Prečo Slafkovský trénoval v okuliaroch?

Fotku, v ktorej Juraj trénuje v špeciálnych okuliaroch už videla väčšina z nás. Prečo ich však na tréningu používal a na čo presne slúžia?

Juraj dlhodobo spolupracuje s kondičným trénerom Danielom Kičurom. Začiatkom júla spolu vycestovali do českých Říčan, kde sa v spoločnosti odborníka Michala Břetenářa podrobil špeciálnym testom. Cieľom týchto cvičení bolo u Juraja zlepšiť „ekonomiku pohybu“.

„Juraj ku všetkému pristupuje s maximálnym úsilím, ktoré je ťažké konzistentne udržať. Hokej je činnosť, ktorá si vyžaduje opakované úsilie. Všetko je to o schopnosti svalu stiahnuť sa a následne uvoľniť. Chceme, aby Slafkovský dokázal na ľade urobiť všetko 20-krát, 30-krát, ale nie na úkor kvality.“

povedal Břetenář v rozhovore pre tvasports.ca

Pre dosiahnutie správnej „ekonomiky pohybu“ musí naraz správne fungovať niekoľko rôznych systémov. Pri Jurajovi bol problém vo viacerých systémoch, pričom ten najväčší problém bol pri dýchacom systéme.

Počas toho, ako bol Juraj v Česku, podstúpil niekoľko cvičení a testov zameraných na jeho dýchací systém. Testy s maskou absolvoval aj priamo na ľade. Pomocou týchto cvičení sa dá zistiť, ako hráč dýcha v rôznych situáciách v zápase a nájsť nezrovnalosti, ktoré môžu hráča obmedzovať v jeho výkonoch.

Vďaka týmto cvičeniam si Juraj v priebehu niekoľkých týždňov zvýšil kapacitu svojich pľúc až o 20% percent, čo je podľa Břetenářa naozaj pozoruhodné číslo.

Pri fotke, kde Juraj trénuje so špeciálnymi okuliarmi sa na internete objavili prirovnania k Terminátorovi, či Neovi z Matrixu, avšak žiadne špeciálne schopnosti vďaka nim nezískal. Tieto okuliare boli jednou z mnohých pomôcok, ktoré Břetenář používa pri cvičeniach na klzisku.

„Tieto stroboskopické okuliare blikajú rôznymi rýchlosťami a tým menia zorné pole a žmurkanie očí. Pomáhajú Jurajovi zlepšiť jeho schopnosť odhadovať vzdialenosti a rýchlo reagovať na dynamické zmeny, navyše zlepšujú jeho priestorovú orientáciu.“

povedal Břetenář v rozhovore pre tvasports.ca

Po neúspešnej sezóne, v ktorej zaznamenal len 10 kanadských bodov v 39 zápasoch, sa Juraj snaží využiť všetky možnosti na to, aby do tej následujúcej vstúpil pripravený na 110%. Nám neostáva nič iné, než veriť, že aj vďaka týmto cvičeniam nám bude Juraj v budúcej sezóne robiť radosť výkonmi, aké predvádzal na olympiáde či majstrovstvách sveta.

Autor: Alex Höger

Foto: montrealhockeynow.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *