Studenič: Vôbec neviem, ako to bude.

Na začiatku minulej sezóny absolvoval Marián Studenič úspešný predsezónny kemp v organizácii Dallas Stars. Napriek jeho výkonom sa však nedokázal prepracovať do prvého tímu.

Spočiatku u rodáka zo Skalice celkom pochopiteľne panovalo sklamanie. Napriek tomu však ocenil čas na ľade, ktorý dostával od trénerov na farme v Texase. V AHL sa stal jedným z lídrov tímu a v 67 zápasoch získal 48 bodov. V playoff pridal osem zápasov s bilanciou šiestich bodov, a tak môže svoju sezónu považovať za úspešnú.

Na konci júna mu končí zmluva v Dallase, a tak ho čaká prípadný podpis novej. Preto sa naskytá otázka, či to bude práve so Stars.

„Pri mítingoch po sezóne mi povedali, že by ma stále chceli. Majú na mňa práva, čo sa týka Ameriky, nemôžem ísť inde. Riešime to s agentom. Rád by som zostal v Dallase. Moje kroky sú obmedzené. Sám neviem, ako to bude, lebo Stars majú problémy s platovým stropom.“

Marián Studenič pre šport.sk
Zdroj: SITA/AP

Roky v Dallase Studenič nevníma ako stratené. Podľa jeho slov sa vďaka jeho pozícii v Stars stal komplexnejším hráčom a vo všeobecnosti aj lepším hráčom. Vďaka tomu verí, že jedného dňa bude vedieť dokázať to, že je hráčom pre najlepšiu ligu sveta.

„Stále verím, že raz ukážem, že som hráč NHL. Potreboval som viac času, aby som sa dostal na potrebnú úroveň aj po mentálnej stránke. Cítim, že som dozrel.“

Marián Studenič pre šport.sk

Kto je Marián Studenič?

Marián Studenič sa narodil 28. októbra 1998 v Skalici. Svoje mládežnícke roky prežil v domovskom klube v Skalici. Už v mladom veku nastupoval vo vyšších kategóriách, najmä sezóna 2014-2015 bola jeho prelomovou, kedy ako dorastenec nastupoval aj v juniorskom družstve a odkrútil si debut v A-tíme Skalice. V sezóne 2015-16 sa stal stabilnou súčasťou Skalického mužstva v slovenskej extralige a odohral aj dva zápasy v Trenčíne. Bol taktiež súčasťou zápasu hviezd vtedajšej Tipsport ligy. Na reprezentačnej úrovni pôsobil v tíme do 18 rokov. V sezóne 2016-17 putoval do OHL tímu Hamilton Bulldogs, kde v premiérovej sezóne odohral 58 zápasov a získal 30 bodov. Zúčastnil sa MS do 20 rokov, kde za päť zápasov nezískal ani bod. Ďalšiu sezónu odohral taktiež v Hamiltone, za 62 zápasov získal 48 bodov. Opäť bol súčasťou reprezentácie na juniorskom šampionáte, odohral 5 zápasov bez bodového zisku.

V roku 2017 bol na drafte draftovaný zo 143. miesta, vybralo si ho New Jersey Devils. Na prvý zápas v NHL však musel čakať ešte sezónu, no ani to mu nezabránilo k zisku 28 bodov v 64 zápasoch na farme Devils v AHL. V tej istej sezóne zažil taktiež premiéru na seniorskom šampionáte, v 7 zápasoch nazbieral 5 bodov. Sezóna 2020-21 bola v jeho podaní veľmi chaotickou. Väčšinu odohral buď na farme Devils alebo na hosťovaní v Slovane Bratislave. Opäť nastúpil aj na seniorských majstrovstvách, kde získal jeden bod. V sezóne 2021-22 prišla jeho výmena do Dallasu po tom, ako v prvom tíme Devils odohral len 17 zápasov a ďalších 13 odohral na farme. V Stars dostal príležitosť v 16 zápasoch, získal 3 body. Bol taktiež súčasťou tímu, ktorý nás cez kvalifikáciu posunul na Olympiádu.

Autor: Ján Koštial

Foto: texasstars.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *