První gólman na draftu bude Čech? Naši gólmani na letošním draftu

Sezóna nejlepší hokejové ligy světa se nezadržitelným tempem chýlí ke svému konci a zraky všech se upínají k následující velké události-vstupnímu draftu. Svými výkony si o místo v sestavě některého ze 32 týmu chtějí říci i čeští hráči. V tomto článku se blíže podíváme na nejvýše predikované české gólmany.

Na desátém místě mezi evropskými gólmany a v polovině šestého kola by se dle dostupných žebříčků měl nacházet brankář karlovarského dorostu a české U18 Adam Dybal. V uplynulé sezóně se mezi třemi tyčemi blýskl famózní úspěšností zákroků přes 94,2% a osmi čistými konty. Celkem v juniorce nastoupil do 44 zápasů, z nichž jich 29 dovedl k vítězství. Základní sezónu zakončil jako gólman s nejnižším průměrem obdržených branek na zápas, přesně 1,85. V play-off Karlovy Vary vypadly již ve čtvrtfinále a Adam si během tří zápasů připsal úspěšnost zákroků 88,5% a 4 obdržené góly na zápas. Jeden zápas odehrál v Chance lize za Baník Sokolov, ten bohužel pro Adama skončil šílenými 12 obdrženými góly. Vzhledem k jeho věku ale nejde o žádnou tragédii, strážci tří tyčí dozrávají klidně i v 25.

Základní stavební kámen stříbrné dvacítky letošního MS a nejlepší gólman zmíněného MS, i to je Tomáš Suchánek. Na výběru talentů mohl jít již dvakrát, ale nestalo se tak, potřetí by byla chyba na něj neukázat. V uplynulých dvou sezónách hrál v kanadské WHL za Tri-City Americans a dle výkonů je jasné, že za oceánem nám dorůstá výborný brankář. Konkrétně v této sezóně nastoupil do 46 zápasů, ve kterých si připsal 27 vítězství, úspěšnost zákroků 91,2% a 3 obdržené góly na zápas. V žebříčcích je řazen jako 9. mezi gólmany, hrajícími v zámoří a celkově by mohl být vybrán zhruba v pátém kole.

Druhé kolo? Snad i první kolo a první vybraný brankář na letošním draftu? Takový potenciál vidí skauti v Michaelu Hrabalovi, strážci svatyně Omahy Lancers z americké juniorky. Po úspěšném působení v mládeži Sparty se na uplynulou sezónu Michael přesunul do USA, aby mohl dále rozvíjet svou kariéru. Nemohl udělat lépe-v jeho premiérové sezóně za oceánem si za 31 zápasů připsal úspěšnost 90,8% a průměrně 2,86 gólů na zápas, ale pouze 9 výher. Statistiky velmi podobné se zmíněnými brankáři, proč je tedy predikován okolo konce prvního kola? Vyhovuje standardům dnešního gólmana, s jeho výškou dva metry je schopen v rozkleku zabrat na výšku celou bránu. Pokud dokáže tento parametr zkombinovat s dobrým pohybem v bráně, může z něj být noční můra nejednoho střelce.

Zdroje: Elite Prospects, hokej.cz

Autor: Ondřej Kavan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *