Súboj o Hart Trophy, aký tu dlho nebol: O prestížnu trofej sa bije štvorica hráčov

Súboj o trofej pre najužitočnejšieho hokejistu NHL nebol zrejme nikdy taký napínavý a zábavný ako v tejto sezóne. O najprestížnejšiu individuálnu trofej zvádza momentálne súboj štvorica superhviezd, pričom každý člen tohto kvarteta má pár týždňov pred trade deadline reálnu šancu zvíťaziť.

Prvým kandidátom je momentálne najproduktívnejší hokejista súťaže – Nikita Kucherov. Iba v 59 odohraných zápasoch dokázal ruský útočník pokoriť stobodovú hranicu. Aktuálne má na konte 38 gólov a 64 asistencii. So 102 kanadskými bodmi je nielen najproduktívnejším hráčom ligy, no ukazuje aj svoju nenahraditeľnosť pre tím Tampy Bay Lightning. Blesky v celej sezóne strelili iba 206 gólov, teda Kucherov má priamy podiel na takmer polovici všetkých strelených gólov tímu. Po 59 zápasoch stanovil taktiež nový rekord organizácie Tampy, keď sa dostal na hranicu 100 bodov v najkratšom možnom čase v histórii klubu. Prekonal tak svoj vlastný rekord zo sezóny 2018/19, keď získal práve Hart Trophy spolu s Art Ross a Ted Lindsay Trophy.

Azda ani netreba pripomínať muža, ktorý je pred každou sezónou NHL favorit na Hart Trophy číslo jeden. Nie je ním nik iný ako kapitán Edmontonu Oilers Connor McDavid. Oproti svojim súperom mal kanadský center o čosi horší štart sezóny. Rýchlo sa ale dostal späť do formy a jeho produktivita neustále stúpa. Paradoxne v poslednej dobe ale nestúpa jeho počet strelených gólov. Už v desiatich po sebe idúcich dueloch McDavid neskóroval. Fanúšikov Oilers to ale trápiť nemusí, keďže v spomínanej desiatke zápasov zaznamenal až 23 asistencii. Sám McDavid si zavtipkoval, že prestane strieľať a bude sa snažiť zbierať už len asistencie. S hráčom jeho kalibru treba ale jednoducho za každých okolností počítať.

„Rozhodol som sa, že zistím, koľko asistencii dokážem nazbierať. Už nebudem strieľať.“

Connor McDavid

Priam historickú sezónu zažíva aj kanonier Toronta Maple Leafs – Auston Matthews. Nie je to ani tak z hľadiska produktivity, než z hľadiska strieľania gólov. Matthews dokazuje, že je prakticky od svojho nästupu do ligy jej najlepším strelcom. Sezónu aku zažíva teraz však nečakal zrejme nikto. V 56 zápasoch zaznamenal neuveriteľných 52 gólov. Mystickú métu 50 gólov pokoril v 54. dueli sezóny. Rýchlejšie to naposledy dokázal až legendárny Mario Lemieux. Ak by si udržal streleckú formu, na konci sezóny by mohol mať až 75 gólov. Čím by sa zaradil na ôsme miesto v historických tabuľkách NHL v strelených góloch za sezónu. Jeho cestu za Hart Trophy by ale mohol trochu prekaziť fakt, že momentálne nie je najproduktívnejším hráčom svojho mužstva. Túto pozíciu aspoň zatiaľ zastáva William Nylander.

Posledným a zároveň jediným hráčom zo štvorice v tomto článku, ktorý vo svojej zbierke ešte Hart Trophy nemá, je center Colorada Avalanche – Nathan MacKinnon. Iba v minulej sezóne prekonal prvýkrát v kariére hranicu 100 bodov v sezóne. Iba po 59 zápasoch tej aktuálnej má ale na konte už 96 bodov za 34 gólov a 62 asistencii Jeho výkony sú všestranné a výkony tímu Avalanche závisia často od tých MacKinnonových. Ešte pozoruhodnejšia je ale forma kanadského centra na domácom ľade. Od začiatku sezóny ťahá nepretržitú 28-zápasovú sériu zápasov doma, keď bodoval. Je tak historicky šiesty v poradí v najdlhších bodových šnúrach na domácom ľade a druhý iba za Waynom Gretzkym v domácich bodových šnúrach od začiatku sezóny.

V súboji o Hart Trophy je teda niečo vyše 20 zápasov pred koncom sezóny všetko otvorené pre každého zo spomínanej štvorice. Predpovedať sa nedá prakticky nič a o to zaujímavejšie to je pre súťaž a predovšetkým fanúšikov.

titulná fotka: NHL.com

autor článku: Michal Semko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *