AKO VZNIKLI: Chicago Blackhawks

S prebiehajúcou offseason vám prinášame desiaty diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

Chicago je pre českých a slovenských hráčov veľmi známou destináciou. Prvým Slovákom vo farbách Blackhawks bol už v roku 1959 Stan Mikita. V tomto storočí sa v ich drese objavil napríklad Peter Bondra, Dominik Hašek, Michal Handzuš alebo Marián Hossa.

„Čierni jastrabi“ boli založení už v roku 1926 ako tím „Original six“. Počas ich 97-ročnej existencie sa im podarilo získať až šesť Stanleyho pohárov a vďaka tomu sa radia medzi najúspešnejšie tímy najprestížnejšej ligy sveta. Do NHL vstupovali spoločne s Detroitom a New Yorkom Rangers v sezóne 1926/27, ktorá bola jubilejnou desiatou sezónou v histórii ligy. Liga sa následne, vplyvom vstupu troch tímov, rozdelila na dve divízie – americkú a kanadskú.

Prvým vlastníkom Blackahwks sa stal Frederic McLaughlin, ktorý bol bývalým americkým vojakom pôsobiacim v prvej svetovej vojne. Počas nej sa zúčastnil bojov v 86. divízii, ktorá sa prezývala „Black Hawk Division“. Na počesť tejto prezývky McLauglin pomenoval tím Chicago Black Hawks a jeho žena Irene sa stala dizajnérkou ich prvého loga.

Prvý zápas Chicaga Blackhawks proti Torontu St. Pats (Zdroj: puckstruck.com)

Prvé podpisy a draft

Po získaní licencie do NHL klub ihneď začal podpisovať nových hráčov. Najviac z hráčov prišlo z Portlandu Rosebuds, ktorý v tej dobe pôsobil vo Western Canada Hockey League. Neskôr po udalostiach s konkurenčným Chicagom Admirals, pôsobiacim v American Hockey Association, podpísali aj hráčov z ich klubu. Hlavným trénerom v prvej sezóne sa stal Pete Muldoon, ktorý bol predtým kormidelníkom v Seattli Metropolitans s ktorými v roku 1917 získal Stanley cup.

V nováčikovskom drafte v roku 1926 sa Chicago dočkalo druhého výberu v prvom kole. Z neho si vybrali centra Dicka Irwina, z ktorého v ich historicky prvej sezóne urobili kapitána a centra prvého útoku.

Zostava zo sezóny 1926/27

Brankári: Hugh Lehman

Obrancovia: L.S. Dukowski, Gord Fraser, Bobby Trapp, Percy Traub, Gord McFarlane

Útočníci: Ken Doraty, Cecil Dye, George Hay, Dick Irvin, Mickey MacKay, Charley McVeigh, Jim Riley, Eddie Rodden, Cully Wilson, Art Townsend

Dresy

Blackhawks nastupovali v sezóne 1926/27 v čierno-bielej farebnej kombinácii.

Zaujímavý fakt: v prvých rokoch neboli dve sady dresov, ale len jedna

Zdroj: nhluniforms.com

Prvá sezóna

V prvých rokoch nastupovalo Chicago v aréne Chicago Coliseum. Ich prvý profesionálny zápas odohrali práve na tomto štadióne proti Toronotu a zvíťazili v pomere 4:1. Vtedajší štadión mal síce kapacitu 6000 divákov, avšak na prvom zápase sa ich zúčastnilo až 7000. Sezónu napokon Blackhawks ukončilo na treťom mieste v americkej divízii so skóre 19 výhier, 22 prehier a 3 remízy. Vďaka tomu postúpili aj do playoff, kde však podľahli v prvom kole Bostonu.

Zaujímavý fakt: predĺženie sa v tej dobe hralo v štýle 2-zápasovej série, kde rozhodovalo skóre.

Najlepším v bodovaní sa po základnej časti stal debutant v NHL Dick Irvin, ktorý získal za 43 zápasov 36 bodov za 18 gólov a 18 asistencií. Taktiež si vďaka svojim výkonom vyslúžil aj nomináciu na Lady Byng Trophy za najväčšieho gentlemana.

Autor: Ján Koštial

Foto: George Rinhart/Corbis

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *