Veľkolepé finále je pred nami, stanú sa rytieri kráľmi? Alebo im to prekazia hladní panteri.

Hľadá sa nový kráľ najprestížnejšej hokejovej ligy sveta, budú to rytieri z Las Vegas alebo panteri z Floridy? Posledný oriešok, ktorý potrebujeme rozlúsknuť v rámci sezóny 2022/2023. Vo finále Stanleyho pohára sa stretnú Florida Panthers z Východnej konferencie a Vegas Golden Knights zo Západnej konferencie v sérii hranej na 4 víťazné zápasy, ktorá sa začne v sobotu v T-Mobile Arene v Las Vegas.

Golden Knights sa vrátili do finále Stanleyho pohára prvýkrát od svojej úvodnej sezóny 2017/2018, keď prehrali sériu 4:1 s Washingtonom Capitals. Nastúpia proti Floride Panthers, ktorí sa do finále vracajú prvýkrát od roku 1996, keď ich Colorado Avalanche zmietlo 4:0 na zápasy. Ani jeden z tímov predtým Stanleyho pohár nezískal a v play-off sa stretnú vôbec prvýkrát.

V kádri Golden Knights sa od ich pamätnej sezóny zmenilo už mnoho, ale aj tak sa v kádri nachádzajú mená ktoré si finále v drese rytierov už vyskúšali: útočníci William Carrier, William Karlsson, Jonathan Marchessault, Reilly Smith a obrancovia Brayden McNabb, Shea Theodore.

Okrem nich sú v kádri aj hráči ktorí Stanleyho pohár už nad hlavu zdvihli. Obranca Alec Martinez a brankár Jonathan Quick získali Stanleyho pohár s Los Angeles Kings v rokoch 2012 a 2014. Obranca Alex Pietrangelo a útočník Ivan Barbashev ho získali so St. Louis Blues v roku 2019.

V kádri Panthers sa tešil z výhry len center Eric Staal, ten získal pohár s Hurricanes v roku 2006 a v roku 2021 hral vo finále s Montrealom Canadiens, kde prehral s Tampou Bay Lightning v piatich zápasoch. O zisk pohára sa bude snažiť spoločne so svojím bratom, obrancom Marcom Staalom.

Myslím si, že náš tím je vyspelejší, ako sme boli v prvom roku. Nikto neočakával, že sa dostaneme do finále, a my sme sa tam tak trochu ukázali a boli sme radi za túto príležitosť. Myslím si, že tento tím chce vyhrávať. Neskončíme, kým nezdvihneme ten pohár. Mám taký pocit, že víťazstvom vo finále Západnej konferencie sme práve vyhrali ďalšiu sériu na tejto ceste. Chlapci tu naozaj chcú viac.

Povedal útočník Golden Knights Wiliam Carrier.

Najväčšou zbraňou Golden Knights bude bezpochyby Jack Eichel. Eichel hrá svoje prvé finále v kariére. Osem rokov po tom, čo si ho Buffalo Sabres vybralo v roku 2015 v drafte NHL ako dvojku za kapitánom Edmontonu Oilers Connorom McDavidom.

Eichel našiel vo svojej druhej sezóne v tíme Golden Knights zázemie a s 18-timi bodmi v 17-tich zápasoch je najproduktívnejším hráčom svojho tímu v play-off. Vedie tak vyrovnaný útok Golden Knights, ktorí majú v play-off šesť hráčov s minimálne 14 bodmi.

Na opačnej strane je nezastaviteľný Matthew Tkachuk, ten vedie produktivitu Floridy s 21 bodmi (9 gólov, 12 asistencií) v 16 zápasoch play-off po kariérnom maxime 109 bodov (40 gólov, 69 asistencií) v 79 zápasoch základnej časti. Tkachuk, finalista Hartovej trofeje pre najužitočnejšieho hráča NHL, strelil štyri góly v štvorzápasovej sérii proti Hurricanes vo finále Východnej konferencie, z toho dva v predĺžení a rozhodujúci gól série 4,9 sekundy pred koncom tretej tretiny štvrtého zápasu. Je považovaný za hlavného kandidáta na zisk Conn Smythe Trophy ako najužitočnejší hráč play-off.

Vegas najviac dominuje v hre 5 na 5, v 17-tich zápasoch play-off nastrieľali už 62 gólov, z toho 49 pri hre 5 na 5, čo je najviac zo všetkých tímov. Na konte majú deväť gólov v presilovkách a dva pri hre 4 na 4, spolu s dvoma gólmi do prázdnej bránky. Do toho fantasticky chytajúci Adin Hill, odkedy vystriedal Brossoita, má kanadský brankár úspešnosť zákrokov 93,7%, a ak si ju udrží, Golden Knights bude ťažké poraziť.

U Panthers podáva fantastické výkony brankár Sergei Bobrovsky, ten po troch nepresvedčivých sezónach sa opäť dostal do formy a aj vďaka nemu sú Pantheri vo finále. Jeho úspešnosť zákrokov v play-off je na úrovni 93,5%. Panthers majú tiež bilanciu 6-0 v predĺžení počas play-off a od roku 2021 vyhrali deväť zápasov play-off po predĺžení v rade.

Autor: Adrián Glett