Základná časť sa blíži ku koncu. Kto napokon získa na drafte Connora Bedarda?

S blížiacim sa koncom základnej časti sa už dá približne predpovedať aj poradie jednotlivých klubov v draftovej lotérii. Tento rok je na talenty určite jedným z najlepších, a preto si tímy s určitosťou robia možné stratégie ako získať hráča, ktorý by pasoval do ich tímu.

Na drafte sa tento rok objaví aj hviezda mohutného kalibru Connor Bedard. Hráč Reginy Pats narodený v roku 2005 neraz ukázal, že je budúcou hviezdou a môže v NHL atakovať najväčšie úspechy. To samozrejme vedia aj skauti jednotlivých klubov, pre ktoré je Bedard považovaný za hráča s kvalitami, aké na drafte neboli azda od roku 2015, kedy bol draftovaný Connor McDavid.

Štatistiky Connora Bedarda v tejto sezóne sú koniec-koncov rekordné. Doteraz si v 57 odohratých zápasoch vo WHL pripísal 143 bodov za 71 gólov a 72 asistencií. Na majstrovstvách sveta do 20 rokov si v 7 zápasoch pripísal 23 bodov. Pri pohľade na tieto štatistiky niet divu, že je vo všetkých preddraftových rebríčkoch na čísle 1.

Tímov, ktoré sú v boji o draftovú voľbu číslo 1, je viacero. V momentálnej chvíli sú na delenom poslednom mieste celej ligy 3 tímy: Chicago Blackhawks, Anaheim Ducks a Columbus Blue Jackets. Všetky 3 tímy majú na konte zhodne po 56 bodov.

Scenárov, ktoré sa môžu udiať, je viacero. V hre je možné aj nepopulárne taktizovanie zo strany klubov, čo znamená premena formácii, skúšanie mladších hráčov, prípadne povolávanie z AHL. Keďže je už teraz známe, že ani jeden z týchto klubov nemá šancu na playoff, kritika nie je na mieste a zo strany klubov je táto vec logická. Je vo všeobecnosti známe, že tímy chodia raz za pár rokov do prestavby a fanúšikovské základne sú na podobné zmeny zvyknutí.

Ktorým tímom sa Bedard hodí do koncepcie?

O Bedardovi je známe, že jeho potenciál sa pohybuje na úrovni hviezdy organizácie. Toto je vec, ktorú tímy v prestavbe potrebujú, pretože mať v tíme mladého hráča s takým veľkým potenciálom a hodnotou je pre tímy na nezaplatenie. Primárne je Bedard hráč na pozícii centra, a preto sú na pozore tímy, ktoré majú na tejto pozícii určité nedostatky.

Zo spomínaných tímov je na tom najhoršie v tomto smere Chicago. V tíme nastupuje na prvom centri navrátilec Jonathan Toews, ktorý už nie je najmladším a najlepšie roky jeho kariéry má už za sebou. Špekuluje sa aj nad jeho koncom kariéry potom, ako mal vážnejšie zdravotné komplikácie a odišiel jeho najlepší priateľ Patrick Kane.

V nedávnom rozhovore sa taktiež vyjadril o jeho momentálnom stave: „Mám pocit, že som sa dostal do bodu, kedy je moje zdravie dôležitejšie ako hokej. Keď ste mladí a hráte o Stanleyho pohár, niečo to znamená a stojí to za to. Ja si však myslím, že mi to už teraz viac škodí, ako pomáha.“

Pre Chicago teda bude Connor Bedard prioritou číslo 1 pri ich trvajúcej prestavbe.

Anaheim je v pozícii, kedy má v tíme na tejto pozícii Trevora Zegrasa. 22-ročný Američan je od sezóny k sezóne lepší a lepší a každou ďalšou sezónou naberá viac bodov. V momentálnej sezóne zatiaľ získal v 77 zápasoch 60 bodov, čo je o bod menej ako minulú sezónu. Ťažko povedať, ako by sa táto situácia v prípade týchto dvoch vyriešila a kto by mal v držaní miesto prvého centra.

V Columbuse na pozícii prvého centra nastupuje miestna stálica Boone Jenner. Nebol nikdy hráčom, ktorý by sezónu čo sezónu trhal 50-bodové hranice, o čom svedčí aj táto, jeho najlepšia, sezóna. Nazbieral v nej do dnešného dňa 45 bodov v 67 zápasoch a je pre neho bodovo najlepšou v kariére. V prípade Columbusu by bol Bedard však s istotou po čase uprednostnený, keďže je viac bodovým hráčom.

Na koniec je však dobré povedať, že všetkým tímom by sa hráč Bedardových kvalít hodil a nebol by v tíme na zahodenie. Predsa len je to hráč, ktorý sa nenaskytne pre tímy každý rok. Preto sa môžeme tešiť, ako to nakoniec celé dopadne a kam Connor Bedard zamieri.

Autor: Ján Koštial

Foto: Habs Eyes on the Prize

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *