AKO VZNIKLI: Toronto Maple Leafs

S prebiehajúcou offseason vám prinášame dvadsiaty ôsmy diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

Bohatú históriu zaznamenáva aj Toronto, keď počas svojej existencie a dlhej kariéry vyhrali až 13 Stanley Cupov, čím sa udržujú na druhom mieste za Montrelom. Vznik sa datuje do roku 1917, kedy boli známy pod názvom Toronto Arenas, avšak, pod novým vlastníctvom bol názov klubu premenovaný na Toronto St. Patricks v roku 1919. O názov, aký ho poznáme dnes, Maple Leafs, sa postaral kanadský obchodník Conn Smythe, ktorý klub odkúpil v roku 1927 a stali sa členom „Originl six“. Taktiež je Toronto jediným zo šiestich tímov NHL, ktoré počas Veľkej hospodárskej krízy vydržali obdobie znižovania počtu ligových zápasov.

Začiatky „javorových listov“ v roku 1917 vyplynuli z dlhotrvajúceho sporu Edwarda Livingstonea, vlastníka kubu Toronto Blueshirts v Národnej hokejovej asociácii (NHA), a majiteľmi NHA. Všetkým bolo jasné, že sezóna 1917/18 bude náročná kvôli ťažkostiam a dostupnosti hráčov počas vojny, a práve vtedy mali kluby čas na to, aby ukončili pôsobenie v komplikovanej NHA a presunuli sa na vytvorenie svetoznámej NHL. V novembri 1917 bola oficiálne vyhlásená Národná hokejová liga a týmto rozhodnutím bola vytvorená nová licencia v Toronte a Livingstoneovi odobraté vlastníctvo.

Prvé podpisy

Na pozíciu generálneho manažéra angažovali Charlesa Querrieho, ktorý mal byť dokonca vlastníkom klubu, avšak s majiteľmi vtedy NHA sa nedohodol a obchod sa nikdy neuskutočnil. Hlavným trénerom sa stal Dick Carroll, jeho prvá sezóna v Toronte bola mimoriadne úspešná, no bohužiaľ, v druhej sezóne nenadviazal na minuloročný úspech, a tak bol počas sezóny 1918/19 prepustený z pozície hlavného trénera. Keďže v tom roku neexistoval žiaden vstupný ani rozširujúci draft, tak sa súpiska tvorila len z voľných hráčov. Z časti mali šťastie, že v tom roku zanikol klub Toronto Blueshirts a hráči sa nechceli v období vojny sťahovať, tak súpiska pozostávala vylúčene z hráčov pôsobiacich v tomto klube.

Zdroj: blogto.com

Zostava zo sezóny 1917/18

Brankári: Art Brooks, Sammy Heberet, Hap Holmes

Obrancovia: Harry Cameron, Harry Mummery, Ken Randall

Útočníci: Jack Adams, Jack Coughlin, Rusty Crawford, Cord Denneny, Jack Marks, Harry Meeking, Reg Noble, Alf Skinner

Dresy

Toronto Arenas sa v prvej sezóne prezentovali modro-bielou farebnou kombináciou s béžovými nohavicami.

Zdoj: nhluniforms.com

Prvá sezóna

Sezóna 1917/18 sa delila na dve polovice, v prvej polovici sa odohralo 14 zápasov, pričom hrali 4 tímy (Toronto Arenas, Ottawa Senators, Montreal Canadiens a Montreal Wanderers). V druhej polovici sa odohralo len 8 zápasov a len 3 tímy, pretože aréna Montrealu Wanderers vyhorela. Toronto skončilo v druhej polovici na prvom mieste, čím si poistili účasť vo finále Stanley Cupu, v ktorom sa stretli s Vancouver Millionaires z PCHA. Toronto vyhralo sériu so skóre 3-2, a tým sa mohli radovať z majstrovského titulu a zo zisku oficiálne prvého Stanley Cupu.

Prvé zápasy Toronta predstavovali gólové nádielky. Oficiálne prvý zápas odohrali 19. decembra 1917 proti Montrealu Wanderers, pričom prehrali 9:10. Z druhého zápasu a prvého domáceho si odniesli vysokú výhru 11:4 proti Ottawe Senators. Kuriozitou je, že za výhru sa pripisovali len 2 body, nie 3 ako dnes.

Zdroj: nhl.com

Autor: Petra Franeková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *