Prelomová sezóna Tomáša Tatara. Dočká sa zisku Stanley Cupu?

Na Tomáša Tatara nenájdete ani jedno negatívum. Množstvo chvály zo zahraničia, spoľahlivé a stabilné výkony. Do toho fantastický Hughes, Hischier či Hamilton.

Po nevydarenej minulej sezóne patrí medzi najlepších hráčov Devils. 32-ročný rodák z Dubnice prežíva naozaj pozoruhodnú sezónu, kde si v 79 zápasoch pripísal 44 bodov za 18 gólov a 26 asistencií. Na prvý pohľad nie moc presvedčivé čísla, ale v čom vyniká sú plusové body. V drese New Jersey si pripísal už 40 plusových bodov čo je najviac spomedzi všetkých hráčov diablov. V celej NHL mu patrí 4. miesto, kde pred ním sú len obrancovia Devon Toews (41), Hampus Lindholm (46) a Matt Grzelcyk, ktorý ma na svojom konte 47 plusových bodov.

Prelomová sezóna je to aj pre New Jersey. Po rokoch neúspechov sú najväčším kandidátom na zisk Stanley Cupu. Diabli vynikajú najmä skvelou defenzívou, ku ktorej prispieva aj český brankár Vítek Vaněček. Toho diabli získali prostredníctvom výmeny z Washingtonu Capitals. Po kolísavých výkonoch u Caps mu zmena určite prišla vhod. Vaněček prežíva individuálne svoju najlepšiu sezónu v NHL, kde si v 47 zápasoch pripísal 32 výhier, 3 čisté kontá a úspešnosť zákrokov má na úrovni 91%.

Najproduktívnejším hráčom Devils je americký útočník Jack Hughes. Draftová jednotka z roku 2019 prežíva svoju životnú sezónu. Hughes dokazuje, prečo práve on bol hodný draftovej jednotky. Po nevydarenom vstupe do ligy, kde si v 61 zápasoch pripísal 21 kanadských bodov. Mnoho fanúšikov neverilo, že by sa mohol chytiť v NHL, napriek tomu mali jeho výkony stúpajúcu tendenciu. Tá vyvrcholila práve v tejto sezóne, kde si pripísal v 75 zápasoch 95 bodov za 42 gólov a 53 asistencií. Jack Hughes je len jeden bod od vyrovnania Patrika Eliáša v počte bodov v jednej sezóne (96) v histórii organizácie. Diablom ostávajú 3 zápasy do konca základnej časti a nič nenasvedčuje tomu, že by tento historický míľnik nemal byť pokorený.

Výrazný podiel na výkonoch diablov má aj kapitán Nico Hischier. Švajčiarsky center nastupuje v prvom útoku spoločne s Tomášom Tatarom a Dawsonom Mercerom a práve tento útok patrí medzi najkonzistentnejších v celej NHL.

Forma diablov je naozaj neuveriteľná a aj napriek tomu že už majú účasť v play-off istú, bojujú spoločne s Carolinou Hurricanes o víťazstvo v divízií. Diabli si v tejto sezóne pripísali už 50 výhier, čo sa im podarilo len raz v histórii organizácie a to v sezóne 2008/09, kde si pripísali 51 výhier. Podľa predpokladov by mali diabli už v najbližšej dobe nastaviť nový klubový rekord.

Rekordy prepisoval aj Dougie Hamilton. Kanadský ofenzívny obranca si v tejto sezóne vytvoril kariérne maximum, kde si za 79 zápasov pripísal 73 kanadských bodov. Dostal sa tak na druhé miesto v histórií organizácie v počte bodov obrancov v základnej časti. Pred Hamiltonom je už len Scott Stevens, ktorý si v jednej sezóne pripísal 78 bodov.

Niektorých možno prekvapí, že rekord v počte bodov obrancu drží Stevens a nie Scott Niedermayer. Stevens je známy ako tvrdý bitkár, ktorý ako kapitán doviedol diablov k trom Stanley Cupom. Avšak pred rokom 1995 bol Stevens jedným z najlepších ofenzívnych obrancov v NHL. Vo svojej kariére nazbieral 908 bodov, čo je 12. miesto medzi obrancami všetkých čias.

To, že to diabli myslia na Stanley Cup vážne svedčí aj nová posila Timo Meier, ktorého získali prostredníctvom výmeny zo San José Sharks. Timo Meier si v novom pôsobisku pripísal v 18 zápasoch 13 bodov za 9 gólov a 4 asistencie.

Vďaka neuveriteľným a hlavne konzistentným výkonom všetkých hračov sú diabli hlavným kandidátom na zisk Stanley cupu, čo sa im naposledy podarilo v sezóne 2002/03.

Autor: Adrián Glett

Foto: reuters

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *