Postup do TIPOS Extraligy spečatený v najkratšom možnom čase. Ernest Bokroš: Keď sme odskočili na 4:1, veril som v náš úspech.

V TIPOS Extralige boje o pohár Vladimíra Dzurillu len začínajú, no v prvej lige je už meno víťaza známe. Spoznali sme ho 19.4, po štvrtom finálovom súboji žilinských „Vlkov“ proti mužstvu HC Prešov. Oba tímy po základnej časti skončili na čele tabuľky.

DOXXbet VLCI Žilina si sily zmerali v štvrťfinále proti HK MŠK Žiar nad Hronom výsledkom 4:1 na zápasy. V semifinále sa stretli so Spartakom Dubnica, ktorých zdolali 4:2. Cesta ich rivalov započala jednoznačným výsledkom s mužstvom Slovan Bratislava B (4:0), pred finálovými bojmi sa im do cesty postavila Považská Bystrica. Tieto duely skončili 4:1.

Séria medzi „Vlkmi“ a „Koňarmi“ započala 14.4. Žilinčania dokázali uspieť v najkratšom možnom čase. Najvyššiu súťaž si tak zahrajú od roku 2018/2019 znova. V prvom zápase finále na domácom ľade dopriali Žilinčania  fanúšikom gólové hody. Po odohranej šesťdesiat minútovke sa tešili osemkrát, ich súper dokázal za chrbát Michala Valenta dopraviť puk len raz. Stalo sa tak na konci prvej tretiny z hokejky Samuela Hrabčáka. V druhej a tretej časti hry sa už svojimi gólmi prezentoval len tím spod Dubňa a to: I. Safaraleyev, M. Belluš, P. Galamboš, B. Mráz, P. Koyš, M. Jakúbek a dvakrát R. Varga.

(zdroj: sportnet.sme.sk)

Nasledovné meranie síl na domácom ľade, v ktorom chceli Prešovčania vyrovnať stav série nedopadol podľa ich predstáv. Celok spod Dubňa sa stal opäť neomylným. Tentokrát hviezdil Michal Valent, ktorého Prešovčania nedokázali po šesťdesiatich minútach prekonať. Juraj Ovečka však kapituloval až päťkrát. Postupne ho dokázali prekonať: dvojnásobný strelec J. Bezúch, P. Koyš, L. Paukovček a M. Belluš. Do kabín teda hokejisti odchádzali s výsledkom 5:0.

Séria sa presunula k východniarom. Tí na domácom ľade taktiež doplatili na svoju nízku efektivitu. Aj napriek šanciam sa znovu mohol Michal Valent pýšiť svojou ďalšou nulou na konte. Tentokrát sa to skončilo futbalovým výsledkom 0:1. Hrdinom zápasu sa stala žilinská deväťdesiat jednotka, Lukáš Paukovček.

„Vlci“ získali zlato v piatkovom poslednom vzájomnom meraní síl. Po prvej tretine by sa zdalo, že aj pre nich bude posledný krok najťažším. Prešovčania boli namotivovaní s nepriaznivou sériou niečo urobiť a posnažiť sa aspoň o jeden duel naviac, no vedenie 1:0 po prvej tretine si nedokázali udržať. Už v tej nasledujúcej dokázali Žilinčania odpovedať rovno štyrikrát a to zásluhou J. Bezúcha, Š. Betáka a dvomi gólmi R. Vargu. V poslednej dvadsať minútovke tejto sezóny SHL sa dokázal presadiť druhýkrát v zápase Š. Beták.  Výsledkom 1:5 dokázali jednoznačne poraziť tím „Koňarov“ a splniť si sen postupu do Tipos Extraligy. Budúcu sezónu si tak miesto vymenia s mužstvom HC 19 Humenné, ktoré sa po jednej sezóne v najvyššej hokejovej súťaži vráti späť do prvej Slovenskej hokejovej ligy.

Radosť hokejistov Žiliny z titulu v hokejovej Tipos SHL (zdroj: sportnet.sme.sk)

„Prvý gól veľmi naštartoval domáci tím, ale my sme verili vo svoje schopnosti a pracovali ďalej. Pri vyrovnávajúcom presnom zásahu som vedel, že mužstvo sa opäť nadýchne. Nečakal som, že dáme také rýchle góly, ale keď sme odskočili na 4:1, veril som v náš úspech.“

Skonštatoval Ernest Bokroš po štvrtom a posledom zápase sezóny

„Je to tímová robota. Chalani hrali vynikajúco defenzívne. Tréner nastavil taktiku, ktorú sme plnili. Ja som tam od toho, aby som puky chytal. Mal som aj veľa šťastia a som rád, že to vyšlo. Zvládli sme to ako tím. Je jedno, či to bolo 4:0, alebo 4:3, aj keď vyhrať 4:0 je určite jednoduchšie v tom, že to nie sú také nervy. Odohrali sme ťažké zápasy, hoci výsledky boli jednoznačné. Prešov hral veľmi dobre, snažil sa. Tretí zápas bol o jednom góle, my sme boli šťastnejší. V štvrtom sme to zvládli. Titul je titul, ale postup je niečo úplne iné.“