AKO VZNIKLI: Florida Panthers

S prebiehajúcou offseason vám prinášame štrnásty diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

Najjužnejší tím v celej NHL vznikol 10. decembra 1992, keď americký podnikateľ Wayne Huizenga získal licenciu pre mesto Miami. Nová organizácia bola prvým profesionálnym hokejovým tímom v Miami od zániku Tropical Hockey League v roku 1939. Na tlačovej konferencii v roku 1993 bolo oznámené, že tím sa bude deliť o Miami arénu s klubom Miami Heat, ktorý pôsobí v NBA, kým sa nevybuduje nové pôsobisko pre „panterov“.

Klub vstúpil na pôdu NHL v sezóne 1993/94 spolu s Mighty Ducks of Anaheim. Tím je pomenovaný po floridskom panterovi, ktorý patrí medzi ohrozené druhy. Po odhalení loga, dresov a spustení fan-shopu sa organizácia rozhodla vytvoriť finančnú zbierku na ochranu práve tejto mačkovitej šelmy.

Florida taktiež potrebovala pevné zázemie v podobe realizačného tímu a vedenia. Prezidentom sa stal Bill Torrey, generálnym manažérom Bobby Clarke a na trénerskú lavičku sa postavil legendárny Roger Neilson, ktorý do tímu priniesol veľa skúseností a dokonca je členom Hokejovej siene slávy.

Rozširujúci a vstupný draft

Na rozširujúcom drafte 24. júna 1993 si každí tím mohol vybrať jedného brankára, piatich obrancov a deväť útočníkov. Avšak, Panthers a Mighty Ducks ako debutové tímy mali na výber až troch brankárov, ôsmich obrancov a trinástich útočníkov. Nasledujúci deň sa konal mini-draft, z ktorého si Tampa, Ottawa a San José vyberali hráčov práve z Floridy a Anaheimu. Takže, Panthers si celkovo vybrali 24 hráčov, no z rozširujúceho draftu odchádzali s 21 hráčmi.

Prvým výberom na drafte pre Floridu bol brankár John Vanbiesbrouck, ktorý je momentálne členom Hokejovej siene slávy. V nasledujúcich výberoch sa objavil napríklad Andrej Lomakin, ktorý sa mohol pýšiť so zlatou medailou zo Zimných olympijských hier v roku 1988 so sovietskym národným tímom, taktiež spomenieme posledný výber Floridy na drafte, bol ním útočník Pete Stauber, ktorý o 5 dni neskôr vyhlásil, že s hokejom končí a vydá sa politickým smerom.

Vstupný draft sa konal 26. júna v Quebecu. Florida si z piatej pozície celkovo vybrala legendárneho kanadského centra Roba Niedermayera. V tom istom roku získal zlatu medailu s kanadským výberom do 20 rokov na majstrovstvách sveta.

Autor: AP

Zostava zo sezóny 1993/94

Brankári: John Vanbiesbruck, Pokey Reddick, Mark Fitzpatrick

Obrancovia: Peter Andersson, Brian Benning, Keith Brown, Joe Cirella, Dallas Eakins, Alexander Godynyuk, Greg Hawgood, Paul Laus, Gord Murphy, Stéphane Richer, Brent Severyn, Geoff Smith, Greg Smyth

Útočníci: Stu Barnes, Doug Barrault, Len Barrie, Jesse Bélanger, Jeff Daniels, Evgeny Davydov, Tom Fitzgerald, Mike Folingo, Randy Gilhen, Jeff Greenlaw, Mike Hough, Jody Hull, Bob Kudelski, Jamie Leach, Patrick Lebeau, Scott Levins, Bill Lindsay, Andrei Lomakin, Dave Lowry, Scott Mellany, Rob Niedermayer, Brian Skrudland (C)

Dresy

Panthers sa počas sezóny 1993/94 prezentovali farebnou kombináciou biela, modrá, žltá a červená.

Zdroj: nhluniforms.com

Prvá sezóna

Panthers prekvapivo konkurovali ostatným tímom a nakoniec im chýbal len jeden bod na kvalifikáciu do play-off a tak skončili na piatom mieste v Atlantickej divízii. Svoj vôbec prvý zápas odohrali 6. októbra, keď na ľade proti Chicagu Blackhawks zaznamenali nerozhodný výsledok 4:4. Scott Mellanby strelil prvý gól Panthers. Tento kanadský útočník sa stal najproduktívnejším hráčom tímu, keď si za 30 gólov a 30 asistencií pripísal celkových 60 bodov za 84 zápasov. Sezónu skončili s bilanciou 33 výhier, 34 prehier a dostali aj strelili rovnaký počet gólov a to je 233.

Zdroj: sportslogo.net

Autor: Petra Franeková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *