Zadina bude pokračovať v San José. Je jeho kariéra v NHL u konca?

Mala to byť česká Superstar, jeho talent prirovnávali k hokejovým velikánom ako Hejduk, Jágr či Eliáš. Nič z tohto sa však dodnes neudialo. Filip Zadina nesplnil stanovené kritéria a jeho obdobie v Detroite Red Wings končí. V lige samotnej sa ale udrží, upísal sa Žralokom so San José.

Zmluvu s organizáciou podpísal na jeden rok, pričom si zarobí 1,1 milióna dolárov ročne.

Ako draftová šestka z roku 2018 je neuveriteľné, akým smerom sa jeho kariéra pobrala. Po dlhoročných neúspechoch však prichádza nutný a potrebný reštart. Pre Zadinu má toto nové pôsobisko niekoľko pozitívne vplývajúcich faktorov, ktoré môžu ovplyvniť jeho celú kariéru.

Zdroj: NHL.com

Rodák z Pardubíc bol vyberaný na drafte Detroitom Red Wings. V tej dobe to bol tím ako stvorený pre najlepších prospektov, nakoľko vedenie sa rozhodlo ísť do prestavby. V Detroite navyše chýbal silový útočník s čuchom na góly, medzi ktorých sa radil práve tento mladý krídelník. Do pozície desiatky najlepších hráčov sa dostal vďaka prelomovej sezóne v juniorskej QMJHL s tímom Halifax Mooseheads. V 57 zápasoch zaznamenal 44 gólov a 38 asistencií. Ako značný líder mužstva sa ukázal aj v playoff, kde v 9 zápasoch nahral 12 bodov za 5 gólov a 7 zápasov.

Vo svojej premiérovej sezóne odohral za Detroit 9 zápasov v ktorých zaznamenal 3 body. Zvyšok sezóny 2018/19 strávil na farme. Na začiatok sa nejednalo o zlú sezónu, potiaže prichádzali však sezónu po sezóne. Šlo najmä o zranenia ktoré ho konštantne trápili.

Následujúcu sezónu bol odstavený na 3 týždne kvôli zraneniu v dolnej časti tela. Zranenia pokračovali aj v sezóne 2020/2021, kedy opäť vynechal 3 týždne na zotavenie zraneného palca. Minulú sezónu zranenia neprestávali miznúť a Filip Zadina bol opäť a zas zapísaný na listinu dlhodobo zranených hráčov na 6 až 8 týždňov pre zranenie v dolnej časti tela.

Za 5 rokov absolvovaných v NHL neodohral Filip Zadina ani raz všetkých možných 82 zápasov. Skutočnosť je taká, že za toto krátke obdobie odohral iba jednu celú sezónu aj to mal na konte iba 74 zápasov v sezóne 2021/2022.

Zdroj: NHL.com

Postupom času sľubný krídelník a odhadovaná tvár klubu strácala meno aj formu. S tými najlepšími hráčmi dostával šancu minimálnu a z tých nižšie nasadených formácií sa nebol schopný posunúť vyššie. Kariéru v Red Wings ukončil so 190 zápasmi a 68 bodmi za 28 gólov a 40 asistencií. Generálny manažér klubu Steve Yzerman s ním predčasne rozviazal kontrakt a Zadina sa tak stal nechráneným voľným hráčom.

Aj napriek nevyváženej forme a tuctom zraneniam bol záujem o tohto mladíka celkom vysoký. Spornú súťaž o tohto hráča nakoniec vyhralo už spomínané San José a pre Zadinu sa otvára nová, ak nie aj lepšia, hokejová kapitola, v ktorej môže zazrieť na svetlo sveta z úplne novým menom a ešte lepším predstavením na ľadovej ploche.

Zdroj: Detroit Jock City

Rovnako ako Red Wings, aj Sharks začali svoje veľké obdobie prestavby do ktorého sa dravo pustili. Z tímu odišli veľké mená ako Burns, Pavelski či Timo Meier a sú nahradení mladými prospektmi ktorý budú budovať novú ideológiu organizácie. To prináša Filipovi Zadinovi možnosť naplno dokončiť svoj rozvoj ktorý v Detroite začal. Vo svojom predošlom tíme taktiež často pociťoval nátlak nie len zo strany vedenia a konkurencie schopných hráčov ale taktiež aj od fanúšikov, ktorý klasicky, mali vidinu Zadiny v podobe druhého McDavida. To však už českého kanoniéra nemusí trápiť. Hoci stále bude pod radarom mnohých hokejových odborníkov, tlak ktorý bol naňho vyvíjaný ustúpi. Dosť možno preto, pretože už teraz ho mnohí považujú za hokejového odpadlíka.

Zdroj: MLive.com

Pri príchode nového hráča, najmä ak sa jedná o niekoho cudzojazyčného, sa môže často vyvinúť pocit úzkosti a stres, z nových výziev a očakávaní. Taktiež je pre hráča ťažké sa začleniť ak v klube nikoho predtým nepoznal. O to sa ale Filip Zadina taktiež nemusí báť.

V tíme na juhu Kalifornie sa nachádzajú dvaja český hráči. Jedná sa o Radima Šimeka a Tomáša Hertla. Najmä druhý menovaný je nie len ikona súčastného klubu, ale rovnako tak aj hrdým vzorom pre mladšie ročníky hrajúce hokej v Českej Republike. A rovnako ako aj Zadina, ani Hertl nemal skvelé začiatky u Sharks. Svoje prvé sezóny bojoval o to aby sa stal kostrou tímu a netrvalo mu to práve najkratšie. No jeho roky trápenia sú už značne za vodou, čím sa stáva pre Zadinu ukážkový mentor, ktorý vie ako sa preniesť cez nesympatické a suché obdobie kde hráči hľadajú stratenú formu. Radim Šimek môže v takomto prípade taktiež dopomôcť, skôr ako mentálna podpora.

V San José sa to síce hemží mladými a dobrými hráčmi, čo však nutne neznamená, že tam je veľká konkurencia. Takmer každý mladík ktorý bol buď draftovaný, vymenený alebo jednoducho podpísaný klubom, končí na farme, v Európskych ligách či v juniorských súťažiach. Filip Zadina za to mladý a talentovaný stále je, avšak nejedná sa o kompletného juniora.

Je mu 23 čo znamená, že nemôže pôsobiť v akejkoľvek juniorke akéhokoľvek druhu. Jediná možná cesta je Európa, alebo San José Barracuda; farma Sharks. Nie je nepravdepodobné, že v AHL by skončil zas a znova, no jednalo by sa o stratu času, ktorý môže využiť v prvom tíme. Nachádza sa v ňom aktuálne 25 hráčov, z čoho 14 je útočníkov a Zadina má realistickú možnosť zabojovať o miesto v prvej/druhej formácií tímu.

V prvých dvoch lajnách uvidíme súboj medzi Duclairom, Kuninom, Labancom a samozrejme nechýbajúcim Zadinom. Spomedzi tejto štvorice je Zadina ten najslabší článok, avšak to je iba štatistický pohľad. Dôležitá preňho bude nie len tréningová letná sezóna, ale najmä prípravné zápasy samotné, v ktorých bude robiť všetko preto, aby si sadol s hráčmi z tých najlepších formácií.

Zdroj: ESPN

Celkovo týmto podpisom San Jose Sharks neprichádzajú absolútne o nič. Ak by sa sezóna nevydarila, a bol by oňho záujem minimálny, následujúci rok by sa stal chráneným voľným hráčom, začo by mohlo San José niečo získať. Ak chytí svoju vysnívanú formu, predĺžia ho na adekvátnu zmluvu hodnú jeho výkonom.

Zadina má jedinečnú možnosť na nový začiatok po veľkom neúspechu v Detroite. Roky nátlaku a stresu v San Jose ustúpia, čo mu umožní naplno sa rozvíjať. Tento nátlak si všimol aj sám Steve Yzerman, keď údajne plánoval Čecha vymeniť do iného klubu.

Chcel nový začiatok a snažil som sa vytrejdovať, poslali sme ho na waiver listinu, nemohli sme s ním nijak pohnúť. Toto bol jediný spôsob, ako mu dať nový začiatok. Takže ho naozaj rešpektujem, že urobil toto rozhodnutie. Nie je to hlúpy človek, vie, čo robí, čoho sa vzdáva. Jeho kariéra je dôležitejšia ako doláre. Prajem mu veľa šťastia, naozaj.

Steve Yzerman

ZDROJ: Detroit Free Press

AUTOR: Matúš Gordiak

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *