Semifinále TELH klope na dvere! Ktorí Slováci zabojujú o trofej T.G. Masaryka?

Tipsport extraliga ledního hokeje(TELH) sa v posledných rokoch stala tradičnou destináciou pre slovenských hráčov. Niektorí sú už z boja o triumf v tejto sezóne vyradení, iní však naďalej živia sen pozdvihnúť trofej víťaza nad hlavu. Dnes sa pozrieme práve na Slovákov, ktorí ešte v boji o pohár T. G. Masaryka nepovedali posledné slovo.

HC Verva Litvínov

Matej Tomek

Jediným brankárom na tomto zozname je 26-ročný Matej Tomek. Ten svoju púť Českou extraligou započal v sezóne 21/22 v drese Komety Brno. V Brne sa príliš dlho neohrial, keď v sezóne 22/23 nedostával príležitosti. Kometa sa rozhodla, že Tomekovi prospeje hosťovanie, a tak zakotvil v Litvínove.

Zmena prostredia Tomekovi prospela. V 14-tich zápasoch zaznamenal fantastickú úspešnosť zákrokov 93.1%, na ktorú však nenaviazal v play-off. Litvínov sa mu na základe tejto vzorky zápasov rozhodol ponúknuť kontrakt, ktorý platí do sezóny 24/25.

zdroj: hcvl.cz

V aktuálnej sezóne Tomek svojimi číslami príliš neohúril. V 36-tich zápasoch zaznamenal úspešnosť zákrokov 90.8%. Jeho sezóna sa však odohráva v opačnom garde ako tá predošlá. Kým v minulej sezóne v play-off pohorel, v aktuálnej si v 9-tich zápasoch drží úspešnosť na úrovni 94.5%, a je tak jedným z kľúčových mien v zostave Litvínova.

Matej Tomek môže mať ambície aj smerom k blížiacemu sa svetovému šampionátu. Jeho meno sa nachádza na užšom zozname možných brankárov, ktorí by mohli hájiť našu svätyňu.

Andrej Kudrna

Druhým Slovákom v zostave Litvínova je útočník Andrej Kudrna. Slováci si môžu jeho meno spájať najmä s reprezentáciou. Faktom však je, že Andrej Kudrna je už dlhé roky etabolovaným hráčom Českej najvyššej súťaže.

V Českej extralige debutoval v sezóne 2015/16 v drese Sparty Praha, ktorej dres obliekal až do sezóny 2020-21. V Sparte tak strávil podstatnú porciu svojej kariéry. Od sezóny 2021/22 pôsobí Kudrna v tíme HC Verva Litvínov.

zdroj: idnes.cz

Hneď vo svojej druhej sezóne v drese Litvínova zaznamenal z hľadiska kanadského bodovania individuálne najúspešnejšiu sezónu. V 52 zápasoch zaznamenal 30 bodov. Čo je ale pozoruhodnejšie je fakt, že skóroval až 21-krát.

Aktuálna sezóna Kudrnovi príliš nevychádza. V 52 zápasoch zaznamenal 21 bodov (8+13), no výrazné zhoršenie je badateľné najmä v jeho štatistike +/- kde po základnej časti svietilo číslo -11. V play-off si zatiaľ v 9-tich zápasoch pripísal 2 góly.

Matúš Sukeľ

Posledným Slovákom, ktorý pôsobí v tíme Litvínova je Matúš Sukeľ. Ten sa do Česka sťahoval v sezóne 2019/20, kde hral podobne ako jeho súčasný spoluhráč Kudrna za Spartu Praha. V Litvínove pôsobí od sezóny 2021/22.

Matúš Sukeľ sa však od svojich Slovenských kolegov líši tým, že má privilégium nosiť kapitánske C. Nosí ho už druhú sezónu. Do aktuálnej sezóny zasiahol až vo februári 2024, a v 15-tich zápasoch zaznamenal 10 bodov (6+4).

zdroj: hokej.cz

Nemenej dôležitým hráčom je aj v play-off, kde si v 9-tich zápasoch pripísal 6 kanadských bodov za 1 gól a 5 asistencií. Center a kapitán Litvínova má taktiež bohaté reprezentačné skúsenosti, a jeho účasť na svetovom šampionáte v drese Slovenska nie je vylúčená.

HC Dynamo Pardubice

Peter Čerešňák

Prvým obrancom na zozname je obranca Pardubíc Čerešňák. V Českej extralige pôsobí od sezóny 2014/15. V Česku najprv obliekal dres Vítkovíc, odtiaľ sa sťahoval do Plzne a momentálne hráva za Pardubice. V sezóne 2022-23 mal na drese aj A pre asistenta kapitána.

Čerešňáka zdobí okrem obrannej hry aj jeho dobrá produktivita. V sezóne 21/22 ešte v drese Plzne zanzamenal 45 bodov, následne v drese Pardubíc 36 bodov a v aktuálnej sezóne je jeho bodový zisk na čísle 38.

zdroj: hcplzen.cz

V drese Pardubíc má Čerešňák taktiež pozoruhodné čísla v štatistike +/-. V minulej sezóne mu v tejto štatistike svietilo číslo 35, no a v aktuálnej sezóne číslo 32.

Peter Čerešňák má taktiež bohaté reprezentačné skúsenosti a je pravidelným reprezentantom, pričom v sezóne 21/22 nosil reprezentačný dres s Á-čkom pre asistenta kapitána a dokonca aj s C-čkom pre samotného kapitána. Pochváliť sa môže aj bronzovou medailou z Pekingu.

Richard Pánik

Špecifikum Richarda Pánika je fakt, že v tejto sezóne pôsobil aj u ďalšieho semifinalistu z Třinca. Od jeho náprotivkov sa Pánik líši aj tým, že má bohaté skúsenosti s pôsobením v zámorí. V NHL odohral úctyhodných 521 zápasov v ktorých zaznamenal dokopy 195 kanadských bodov (88+107).

Jeho čísla v TELH však túto zámorskú kariéru zatiaľ nereflektujú. V Třinci zaznamenal v 36 zápasoch 24 kanadských bodov za 14 gólov a 10 asistencií.

zdroj: sporky.zoznam.sk

Tieto čísla sú solídne, avšak od hráča s jeho životopisom očakávame ešte viac. Česká extraliga je však mimoriadne kvalitná súťaž, a zaradiť sa medzi najlepších hráčov v súťaži je tak mimoriadne náročné.

Pánik sa v priebehu sezóny rozhodol pre zmenu pôsobiska, a tak posilnil Pardubice. Vo svojom aktuálnom pôsobisku stihol odohrať 20 zápasov v ktorých zaznamenal 12 kanadských bodov (7+5). Pánik sa v sezóne 22/23 predstavil aj na svetovom šampionáte, kde pomerne zaostal za očakávaniami hoci v 13-tich zápasoch zaznamenal 8 bodov (5+3).

Matej Paulovič

Tento kridelník pôsobí v Českej republike od roku 2018, keď prestúpil do Hradca Králové. Tomuto prestupu predchádzala veľmi vydarená sezóna v drese „Corgoňov“ z Nitry. Matej Paulovič zaznamenal v 61 zápasoch 63 kanadských bodov z toho až 33 gólov.

sportky.zoznam.sk

Paulovič opustil Hradec v sezóne 2019/20. V rovnakej sezóne nastúpil za Pardubice na 16 zápasov v ktorých zaznamenal 4 kanadské body. V Pardubiciach pôsobí až dodnes. Jeho produktivita je solídna. Drží si priemer približne 0.5 bodu na zápas.

Dôležité je poznamenať, že v aktuálnej sezóne svieti na jeho štatistike +/- číslo 13. Toto číslo reprezentuje aj jeho ďalší prínos v iných herných činnostiach, keď je na ľade tím skóruje viac ako inkasuje.

HC Oceláři Třinec

Martin Marinčin

Druhým obrancom na tomto zozname je Martin Marinčin z tímu HC Oceláři Třinec. Narozdiel od Petra Čerešňáka, Marinčin disponuje skúsenosťami z NHL.

V NHL odohral 227 zápasov v ktorých zaznamenal dokopy 34 kanadských bodov, čo je ale u obrancov podstatnejšie na štatistike +/- svieti číslo -13.

zdroj: isport.blesk.cz

Skúsený obranca sa v sezóne 2020/21 rozlúčil so zámorím, keď ukončil svoje pôsobenie na farme Toronta Maple Leafs. Od sezóny 2021/22 pôsobí v drese Třinca.

V jeho pôsobisku sa mu darí, čo potvrdzujú aj dva získané tituly. Jeho Třinec sa určite radí medzi favoritov na zisk titulu, čo by pre Třinec znamenalo obdivuhodný štvrtý triumf v rade.

Libor Hudáček

Libor pôsobí v Českej extralige dokopy 4 sezóny. Pochváliť sa môže titulom, ktorý získal s Libercom v sezóne 2018-19. Vo svojej majstrovskej sezóne s Libercom zaznamenal V 69-tich zápasoch 46 kanadských bodov (20+26).

Nasledovala prestávka a presun do Ruska, kde pôsobil v drese Neftekhimiku Nižnekamsk. V prvej sezóne za Nižnekamsk zaznamenal v 50-tich zápasoch 38 bodov. Odbil si aj 4 zápasy v drese HC Lausanne v ktorých zaznamenal 3 body.

zdroj: sportnet.sme.sk

V sezóne 21/22 po 11-tich zápasoch v Nižnekamsku odišiel do Švajčiarskej NL, kde sa však dlho neohrial. V 10-tich zápasoch za HC Lugano skóroval 8 krát. 3 zápasy odohral aj za Dinamo Minsk. V nich zaznamenal 4 kanadské body (2+2).

V sezóne 22/23 zavelil Libor k návratu do Česka, konkrétne do Třinca. Toto rozhodnutie rozhodne neoľutoval, keď už v prvej sezóne oslavoval s Třincom majstrovský titul.

Marko Daňo

Z trojice hráčov, ktorí mali možnosť hrať NHL má Marko Daňo najnižšiu porciu zápasov. Konkrétne 141 zápasov, v ktorých zaznamenal 45 kanadských bodov za 19 gólov a 26 asistencií.

Jeho adaptácia na Českú extraligu je obdivuhodná, čo potvrdzujú aj výborné čísla v drese Třinca. V minulej sezóne zažil Marko Daňo z individuálneho hľadiska životnú sezónu, keď v 71 zápasoch zaznamenal 60 kanadských bodov z čoho 32 bodov tvorili góly.

zdroj: teraz.sk

V aktuálnej sezóne pokračuje v nastolenom trende, a hoci ho pribrzdilo zranenie v základnej časti si udržal priemer jedného bodu na zápas. V 26 zápasoch zaznamenal 13 gólov a pridal 13 asistencií. V play-off zaznamenal 4 body v siedmich zápasoch za 1 gól a 3 asistencie.

Vladimír Dravecký

Dravecký pôsobí v Třinci nepretržito od roku 2014. Jeho produktivita rokmi postupne klesala, ale zato sa menila jeho rola v tíme Třinca. V tomto tíme momentálne pôsobí ako asistent kapitána.

Podobne tomu bolo v sezónach 2018/19, 2019/20, 2020/21, 2021/22. V Třinci ho môžeme vídať v štvrtom útoku spolu s Čachom a Hrehorčákom.

zdroj: spornet.sme.sk

Vladimír Dravecký má taktiež reprezentačné skúsenosti. Absolvoval MS v sezóne 2014/15, 2015/16 a v sezóne 2016/17 bol dokonca kapitánom reprezentačného Á-čka. Špecifikom Draveckého je fakt, že má syna, ktorý v 16-tich rokoch debutoval za A mužstvo Košíc, a s určitosťou pôjde v šľapajách svojho otca, hoci na inej pozícii, keďže je obranca.

Viliam Čacho

Ďalším menom na zozname je center Viliam Čacho, ktorý v minulej sezóne zažiaril v drese Trenčína, a tak v aktuálnej sezóne rozšíril rady Třinca. V 58 zápasoch zaznamenal 18 kanadských bodov za 9 gólov a 9 asistencií.

zdroj: hlavnespravy.sk

Čacho si v minulej sezóne odbil aj reprezentačný debut na Majstrovstvách sveta. V siedmich zápasoch zaznamenal bod za asistenciu.

Patrik Hrehorčák

V Třinci pôsobil Hrehorčák už ako mladé ucho. V sezóne 2013/14 totiž obliekal dres U16 aj 18. Dve sezóny strávil v kanadskej QMJHL. S výnimkou týchto dvoch sezón strávil celú svoju kariéru v Českej republike. Špeciálne verný bol klubu, ktorý ho vychoval a teda Třincu. V aktuálnej sezóne zaznamenal 13 kanadských bodov V 57 zápasoch.

zdroj: hokej.cz

Miloš Roman

Podobne ako jeho spoluhráč Patrik Hrehorčák, aj Miloš Roman hrával v mladežníckych kategóriách za Třinec. Miloš Roman sa taktiež vybral na zámorskú cestu.

zdroj: Michal Beránek / CNC / Profimedia

Po troch sezónach strávených vo Vancouver Giants vo WHL zvolil návrat do Třinca. Jeho produktivita nijako neohúri. V aktuálnej sezóne zaznamenal 20 kanadských bodov (10+10) v 56-tich zápasoch.

HC Sparta Praha

V tomto tíme nefiguruje žiadny Slovák. Za zmienku však stojí Kanaďan Stephen Harper, ktorý ešte v tejto sezóne pôsobil pod Zoborom, kde stihol za 28 zápasov zaznamenať 30 bodov za 14 gólov a 16 asistencií. Ten sa úspešne etaboloval aj v Českej TELH, keď v 8 zápasoch zaznamenal 4 body.

Prvý semifinálový zápas medzi Litvínovom a Pardubicami sa odohrá už túto nedeľu 31. marca. Prvý zápas série Sparta – Třinec 2. apríla.

Autor: Adam Čaja

zdroj titulného obrázka: sazeni.online.eu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *