Ako sa darí Slovákom v zahraničí okrem zámorských líg?

Slovenskí hokejisti sú roztrúsení po celom svete, a preto sa dnes pozrieme na hráčov, ktorý hrajú v rôznych európskych a svetových ligách a bodovo sa im tam celkom darí.

Samozrejme treba najprv začať tými väčšími ligami, a tak ideme do Švédska. V švédskej najvyššej súťaži pôsobia momentálne len 2 Slováci a praví fanúšikovia hokeja vedia, že sú to Peter Cehlárik a Marek Hrivík. Obaja pôsobia v tíme Leksandu. Peter Cehlárik odohral zatiaľ 13 zápasov so ziskom 2 gólov a 7 asistencii. Marek Hrivík má túto bilanciu otočenú, keďže si pripísal 7 gólov a 2 prihrávky. Sú to veľmi dobré štatistiky, keď sa pozrieme na tabuľku SHL a vidíme Leksand až na 11. mieste.

Här är sviten som lever: ”En väldigt viktig seger” – Dala-Demokraten
Marek Hrivík v strede s číslom 27 na prilbe.

zdroj: dalademokraten.se

Samozrejme sme museli do tohto rebríčku zahrnúť aj hráčov z netradičnejších líg ako je napríklad francúzska. Vo francúzskej lige hrajú momentálne až 4 slovenskí hráči. Sú nimi Marcel Haščák, Milan Kytnár, Marek Čiliak a Daniel Babka. Najväčšou hviezdou je určite Marcel Haščák, ktorému čísla držia aj v tíme Rouen. V 9 zápasoch zaznamenal až 12 bodov (4+8), ale momentálne má zlomenú nohu a bude pauzovať. Jeho tímovým kolegom je Milan Kytnár. Ten zatiaľ gól nestrelil, ale prihral až na 9 gólov a je na 10. mieste v tejto štatistike. Pre väčšinu neznámym je útočník tímu z Nice, Daniel Babka. Ten sa taktiež predstavil aj na našich ľadoch, keď hral naposledy v Liptovskom Mikuláši. Tu má v 13 zápasoch 2+2 a musíme uznať, že sa mu darí lepšie ako na Slovensku. A posledným hráčom je brankár Marek Čiliak, na ktorého sa už postupne aj zabudlo. Po angažmáne v Komete Brno smeroval do Marseille a tam si drží úspešnosť zákrokov na úrovni až takmer 94%! a patrí mu v tejto štatistike tretie miesto.

Haščák bude hrať najvyššiu súťaž v Francúzsku | Košice Online
Marcel Haščák na jednom z tréningov.

zdroj: rhe76.com

Pre nás neznáme mená sa nájdu aj v lotyšskej lige. Tá pred 2 sezónami prešla zmenou, keď sa k nej pripojili aj tímy z Litvy. Práve za tieto litovské tímy hrajú aj 3 Slováci: Filip Hudák, Ronald Dvonč a Boris Hrubo. Filip Hudák hokejovo vyrastal v Košiciach, ale nepodarilo sa mu presadiť do A-tímu. Odišiel na stáž do Francúzska a Litvy. Tu sa mu darí, keď si v 6 zápasoch pripísal 6 bodov za 2 góly a 4 asistencie. Druhým útočníkom na zozname je Ronald Dvonč. Po minulej sezóne v Trnave odišiel do Vilniusu, kde si v 5 zápasoch pripísal 1 gól a 1 asistenciu. Posledným menom a najmladším je obranca Boris Hrubo. Ten tu zatiaľ zbiera len asistencie, keď má na konte už 2 v 6 zápasoch.

Skúšku v Považskej Bystrici absolvuje bývalý extraligový útočník | Hokejový  svet
Ronald Dvonč na fotografii ešte na Slovensku.

zdroj: facebook.com

Poľská liga je preplnená našimi hráčmi. Momentálne tam pôsobí až 9 Slovákov. Určite najznámejším menom je minuloročný hráč Popradu, Rastislav Špirko, ktorý má v tíme Jastrzebie zatiaľ priemer bod na zápas (3+9). Na krk mu dýcha Andrej Themár, ktorý aj napriek tomu, že jeho tím z Noweho Targu je na 7. pozícii z deviatich, má na konte už 4 góly a 7 asistencii. Zatiaľ za očakávaniami zaostáva útočník tímu GKS Tychy, Roman Rác. Ten v tejto sezóne zaznamenal len 6 bodov, ale len vo 8 zápasoch. Slovenskú enklávu v tíme Jastrzebie tvoria ešte aj obranca Emil Bagin (0+3), obranca Jakub Martiška (0+3) a brankár Jakub Lackovič (92,1%). 2 hráčov nájdeme aj v momentálne najslabšom tíme Sanok. Sú nimi útočník Ondrej Rybnikár (0+3) a obranca Jakub Burzík (0+0). V tíme Osvienčimu nájdeme ešte Petra Bezušku, ktorý má 2 góly a 1 asistenciu.

Tyska ofensywa coraz silniejsza - GKS Tychy

zdroj: gkstychy.info

Aj v Alpskej hokejovej lige nájdeme jedného Slováka. Je ním bývalý reprezentačný obranca Martin Štajnoch, ktorý v drese čiernych krídel z Linzu má zatiaľ na konte 3 asistencie a jeho tím je na 5. pozícii z 13 účastníkov.

Martin Stajnoch - Stats & Facts - Elite Prospects

zdroj: eliteprospects.com

Netradičnú hokejovú destináciu si zvolili aj 2 útočníci. Sú nimi Eduard Kaščák a Simon Kalousek. Obidvaja nastupujú v tíme Urdinu, ktorý je momentálne na druhej pozícii. Eduard Kaščák si v 5 zápasoch pripísal 4 góly a 7 asistencii. To je výborná štatistika, ale jeho spoluhráč Kalousek je na tom ešte lepšie. Rodák z Liptova v prvých 5 zápasoch zaznamenal 11 gólov a 5 asistencii a je jednoznačne najproduktívnejším hráčom celej ligy.

Hockeynitra.com | správy nitrianskeho hokeja
Na fotografii bývalý hráč Liptákov, Simon Kalousek.

zdroj: HK 32 Liptovský Mikuláš/Facebook

Jedným z najväčších mien na tomto zozname je určite všetkým známy Tomáš Jurčo. Jurčo po 2 sezónach v KHL odišiel kvôli spoločenskej situácii a zamieril do Švajčiarska do Davosu. Davos je v tabuľke momentálne 7., ale možno by sa čakalo od neho viac bodov. V 11 zápasoch totiž Tomáš Jurčo zaznamenal len 4 body za 3 góly a 1 asistenciu.

Der verrückteste Tag des Tomas Jurco | Hockey Club Davos

zdroj: hcd.ch

zdroj titulnej fotografie: Leksands IF

Autor: Michal Bruňo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *