Od reprezentačných hviezd až po talent čakajúci na šancu. SLOVENSKÁ STOPA V ČESKEJ EXTRALIGE – Třinec

Útočisko minuloročných majstrov je najbližším štadiónom, na ktorý každoročne prichádza množstvo slovenských fanúšikov. Nie je prekvapením ani početné zastúpenie hráčov, ktorí obliekajú najcennejší dres Slovenska a reprezentujú krajinu s dvojkrížom na hrudi. Dnes sa bližšie pozrieme na třineckého kapitána Martina Marinčina a útočníkov ako Marko Daňo, Vladimír Dravecký alebo Libor Hudáček.

Za zmienku stoja prípravné zápasy „drakov.“ Vo Werk aréne si zmerali sily s mužstvami z Tipos extraligy. Napriek veľkej snahe či už Slovana Bratislava alebo Banskej Bystrice, zostala tímová súhra Čechov a Slovákov neprekonaná. Po vyrovnanom súboji po dvoch tretinách neodchádzal tréner Vladimír Országh z bývalého pôsobiska s úsmevom na tvári.

Martin Marinčin

Je jediným Slovákom spomedzi třineckých obrancov. Svoju hokejovú kariéru začal v mužstve Košíc, neskôr ho jeho kroky zaviedli do kanadskej WHL a AHL. V roku 2010 bol draftovaný Edmontonom Oilers. Pôsobenie v zámorí striedal s reprezentáciou v jeho rodnom štáte. Do NHL sa napokon dostal v sezóne 2013/14 a po Edmontone zakotvil v mužstve Toronta Maple Leafs, tu sa však často ocitol aj na štadióne ich farmárskeho tímu Toronta Marlies. V ročníku 2021/22 podpísal zmluvu s Třincom a stal sa stabilným pilierom v ich defenzíve. S „oceliarmi“ dvihol tri roky po sebe nad hlavu majstrovskú trofej T. G. Masaryka a tešil sa zo zisku zlatých medailí. V 136 zápasoch si pripísal 48 kanadských bodov. Po nešťastnom zranení z minulej sezóny sa vrátil na ľad Werk arény práve vo včerajšom zápase proti „baranom“ z Banskej Bystrice s kapitánskym „céčkom“ na hrudi.

Viliam Čacho

Trenčiansky rodák rozšíril v uplynulej sezóne slovenskú enklávu v majstrovskom tíme, keď sa premiérovo presunul do Česka. 25-ročný center odštartoval svoju kariéru v Dukle Trenčín, teda v klube, do ktorého sa počas nasledujúcich rokov stihol vrátiť hneď niekoľkokrát po pôsobeniach vo švédskej a fínskej juniorskej lige či americkej USHL. Posledné dve pôsobiská vyniesli Čachovi na dres kapitánske „céčko“, pričom sa po Prešove a Trenčíne rozhodol pre odchod do Třinca. Slovenský reprezentant sa dokázal zaradiť k dôležitým oporám tímu v spodnej šestke útočníkov, ktorá je zameraná na viac defenzívnejších povinností a taktiež množstvo čiernej práce. Okrem toho si dokázal pripísať aj 16 kanadských bodov (7+9) v 51 stretnutiach.

Marko Daňo

Už čoskoro na 30-ročného útočníka bude čakať už štvrtá sezóna v drese „oceliarov“, s ktorými sa zatiaľ zakaždým radoval z majstrovského titulu. V roku 2013 zaznelo na drafte meno rakúskeho rodáka na 27. mieste, keď si ho do svojich štruktúr vybrala organizácia z Columbusu. Veľký talent slovenského hokeja strávil nasledujúci ročník v bratislavskom Slovane, pričom sa v jeho závere presunul do farmárskej AHL. Už od sezóny 2014/15 si pripísal prvé štarty v najlepšej lige sveta, hoci počas nasledujúcich rokov vystriedal tímy ako Columbus Blue Jackets, Chicago Blackhawks, Winnipeg Jets či Colorado Avalanche. Celkovo si tak na svoje konto v NHL pripísal 141 stretnutí so ziskom 45 kanadských bodov (19+26). Rozhodnutie pre definitívny návrat do Európy padlo pred sezónou 2021/22, keď sa upísal „oceliarom“. Práve jeho meno bolo pre miestnych fanúšikov známe už dávno pred tým, nakoľko necelých 6 sezón obliekal ich dres aj jeho otec Jozef Daňo. Syn bývalého slovenského útočníka sa dokázal po nevýraznom roku zaradiť medzi lídrov kanadského bodovania samotnej extraligy, keď nazbieral 51 bodov v 51 dueloch. S priemerom bodu na zápas ukončil aj uplynulý ročník, hoci bol nútený vynechať veľkú časť sezóny pre zdravotné problémy.

Vladimír Dravecký

Jeden z najskúsenejších hráčov Tipsport extraligy vystriedal počas svojej kariéry hneď niekoľko tímov. Po rodných Košiciach si zahral aj v zámorskej AHL či v krajinách ako Rusko, Fínsko alebo Švajčiarsko. Presne pred 10-timi rokmi sa slovenský útočník rozhodol pre pôsobenie v Třinci, kde sa vypracoval na jedného z vodcov mužstva. Bývalý kapitán slovenského národného tímu strávil v drese českého tímu celkovo 491 zápasov so ziskom 173 kanadských bodov (69+104). Za svoje pôsobenie sa tešil z piatich majstrovských titulov a v klubových historických tabuľkách mu patrí 5. pozícia v počte odohratých duelov, pričom sa už v najbližšom ročníku bude môcť posunúť o pozíciu vyššie, kde aktuálne svieti meno českého útočníka Erika Hrnu (512).

Patrik Hrehorčák

V súčasnosti najlepší český klub sa mohol v minulosti spoliehať aj na výchovu slovenských hráčov, vrátane krídelníka Patrika Hrehorčáka. 25-ročný rodák z Popradu nastupoval v drese Třinca už od vekovej kategórie do 16 rokov a počas nasledujúcich sezón sa vypracoval na stabilnú súčasť prvého tímu. Zlom nastal po dvoch rokoch strávených v kanadskej QMJHL, kde vyčnieval okrem skvelej práce smerom dozadu aj produktivitou. V súčasnosti sa radí k zodpovedným hráčom do spodných dvoch útočných formácii, keď si za svoje pôsobenie u českého majstra pripísal 72 bodov (36+36) v 251 zápasoch. Do svojej vitríny si tak po poslednom úspešnom ročníku pridal už svoj 4. extraligový titul, ktorý tak dopĺňa aj triumf v QMJHL či v samotnom Memorial Cupe.

Libor Hudáček

Jeden z najlepších slovenských hokejistov, ktorý si nikdy nezahral v NHL. Aj takto opisujú fanúšikovia už skúseného Libora Hudáčka, teda odchovanca Spišskej Novej Vsi. Po opustení rodného klubu zamieril do hlavného mesta, kde obliekal až 6 rokov dres bratislavského Slovana. V sezóne 2015/16 prišla prvá zahraničná skúsenosť po tom, ako sa presunul do Örebra. Práve vo švédskom tíme sa stretol so svojim bratom Júliusom, ktorý okupoval bránkovisko z pozície jednotky. Libor Hudáček sa po troch rokoch vo Švédsku rozhodol pre odchod do Liberca, neskôr vystriedal aj tímy v KHL či vo švajčiarskej NL. Strieborný medailista zo svetového šampionátu 2012 či bronzový olympionik z Pekingu pôsobí od sezóny 2022/23 v Třinci, kde potvrdzuje svoje kvality už druhým ročníkom po sebe, vrátane bojov v play-off. Do štatistík si tak pripísal celkovo 155 kanadských bodov (80+75) v 179 dueloch. Okrem toho mu jeho posledné výkony vo vyraďovacích bojoch vyniesli aj status najproduktívnejšieho hráča so ziskom 16 bodov.

Miloš Roman

Podobný príbeh ako u spoluhráča Patrika Hrehorčáka, napriek tomu sa kariéra 24-ročného centra mohla vyvíjať úplne inak. Na rozdiel od svojho krajana, s ktorým nastupoval v mládežníckych výberoch Třinca, sa jeho meno ukázalo na vstupnom drafte NHL. Po slovenskom útočníkovi siahlo Calgary Flames zo 122. miesta, teda vo 4. kole v roku 2018. „Plamene“ sa rozhodli vybrať meno vtedajšieho hráča Vancouveru Giants (WHL), kde pokračovala jeho kariéra aj nasledujúce dve sezóny. Práve po nich prišiel návrat ku „oceliarom“, ktorých dres oblieka dodnes. Aktuálne sa tak môže pochváliť už slušnou porciou zápasov, konkrétne 177 stretnutí s bilanciou 63 bodov (29+34). Štvornásobný extraligový majster bol taktiež súčasťou slovenského tímu na bronzových olympijských hrách v Pekingu.

Adam Cedzo

Najnovším slovenským prírastkom v drese českého majstra by sa mohol stať stále iba 19-ročný rodák z Pezinka. Objav minuloročného šampionátu do 18 rokov nastupuje v juniorke českého tímu od sezóny 2020/21, pričom sa po silnom uplynulom ročníku pokúša prebojovať do hlavného tímu „oceliarov“. Ich dres si obliekol zatiaľ vo všetkých troch prípravných stretnutiach, z ktorých si odniesol aj zisk kanadského bodu za prihrávku. S najväčšou pravdepodobnosťou ho však uvidíme nastupovať v druhej najvyššej českej súťaži za Frýdek-Místek, za ktorý si v poslednom ročníku pripísal 10 kanadských bodov (5+5) v 35 dueloch. Je však už teraz jasné, že jedného dňa bude môcť napodobniť cestu svojich krajanov v podobe Patrika Hrehorčáka alebo Miloša Romana.

titulná fotka: HC Oceláři Třinec
autor článku: Veronika Mondeková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *