AKO VZNIKLI: Montreal Canadiens

S prebiehajúcou offseason vám prinášame sedemnásty diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

Hovorí sa, že ak v Montreale strávite aspoň päť minút, s určitosťou natrafíte na minimálne jeden dres Canadiens. Obyvatelia žijú hokejom už od roku 1909, kedy bola organizácia Canadiens založená ako jeden z členov Národnej hokejovej asociácie (NHA) a niesla názov Club de Hockey le Canadien. Z toho vyplýva, že tento klub je najstarším hokejovým klubom na svete a jediným, ktorý existoval pred založením momentálne najlepšej ligy sveta, NHL.

Avšak, nebolo všetko ružové. Canadiens mali v minulosti množstvo problémov, ktoré boli spôsobené vojnami, hospodárskymi krízami alebo španielskou chrípkou. Jeden z faktorov narušil NHA, ktorá bola nakoniec v roku 1917 zrušená, keďže hráči museli narukovať do armády. To viedlo k vytvoreniu novej ligy na území Severnej Ameriky, nakoniec sa ňou stala NHL a Canadiens patria k jedným zo zakladateľov.

Canadiens sú držiteľmi 24 majstrovských titulov Stanleyho pohára, čo je najviac zo všetkých tímov. Taktiež sú jediným tímom, ktorý vyhral päť titulov v rade a jediným tímom v histórii NHL, ktorý dosiahol 3000 víťazstiev, keď vyhrali 29. decembra 2008. Žiadny iný tím sa nepriblížil k úspechu, aký mali Canadiens za svojich 100 rokov existencie.

V roku 1926 Canadiens darovali do NHL Vezina Trophy. Slúži na poctu brankára Georgesa Vézinu, ktorý v drese Montrealu pôsobil od roku 1910 do 1925. Vezina skolaboval počas prvého zápasu sezóny 1925/26, nakoniec mu bola diagnostikovaná tuberkulóza, ktorej podľahol v marci 1926. Vezina Trophy sa udeľuje od roku 1981 najvýraznejšiemu brankárovi podľa hlasovania generálnych manažérov NHL.

Prvé podpisy

Majiteľ klubu John Ambrose O’Brien menoval Jacka Laviolette za generálneho manažéra, hráča aj trénera, ktorý už druhýkrát v histórii trénuje kanadsko-francúzsky tím. Počas spoločnej spolupráce spravili nábor 14 hráčov na začiatok ich sezóny. Jeden z prvých hráčov, ktorý si obliekol dres Canadiens bol Didier Pitre. Tento útočník podpísal zmluvu s Canadiens za garantovaných 1700 dolárov. Newsy Lalonde podpísal zmluvu 14. decembra a bol vyhlásený za prvého kapitána v histórii organizácie.

Tímova fotografia zo sezóny 1909/10 (zdroj: Albert Dumas – 
Montreal Canadiens)

Zostava zo sezóny 1909/10

Brankári: Jos Cattarinich, Teddy Groulx, Pat Larochelle

Obrancovia: Jack Laviolette

Útočníci: Arthur Bernier, Joseph Bougie, Ed Chapleau, Ed Décarie, Newsy Lalonde (C), Edgard Leduc, Ed Millaire, Didier Pitre, Skinner Poulin, Patsy Séguin

Dresy

Canadiens v sezóne 1909/10 obliekali modro-biele dresy. Od nasledujúcej sezóny sa už prezentovali s ich typickými farbami ako červená, biela a modrá.

Zdroj: canadiens.com

Zaujímavosť: Momentálne logo Montrealu bolo vymyslené už v roku 1916. Logo zmenili na červené „C“ prepojené s bielym „H“, ktoré má predstavovať slovo „hockey“. Je samozrejmé, že logo, aké ho dnes poznáme, prešlo niekoľkými grafickými úpravami.

Prvá sezóna

5. januára 1910, takmer presne mesiac po založení tímu, sa Montreal Canadiens prvýkrát postavili na ľad. Pred vypredaným publikom zdolali Cobalt 7:6 po predĺžení. Víťazstvo bolo krátko nato vymazané z historických kníh, pretože tento zápas odohrali za Kanadskú hokejovú asociáciu, ktorá sa od ďalšieho zápasu spojila s NHA. Prvý zápas Canadiens v NHA odohrali 19. januára, v ktorom prehrali vysoko 4:9 s Renfrew Creamery Kings. Ich prvé víťazstvo zaznamenali 7. februára 1910, kedy porazili Haileybury 9:7. V tej sezóne vyhrali iba 2 z 12 zápasov a skončili na poslednom, ôsmom mieste. Mužstvo nevyhralo ani jeden zápas mimo svojho domáceho klziska.

Zdroj: nhl.com

Autor: Petra Franeková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *