AKO VZNIKLI: Pittsburgh Penguins

S prebiehajúcou offseason vám prinášame dvadsiaty štvrtý diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

Pred tým, ako v Pittsburghu pôsobili Penguins, malo mesto zástupcov v podobe Pirates medzi rokmi 1925 a 1930, a Hornets medzi rokmi 1936 a 1967. Hornets, narozdiel od Pirates, pôsobili v AHL a ešte počas ich existencie, konkrétne v roku 1965, začal Jack McGregor, štátny senátor z Pensylvánie, zhromažďovať viacerých členov, ktorý by sa spoločne s ním mohli podieľať na kampani, vďaka ktorej by dokázali priniesť NHL do Pittsburghu. McGregor napokon našiel investorov viacerých firiem. V tej dobe o expanzii rozhodovali kluby, ktoré už boli účastníkmi.

Mnoho z už spomínaných investorov mala kontakty na majiteľov viacerých klubov a McGregor to využil vo svoj prospech. Vďaka tomu si tímy odhlasovali Pittsburgh ako expanzívny tím do sezóny 1967/68. Pri vstupe do ligy museli „tučniaci“ zaplatiť viacero poplatkov plus zväčšiť kapacitu ich haly. Kvôli tejto požiadavke sa kapacita ich Civic Areny zvýšila o takmer 2000 miest. Po prijatí tímu do ligy vyhrala súťaž o novú prezývku prezývka Penguins.

Zdroj: Post-Gazette

Prvé podpisy

V roku 1967 sa ešte nekonalo nič také, ako draft nováčikov, a tak museli Penguins zložiť svoje formácie najmä z expanzívneho draftu. Ešte predtým však musel majiteľ Jack McGregor podpísať ľudí aj do vyšších pozícií. Generálnym manažérom novej organizácie sa stal Jack Riley. Do funkcie hlavného trénera menovali „tučniaci“ Reda Sullivana, ktorý predtým pôsobil ako hráč aj ako tréner vo farbách New Yorku Rangers.

Nasledoval už spomínaný expanzívny draft a taktiež podpísanie viacerých hráčov z nižších súťaží. Generálny manažér Jack Riley podpisoval a na drafte vyberal predovšetkým skúsenejších hráčov. Prvými výbermi sa už tradične stali brankári Joe Daley z Detroitu a Roy Edwards z Chicaga.

Zostava zo sezóny 1967/68

Brankári: Les Binkley, Hank Bassen, Joe Daley

Obrancovia: Ted Lanyon, Dick Mattiussi, Dunc McCallum, Al MacNeil, Bill Speer, Leo Boivin, Noel Price

Útočníci: Mel Pearson, Bobby Rivard, Bob Dillabough, Billy Dea, Earl Ingarfield, Art Stratton, Andy Bathgate, George Konik, Keith McCreary, Gene Ubriaco, Val Fonteyne, Ab McDonald, Wayne Hicks, Paul Andrea, Ken Schinkel

Dresy

Penguins v prvej sezóne nastupovali v modro-bielej farebnej kombinácii.

Zdroj: nhluniforms.com

Prvá sezóna

Prvý predsezónny kemp tímu sa odohral v Brantforde v Ontariu, kde organizácia odohrala prvý exhibičný zápas proti Philadelphii Flyers. Prvý zápas v NHL odohrali 11. októbra 1967 v domácej hale proti Montrealu Canadiens. Proti Habs vtedy prehrali len tesne 1:2. Z prvej výhry organizácie sa „tučniaci“ tešili už v ďalšom zápase o dva dni neskôr proti St. Louis, kedy vyhrali 3:1. Na domácu výhru čakali tri zápasy, v štvrtom už však zlomili smolu a v Civic Aréne vyhrali nad Chicagom Blackhawks 4:2. Celú sezónu pokračovali v relatívne vyrovnaných výkonoch a na postupujúcu Minnesotu im chýbali v divízii len 2 body. Najlepším v bodovaní sa v prvej sezóne stal Andy Bathgate, ktorý za 74 zápasov získal 59 bodov za 20 gólov a 39 asistencií.

Autor: Ján Koštial

Foto: Bruce Bennett Studios/Getty Images

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *