Ako skončila základná časť NHL?

Základná časť najlepšej hokejovej ligy sveta je už na konci. Poďme si však zhrnúť jej posledné dni.

Debuty mladíkov boli jednou s najzvučnejších tém posledných kôl v základnej časti. Tímy, ktoré mali zaručený nepostup do playoff, dali šancu mnohým mladíkom. Najúspešnejším debutantom bol Luke Hughes z New Jersey, ktorý nazbieral za 2 zápasy víťazný gól a asistenciu. Čo sa týka hráčov z našich končín, najzvučnejšími boli Stanislav Svozil a Samuel Kňažko, ktorí si odbili svoj debut v Columbuse. Obaja menovaní odohrali po dva zápasy, Svozil si pripísal aj jednu asistenciu.

Po základnej časti sa udeľovala aj štvorica trofejí. Art Ross Trophy za najproduktívnejšieho hráča základnej časti získal Connor McDavid, ktorý získal 153 bodov. Maurice Richard Trophy za najlepšieho strelca v základnej časti vyhral taktiež Connor McDavid so 64 presnými zásahmi. William M. Jennings Trophy pre brankárov chytajúcich v tíme s najnižším počtom inkasovaných gólov vyhrali Linus Ullmark a Jeremy Swayman z Bostonu. Inkasovali len 177 gólov. Poslednou trofejou bola Presidents Trophy za najlepší tím v základnej časti. Tú vyhral Boston so 135 bodmi.

Do dnešného dňa taktiež skončili aj dvaja tréneri. Prvým vyhodeným bol tréner Washingtonu Peter Laviolette po tom, ako sa jeho tímu nepodarilo postúpiť do vyraďovacej fázy.

Sme vďační Petrovi za jeho trojročnú prácu pre našu organizáciu. Peter je prvotriedny človek, ktorý poctivo reprezentoval náš klub a previedol náš tím mnohými zložitými situáciami počas svojho pôsobenia v pozícii hlavného trénera. Prajeme mu všetko dobré do budúcnosti.

Informoval generálny manažér Capitals Brian MacLellan

Ďalším vyhodeným bol aj tréner Columbusu Brad Larsen. Jeho tím skončil na predposlednom mieste ligy a nepostúpil druhý rok po sebe. S ním taktiež skončil aj tréner brankárov Blue Jackets Manny Legace.

Za zmienku stojí napríklad aj vyhodenie generálneho manažéra Pittsburghu Penguins Rona Hextalla, alebo aj prepustenie dvoch asistentov St. Louis Blues.

Zdroj: Pittsburgh Hockey Now

V NHL si nakoniec túto sezónu zahralo 42 českých a 10 slovenských hráčov. Najproduktívnejším medzi českými hráčmi bol David Pastrňák, ktorý nazbieral za 82 zápasov 113 bodov a stal sa tak tretím najlepším hráčom v bodovaní ligy. Medzi slovenskými to bol Tomáš Tatar a ten nazbieral v 82 zápasoch 48 bodov.

Do playoff postúpilo týchto 16 tímov: zo západnej konferencie Vegas, Winnipeg, Edmonton, Los Angeles, Colorado, Seattle, Dallas, Minnesota, a z východnej Boston, Florida, Tampa Bay, Toronto, Carolina, oba tímy z New Yorku a New Jersey.

V playoff sa z našich vôd predstaví pravdepodobne 20 hráčov. Dvadsiatym prvým by mohol byť Dávid Hrenák, ktorý bol povolaný do prvého tímu Los Angeles po skončení základnej časti. Je to však veľmi nepravdepodobné, keďže pozícia by mala byť tretí brankár. Čo sa týka Slovákov, ide o Erika Černáka (Tampa Bay), Tomáša Tatara (New Jersey), Jaroslava Haláka (NY Rangers) a Mariána Studeniča (Dallas). Z českej strany sa predstavia David Pastrňák, David Krejčí, Jakub Lauko, Tomáš Nosek, Pavel Zacha a Jakub Zbořil (všetci Boston), Martin Nečas a Ondřej Kaše (obaja Carolina), Pavel Francouz (Colorado), Radek Faksa (Dallas), Ondřej Palát a Vít Vaněček (obaja New Jersey), Filip Chytil (NY Rangers), David Kämpf (Toronto) a David Rittich (Winnipeg).

Autor: Ján Koštial

Foto: NHL.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *