AKO VZNIKLI: Vancouver Canucks

S prebiehajúcou offseason vám prinášame dvadsiaty deviaty diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

Predtým, ako Vancouver Canucks vstúpil do NHL, diváci mohli vidieť ich pôsobenie v roku 1945 v PCHL, v roku 1952 vo WHL a až v roku 1970 vstúpil do NHL ako expanzívny tím spolu s Buffalom Sabers. Zaujímavosťou je, že Canucks sa k lige mali pripojiť v roku 1967, kedy sa rozširovala známa „Original six“, avšak, NHL ponuku zamietla. Taktiež sa špekulovalo o tom, že tejto ponuke zabránil prezident Toronta Maple Leafs, Stafford Smythe. Po jeho neúspešnej obchodnej dohode vo Vancouveri vyhlásil, že mesto počas jeho života nezíska licenciu do NHL.

Po dlhom zvažovaní o názve sa vlastníctvo rozhodlo pre Canucks, ktorý sa používal ako slang pre Kanaďanov už pred konfederáciou.

Vstupný a rozširujúci draft

V rámci letnej prípravy si klub ponechal šiestich hráčov z predchádzajúceho pôsobenia vo WHL. Zvyšok súpisky bol zostavený prostredníctvom rozširovacieho návrhu. Draftová lotéria sa konala 10. júna 1970 a určila, že Buffalo Sabers majú nárok na prvý výber celkovo. Canucks mali druhý výber, v ktorom si poistili obrancu z Bostonu, Garyho Doaka. Celkovo si vybrali až 20 hráčov, z toho boli 2 brankári, 7 obrancov a 11 útočníkov. Vstuný draft sa konal deň na to, 11. júna 1970 v Montreale. Tak isto, ako v rozširujúcom, aj vo vstupnom mali Canucks druhý výber celkovo. Kanadský obranca Dale Tallon sa stal historicky prvým draftovaným hráčom Vancouveru a bol vyhlásený aj za All-Star tímu.
Generálnym manažérom bol Bud Poile, hlavným trénerom Hal Laycoe.

Zdroj: miss604.com

Zostava zo sezóny 1970/71

Brankári: Charlie Hodge, Dunc Wilson, George Gardner

Obrancovia: John Arbour, Ken Block, Gary Doak, Jim Hargreaves, Poul Popiel, Pat Quinn, Marc Reaume, John Schella, Darryl Sly, Dale Tallon, Barry Wilkins, Howie Young

Útočníci: André Boudrias, Bob Cook, Mike Corrigan, Ray Cullen, Murray Hall, Ed Hatoum, Danny Johnson, Orland Kurtenbach (C), Len Lunde, Wayne Maki, Rosaire Paiement, Garth Rizzuto, Bobby Schmautz, Dan Seguin, Ted Taylor, Jim Wiste

Dresy

Canucks sa v úvodnej sezóne prezentovali bielo-modro-zelenou farebnou kombináciou.

Zdroj: nhluniforms.com

Prvá sezóna

Svoj prvý inauguračný zápas odohrali 9. októbra 1970 proti Los Angeles Kings. Zápas prehrali 1:3, obranca Barry Wilkins strelil jediný gól Canucks v zápase a prvý v histórii klubu. Slávnostného ceremoniálu sa zúčastnil premiér Britskej Kolumbie William AC Bennet spolu so starostom Vancouveru Tomom Campbellom, ktorého fanúšikovia vypískali. Svoje prvé víťazstvo zaznamenali o dva dni neskôr výhrou nad Torontom Maple Leafs 5:3. Nepochopiteľne sa Canucks umiestnili vo východnej divízii, ktorá bola nielen ťažšou divíziou, ale obsahovala aj súperov vzdialených viac ako 2000 míľ od Vancouveru. Po sezóne s bilanciou 24 víťazstiev, 46 prehier a 8 nerozhodných duelov si pripísali predposledné, šieste miesto v divízii s 56 bodmi.

Zdroj: nhl.com

Autor: Petra Franeková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *