AKO VZNIKLI: Nashville Predators

S prebiehajúcou offseason vám prinášame osemnásty diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

Počiatky organizácie Predators siahajú až do roku 1995. Aj napriek tomu, že vstúpili do NHL až v sezóne 1998-99, prvé špekulácie vznikli po tom, ako mesto Nashville chcelo v už spomenutom roku odkúpiť práva na klub New Jersey Devils. Na stole sa ocitla ponuka 20 miliónov amerických dolárov, tú však NJSEA (športová autorita mesta New Jersey) neprijala, a tak tento pokus Nashvillu o prinesenie najlepšej ligy sveta do ich mesta nevyšiel.

Následne sa objavili výroky komisára NHL Garyho Bettmana, ktorý v nich uvažoval nad rozšírením ligy. Túto situáciu v roku 1997 využila skupina na čele s Craigom Leipoldom, ktorý odoslal na vedenie ligy prvý formálny dokument, ktorý mal odprezentovať možnú novú organizáciu z Nashvillu. V septembri roku 1997 Leipold spoločne s prezidentom klubu Jackom Dillerom odhalili na tlačovej konferencii logo a názov novej organizácie. Napokon Nashville splnil podmienky NHL a dostal tak do sezóny 1998-99 zelenú.

Zdorj: Claus Andersen/Getty Images

Prvé podpisy a vstupný draft

Do pozície generálneho manažéra bol angažovaný David Poile a prvým hlavným trénerom organizácie sa stal dnes už ikonický Barry Trotz. V expanzívnom drafte si “predátori“ vybrali aj jedného českého hokejistu, konkrétne brankára Montrealu Canadiens Tomáša Vokouna. V nováčikovskom drafte mali možnosť druhého výberu, z ktorého si vybrali amerického útočníka Davida Legwanda, ktorý však v draftovej sezóne absolvoval v NHL len jeden zápas. Ostatné zápasy odohral v Plymouthe Whalers v OHL. Medzi draftovanými hráčmi sa v tom roku nachádzal aj Slovák Martin Bartek, ktorý v sezóne 1998-99 naskakoval do zápasov v drese HKM Zvolen a do NHL nikdy nenastúpil.

Zaujímavý fakt: Predators mali v sezóne 1998-99 najmenšie platy hráčov (dokopy 15 miliónov amerických dolárov)

Zostava zo sezóny 1998-99

Brankári: Mike Dunham, Eric Fichaud, Chris Mason, Tomáš Vokoun

Obrancovia: Dan Keczmer, Greg De Vries, Rob Zettler, Karlis Skrastins, Jayson More, J. J. Daigneault, Jan Vopat, Kimmo Timonen, Bob Boughner, John Slaney, Joel Bouchard, Drake Berehowsky, Jamie Heward

Útočníci: Petr Sýkora, David Legwand, Jeff Nelson, Mark Mowers, Darren Turcotte, Sebastien Bordeleau, Greg Johnson, Cliff Ronning, Matt Henderson, Doug Freidman, Patrick Cote, Jeff Daniels, Denny Lambert, Vitaly Yachmenev, Andrew Brunette, Patric Kjellberg, Brad Smyth, Rob Valicevic, Blair Atcheynum, Tom Fitzgerald, Scott Walker, Sergei Krivokrasov, Ville Peltonen

Dresy

Nashville Predators nastupoval v sezóne 1998-99 v modro-žlto-bielej farebnej kombinácii.

Zdroj: nhluniforms.com

Prvá sezóna

Do prvého zápasu nastúpili Preds 10. októbra 1998, kedy na domácom ľade podľahli Floride Panthers 0:1. O tri dni nastúpili opäť na domácej pôde, avšak tentoraz dokázali vyhrať, a proti Caroline Hurricanes zaznamenali svoju prvú výhru v NHL výsledkom 3:2. Prvým strelcom organizácie sa stal Andrew Brunette. V prvej sezóne nakoniec Nashville obsadil s 28 výhrami, 47 prehrami a 7 prehrami po predĺžení posledné miesto v centrálnej divízii a predposledné miesto v západnej konferencii. Najlepší v bodovaní tímu skončil center Cliff Ronning, ktorý v 72 zápasoch nazbieral 53 bodov za 18 gólov a 35 asistencií. Do All-Star tímu sezóny sa z tímu “predátorov“ dostal pravý krídelník Sergei Krivokrasov, ktorý v 70 zápasoch nazbieral 48 bodov.

Zaujímavý fakt: v štatistike plus-mínusových bodoch sa na prvom mieste umeistnil útočník Rob Valicevic, ktorý získal len 4 plusové body. Celkovo sa do plusu v tejto štatistike dostali len 3 hráči.

Autor: Ján Koštial

Foto: AP Photo/Mark Zaleski

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *