Ukončil hokejovou kariéru, nyní bude Vošvrda dělat trenéra golmanů

Tomáš Vošvrda, tento třiatřicetiletý brankář oznámil v červnu konec kariéry. U hokeje ale i přesto zůstává, v Kežmaroku bude trénovat brankáře. Sám se nechal slyšet, že ve své kariéře by pokračoval jedině v Popradě, tam ale nabídka nepřišla.

Urostlý 193 centimetrový brankář začínal s hokejem jako 5 letý v rodné Ostravě. Od sezony 2004/2005 působil ve Vítkovicích. S těmi se mu dvakrát podařilo vyhrát mládežnický titul, nejprve se mu to podařilo s dorostem a později s juniorkou. V sezoně 2007/8 se Tomášovi podařilo dostat se do brány organizace WHL v týmu Medicine Hat Tigers. V zámoří se jeho statistiky pohybovaly okolo 89,9 %, a tak se po roce rozhodl vrátit znovu do Vítkovic. Tady se ale do hlavního týmu nedostal, a tak většinu sezony odchytal v dresu Poruby a Slezanu.

Na sezonu 2009/10 se opět usadil do brány Vítkovic, stále ale za dorost. To se ovšem změnilo a Vošvrda se dočkal extraligové premiéry. Za A-tým Vítkovic naskočil do 3 zápasů a dokonce si vyzkoušel i nájezdy. Jeho úspěšnost se ovšem neukázala jako ta nejlepší a zbytek sezony odchytal za Havířov.

Roku 2010 přešel do Liberce, kde měl působit jako dvojka a krýt záda zkušenějšímu Marku Pincovi. Nikdo si nemyslel, že nakonec Tomáš bude lepší než jeho kolega. Dostal se dokonce do playoff, kde právě Marka nahradil a tady si připsal velmi pěkné statistiky. Celé playoff odehrál s 95,5% úspěšností. Jeho výkon ale i tak nestačil a Liberec vypadl se Slávíí. Po jeho velmi vydařené sezoně se plán Liberce změnil, Tomáš s Markem si byli rovnoceni a měli si tak připsat stejnou porci zápasů. Několikrát se však zranil a tak se opět posunul na pozici dvojky. Když zrovna nehájil tyče Liberce, chytal za Benátky nad Jizerou. Odešel až na sezonu 2013/14, když přijal nabídku od Olomouce.

„V Liberci mi skončila smlouva a ze strany klubu už nebyl zájem o další pokračování. Já chci chytat a být někde, kde je o mě zájem a ten Olomouc projevila. Je to klub s ambicemi. „

Tomáš Vošvrda

Olomouc byla pro Tomáše začátkem něčeho skvělého. Když přišel, hrála Olomouc první ligu a i s jeho pomocí se dostala do extraligy. Tomášovi procenta úspěšnosti se pohybovaly okolo 93%. On sám zde byl moc spokojený a dostával tolik prostoru, kolik potřeboval. Celkově se mu působení v Olomouci velmi povedlo. V sezoně 2015/16 ale většinou seděl jen na lavičce a to on nechtěl. Chtěl se posunout dál, věděl, že má na víc, a tak nabídku o pokračování nepřijal. Rozhodl se odejít do Německa, kde o něj jevil zájem tým Bayreuth Tigers.

Ikdyž působil v extralize, druhou německou ligu jako krok zpět nebral. Dle jeho slov je zde hokej tvrdější a rychlejší. Navíc zde hraje i více Kanaďanů a on věřil, že se může rozvinout. Působil zde dvě sezony, ale na tom, že byl pouze dvojka se nic nezměnilo. Jeho úspěšnost se pohybovala většinou okolo 92%. Stále ale nedostával prostor, jaký si představoval, a tak se rozhodl odejít na Slovensko.

Na Slovensku zanechal největší stopu v Popradě, kde si zahrál 3 sezony. Zde se mu dařilo hlavně v playoff, ovšem ani to Popradu na výhru nestačilo. Odehrál zde přes 100 zápasů, ale nebyla mu prodloužena smlouva a tak po něm sáhl Liptovský Mikuláš. Zde však odchytal pouze 25 zápasů, jelikož se v polovině sezony rozhodl odejít do Dukly Michalovce , kde se mu však zatím dařilo nejméně a jeho úspěšnost se přes 90% nedostala. Na svoji poslední sezonu se tak opět vrátil do Česka, konkrétně do Vsetína.

Zde ale odchytal pouze 5 zápasů v základní části a 7 v playoff. Neviděl ale žádnou budoucnost, a když po konci sezony nepřišla žádná nabídka, rozhodl se kariéru ukončit. Nyní bude pokračovat už jen jako trenér brankářů v Kežmaroku. Nabídka padla i z extraligy, ale dle jeho slov by si lidé mohli myslet, že jde o střet zájmů a zbytečných řečí si jako golman prošel už dost. Nudit se rozhodně nebude, mimo trénování totiž pořádá společně s Patrikem Nechvátalem a Maximem Bačou kempy pro budoucí golmany.

Autor: Tereza Schillerová

Foto: Jäzva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *