preddraftovej sezóne pôsobil iba v lige do 16 rokov, pričom väčšina draftovaných hráčov v jeho veku pôsobí minimálne medzi 18-ročnými. Na tohtoročnom drafte sa objavili 2 hráči, ktorý boli počas preddraftovej sezóny v rovnakej situácií. Prvý z nich je Zachary Nehring, ktorý bol draftovaný v 3. kole a druhý je Larry Keenan, draftovaný vo 4. kole, no oproti Theovi ani jeden z nich nemá problém s postavou.

Pri pohľade na staršie drafty to pre Thea vyzerá ešte horšie, pretože takýto hráči sa najčastejšie umiestnili len v posledných dvoch kolách draftu. Veľa nám napovie jeho draftová sezóna, momentálne to však nevyzerá úplne rúžovo. Ak bude draftovaný, tak pravdepodobne až na konci draftu v 6. alebo 7. kole, ale nemusí byť draftovaný vôbec.

Theo Kiss počas prípravy v lete 2021 (Facebook: Hockey Skills Clinic)

V Severnej Amerike sa nachádzajú ešte 2 hráči, ktorý by mohli prejsť draftom, útočník Tobias Pitka a obranca Richard Baran. Tobias sa do USA presunul minulé leto, predtým pôsobil v projekte osemnástky. Zahral si v najvyššej súťaži do 16 aj 18 rokov a stihol odohrať aj 5 zápasov v USHL. Richard sa do USA taktiež presunul len minulé leto, predtým hral vo švédskom doraste. Celú sezónu odohral v lige do 18 rokov a za 43 zápasov si pripísal 24 kanadských bodov. Zahral si aj na majstrovstvách sveta do 18 rokov, kde hral v druhom obrannom páre a ukázal sa v dobrom svetle.

Ak sa pozrieme do Švédska, máme tam niekoľko hráčov, ktorý patria do tohto draftového ročníka, napr. Dario Lašš, Nicolas Vrtiel, Jozef Šilhár a ďalší. Avšak vo väčšine prípadov pôsobili iba v dorasteneckých tímoch, kde by mali pôsobiť aj v budúcej sezóne a to na draft nestačí. V posledných 5 draftoch boli vybraný iba 4 hráči z dorasteneckých líg vo Švédsku, a neumiestnili sa vyššie ako v 5. kole.

Zaujímaví hráči sa nachádzaju v projekte slovenskej osemnástky. Za zmienku určite stojí dobre stavaný center Ondrej Maruna, ktorý v tejto sezóne za 24 zápasov získal 10 kanadských bodov v druhej najvyššej slovenskej súťaži a potom Samuel Kupec, ktorému sa podarilo v tejto sezóne debutovať aj v extralige.

Ondrej Maruna v zápase proti HC Modré krídla Slovan (zdroj: Jakub Homoľa)

Ďalej by sa budúci rok mohli výraznejšie presadiť Adam Beluško, Michal Sobotka, či Stanislav Gron, ktorý si zahral aj na majstrovstvách sveta do 18 rokov.

Skauti však druhú slovenskú ligu nepovažujú za kvalitnú súťaž a preto bude dôležité, koľko priestoru dostanú v extralige a ako ho dokážu využiť. Pri Ondrejovi a Samuelovi prichádza do úvahy aj presun do zámorskej juniorky. Ondreja si na CHL Import Drafte vybral tím Charlottetown Islanders z QMJHL a Samuela tím Blainville-Boisbriand Armada, taktiež v QMJHL. Je to však riskantný krok a zatiaľ to viacerým Slovákom skôr uškodilo než pomohlo, stačí spomenúť Petra Repčíka, Adama Žlnku alebo Františka Ridzoňa.

Do zámoria sa môže presunúť aj Andrej Tomašec, ktorého si na CHL Import Drafte vybralo Moose Jaw Warriors z WHL. V poslednej sezóne hral vo fínskom doraste, za 33 zápasov získal 23 kanadských bodov, pričom strelil až 15 gólov.

Pri brankároch narazíme na 4 zaujímavé mená, šancu na drafte však majú len dvaja. Sebastian Pribula mal v USA naozaj výborné čísla, v lige do 18 rokov si v 28 zápasoch pripísal úspešnosť 91,8%. Lukáš Fürsten mal taktiež výborné čísla, chytal v projekte osemnástky v Slovenskej Hokejovej Lige, s úspešnosťou 91,6%, a za juniorku Trenčína, kde mal úspešnosť skoro 93%. Odchytal aj 2 zápasy na majstrovstvách sveta do 18 rokov.

Sebastiana a Lukáša však spája jeden obrovský problém, ich výška. Sebastian má 177cm a Lukáš meria 179cm. Brankár, ktorý mal menej ako 180cm bol naposledy draftovaný v roku 2013, takže napriek výborným výkonom ich pravdepodobne na drafte neuvidíme.

Samuel Urban v reprezentačnom drese (zdroj: Jakub Homoľa)

Medzi brankárov, ktorý sa môžu ukázať na drafte patria overageri Damian Slávik a Samuel Urban. Obaja počas sezóny chytali v projekte osemnástky. Mimo projektu chytal Damian v juniorke Slovana a Samuel odchytal 4 zápasy v USHL. Urban sa ukázal vo výbornom svetle na majstrovstvách sveta do 18 rokov a v budúcej sezóne by mal pôsobiť naďalej v USHL, avšak určite dostane viac priestoru ako tento rok. U Damiana prichádza do úvahy presun do OHL, keďže taktiež prešiel CHL Import Draftom.

Pomôcť našim hokejistom môže aj blížiaci sa Hlinka Gretzky Cup, ktorý sa uskutoční prelome júla a augusta. Bude to ideálna príležitosť, aby sa dobrými výkonmi pred sezónou nakopli a zároveň aj zaujali NHL skautov.

Autor: Alex Höger

Foto: twitter.com/Sudbury_Wolves

One thought on “Po 2 historických draftoch prichádza slabší ročník!

  1. Fuha tak takto som si dlho o niecom zaujimavom neprecital vzdy to je tak ze za 5 sekund to mam precitane ale toto sa len tak nevidi dik bracho len tak dalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *