AKO VZNIKLI: Colombus Blue Jackets

S prebiehajúcou offseason vám prinášame deviaty diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

Po odchode Cleveland Barons z NHL v roku 1978 museli hokejoví nadšenci čakať celých 22 rokov na príchod nového tímu do americkej časti Ohio. Organizácia Blue Jackets bola založená v roku 2000 a bola im pridelená novootvorená Nationwilde aréna.

Pri rozhodovaní o názve chcelo vedenie Columbusu prihliadať na bohatú vojenskú službu v Ohiu. Prostredníctvom výskumu zistili, že počas občianskej vojny existovala jednotka nazývaná „Regiment Blue Jacket.“ Tento pluk si vyslúžil svoje meno vďaka svojim výrazným modrým bundám so žltým lemovaním, ktoré nosili všetci členovia ako súčasť uniformy. Na počesť tejto historickej skupiny a jej statočnosti sa Columbus rozhodol použiť „Blue Jackets“ ako oficiálnu prezývku – čím sa stal jedným z troch tímov pomenovaných po historickej postave alebo udalosti.

Rozširujúci a vstupný draft

23. júna 2000 sa dva najnovšie tímy NHL (Columbus Blue Jackets a Minnesota Wild) zúčastnili na rozširujúcom drafte v Calgary. Podľa pravidiel mali svojich 24 výberov použiť na 3 brankárov, 8 obrancov a 13 útočníkov. Ich posledné dva výbery mohli byť hráči na akejkoľvek pozícii. S prvou celkovou voľbou si Blue Jackets vybrali brankára Ricka Tabaracciho z Colorada Avalanche. Nasledujúci deň, 24. júna, si Columbus na vstupnom drafte NHL 2000 vybral českého obrancu Rostislava Kleslu celkovo štvrtého. Dokopy si na drafte vybrali 11 hráčov – z toho boli dvaja Česi Rostislav Klesla a Martin Paroulek a jeden Slovák Andrej Nedorost, ktorý za Colombus nastúpil až v roku 2001.

Zostava zo sezóny 2000/2001

Brankári: Ron Tugnutt, Marc Denis

Obrancovia: Radim Bičánek, Rostislav Klesla, František Kučera, Kevin Dahl, Mike Gaul, Jean-Luc Grand-Pierre, Jamie Heward, Petteri Nummelin, Lyle Odelein (C), Jamie Pushor, Deron Quint, Mattias Timander

Útočníci: Kevyn Adams, Serge Aubin, Bill Bowler, Jan Čaloun, Mathieu Darche, Matt Davidson, Kevin Dineen, Ted Drury, Bruce Gardiner, Steve Heinze, Espen Knutsen, Robert Kron, Steve Maltais, Mike Maneluk, Chris Nielsen, Krzysztof Oliwa, Geoff Sanderson, Alexander Selivanov, Sean Selmser, Jody Shelley, Blake Sloan, Martin Špaňhel, David Výborný, Tyler Wright

Dresy

Blue Jackets sa v sezóne 2000/2001 prezentovali farebnou kombináciou červená, biela a tmavomodrá.
Na počesť úvodnej sezóny mali v ľavom rohu špeciálnu nášivku.

Prvá sezóna

Blue Jackets odohrali svoj prvý zápas základnej časti 7. októbra 2000, kedy prehrali s Chicagom 3-5. Bruce Gardiner strelil prvý gól tejto franšízy v čase 7:34. Svoju prvú výhru zaznamenali 12. októbra na ľade Calgary, ktorých zdolali 3-2. Domáci zápas po prvýkrát vyhrali 27. októbra, keď zdolali Washington Capitals 3-1. Sezónu skončili s bilanciou 28 výhier, 39 prehier a 9 prehier po predĺžení so ziskom 71 bodov, tým si pripísali konečné miesto v Centrálnej divízii.
Brankár Ron Tugnutt sa postaral o solídny brankársky výkon s 22 výhrami, čo vytvorilo rekord NHL v počte výhier brankára rozširovacieho tímu.

Zdroj: hirconphoenix.com

Autor: Petra Franeková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *