Švajčiarsky talent sa k reprezentácii nepripojí kvôli zákazu. Nebolo by to fér voči ostatným, odkazuje tréner Fischer

Lian Bichsel patrí k najväčším talentom švajčiarskeho hokeja. Obranca švédskeho Rögle BK draftovaný v prvom kole draftu 2022 Dallasom Stars sa ale na nadchádzajúcom svetovom šampionáte nepredstaví. Dôvodom je zákaz reprezentovať.

Iba 19-ročný Lian Bichsel píše v tohtoročnom playoff spoločne s klubom Rögle BK fantastický príbeh. V celom playoff doteraz prehral jeho tím jeden jediný zápas aj napriek tomu, že doň vstupoval až ako deviaty nasadený. V druhom finálovom zápase pozornosť upútal aj samotný Bichsel, ktorý strelil víťazný gól.

Ani vynikajúce herné výsledky v najlepšej európskej lige však nepresvedčia hlavného trénera reprezentácie Švajčiarska Patricka Fischera, aby ho zobral na nadchádzajúce MS v Prahe. Dôvodom je pravidlo, ktoré Fischer zaviedol po svojom príchode do národného tímu ešte v roku 2012. Kto odmietne reprezentačnú pozvánku dvakrát, tak dostane zákaz reprezentovať na dva roky. Bichsel tak príde nie len o šampionát v Prahe, ale aj o budúcoročný šampionát vo Švédsku, či ZOH 2026 a aj domáce MS 2026.

„Vedel, aké riziko podstupuje, keď povedal nie.“ povedal pre švajčiarsky denník Blick generálny manažér reprezentácie Lars Weibel. Hlavný tréner Patrick Fischer dodal, že výnimky nebude robiť ani pri talente, akým Bichsel nepochybne je: „Nebolo by to fér voči ostatným hráčom.“

Dve odmietnuté reprezentačné pozvánky

Spor medzi vedením reprezentácie a Bichselom sa datuje ešte do roku 2022 a augustového náhradného juniorského šampionátu. Po ťažkom lete zahŕňajúcom draft a podraftové kempy si Bichsel posunul letnú prípravu na neskôr, čo znamenalo že vynechal augustové MSJ. Zimný šampionát 2023 už po rozhovore s trénerom dvadsiatky Marcom Bayerom absolvoval. Neskôr v roku 2023 absolvoval aj debut v seniorskej reprezentácii, no o účasť na MS ho pripravila zlomenina členku.

Bichsel začal túto sezónu v USA najprv hlavným kempom Dallasu Stars a následne zopár zápasmi v AHL, než sa podľa dohody v Decembri vrátil späť do Rögle. Švédsky klub vtedy práve zmenil trénera a tak sa Bichsel rozhodol neriskovať svoje miesto v tíme a odmietol pozvánku na MSJ aj druhýkrát.

Vo Švajčiarsku nie je zákaz reprezentovať raritou

Bichsel nebude prvým hráčom, ktorý dostane od Fischera zákaz reprezentovať. V minulosti už si tresty odpykali napríklad Denis Malgin, Dean Kukan, či Fabrice Herzog. Aj napriek zákazu reprezentovať by sa Bichsel na tohtoročných MS pravdepodobne nepredstavil ani tak. Po konci finále SHL by totiž podľa dohody putoval opäť do AHL a zrejme by v prípade vypadnutia Texasu Stars zostal s NHL mužstvom Stars ako záloha v prípade zranení.

Samotný Bichsel situáciu okomentoval iba stručne. Pre švédsky portál Expressen povedal: „Nie je to sranda, byť takto spomínaný v médiách, ale som ešte mladý, šancí bude dosť. Je to rozhodnutie trénera, či ma povolá alebo nie. Ja som pokojný a rozhodnutie prijmem. Nemám k tomu viac čo povedať. Chcem sa hlavne sústrediť na finále s Rögle.“

titulná fotka: Skånesport

autor článku: Michal Semko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *