AKO VZNIKLI: New Jersey Devils

S prebiehajúcou offseason vám prinášame devätnásty diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

Organizácia Devils a jej začiatky siahajú do roku 1974, kedy pôvodné meno organizácie bolo Kansas City Scouts. V spomínanom roku NHL zažívala expanziu, počas ktorej okrem Kansasu vstúpil aj do ligy dnešný Washington Capitals, vďaka čomu sa liga začala deliť na štyri divízie.

Hokejová asociácia Kansasu, na čele s generálnym partnerom Edwinom G. Thompsonom, získala licenciu na NHL klub už 8. júna v roku 1972. Na základe toho vlastníci klubu potrebovali vymyslieť prezývku klubu, ktorá mala pôvodne byť “Mohawks“. Z tohto nápadu však napokon vzišlo, keďže sa ich prezývka podobala účastníkovi NHL Chicagu Blackhawks, a na základe čoho boli vlastníci nútení zvoliť inú prezývku. Voľba padla na názov klubu “Kansas City Scouts“ a inšpiráciou sa stala socha skauta v Penn valley Parku v Kansase. Spomínaná socha sa stala inšpiráciou aj pre logo novej NHL organizácie.

Prvé podpisy a vstupný draft

Do realizačného tímu majitelia podpísali generálneho manažéra Sida Abela a hlavného trénera Bepa Guidolina, ktorý pred svojou sezónou v novom klube absolvoval napríklad angažmány v kluboch Boston Bruins, Oshawa Generals, kde trénoval aj vtedy 17-ročného Bobbyho Orra, alebo Belleville McFarlands, s ktorými vyhral Svetový pohár v roku 1959. Na expanzívnom drafte si vybrali napríklad pravého krídelníka Philadelphie Flyers Simona Noleta, alebo brankára Montrealu Canadiens Michela Plasseho. V nováčikovskom drafte mali “skauti“ možnosť druhej voľby, z ktorej si vybrali hráča St. Catharines Black Hawks Wilfa Paiementa. Ten sa už v nováčikovskej sezóne prepracoval medzi lídrov tímu, keď získal v 78 zápasoch 39 bodov.

Zdroj: Ralph Van Tienhoven/Pinterest

Zostava zo sezóny 1974-75

Brankári: Peter McDuffe, Michel Plasse, Denis Herron

Obrancovia: Jim McElmury, Brent Hughes, Jean-Guy Lagace, Bart Crashley, Claude Houde, Larry Johnston, Dennis Patterson, Bryan Lefley, Chris Evans, Ken Murray, Glen Burdon, Roger Lemelin, Mike Boland, Hank Lehvonen, Mike Baumgartner

Útočníci: Guy Charron, Dave Hudson, Ed Gilbert, Lynn Powis, Richard Lemieux, Gary Coalter, John Wright, Simon Nolet, Weif Paiement, Ted Snell, Robin Burns, Randy Rota, Gary Croteau, Norm Dube, Butch Deadmarsh, Dough Buhr, Dough Horbul, Hugh Harvey

Dresy

Tím Kansas City Scouts nastupoval vo svojej premiérovej sezóne s modro-červeno-žltou farebnou kombináciou.

Zdroj: nhluniforms.com

Prvá sezóna

Prvý zápas Scouts sa odohral 9. októbra 1974 proti domácemu Torontu, proti ktorému prehrali 2:6. Kvôli problémom s Kemper arénou (domovský stánok Kansasu) boli nútení odohrať prvých 8 zápasov na štadiónoch súperov. Z nich až 7 prehrali a jeden remizovali, pričom s touto biednou bilanciou nastúpili na prvý domáci zápas proti Chicagu. Blackhawks však nedopustili prekvapenie a porazili Kansas v pomere 4:3. Prvým vyhratým zápasom organizácie sa stal zápas číslo desať, ktorý odohrali proti Washingtonu Capitals a zvíťazili 5:4. Najpamätnejším v debutovej sezóne sa stal zápas s Bostonom Bruins, ktorý “skauti“ vyhrali 3:2. Napriek týmto zápasom sa však Kansas nenakopol a svoju sezónu ukončil so skóre 15 víťazstiev, 54 prehier a 11 remíz. Z ich dvoch sezón v najlepšej lige sveta bola ich lepšou práve táto, no napriek tomu skončili vo svojej divízii na poslednom mieste so 41 získanými bodmi. Najlepším v bodovaní tímu sa stal už spomínaný Simon Nolet, ktorý v 72 zápasoch získal 58 kanadských bodov.

Autor: Ján Koštial

Foto: Getty Images

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *